افزایش 43 درصدی درآمدهای نفتی پارسال

افزایش 43 درصدی درآمدهای نفتی پارسال ام آی جی تی: به گزارش ام آی جی تی، بر مبنای آمارهای بانک مرکزی، میزان درآمدهای کشور از محل صادرات نفت و گاز در سال ۱۴۰۱ به بیشتر از ۵۵ میلیارد دلار رسیده که این میزان نسبت به سال ۱۴۰۰، بیشتر از ۴۳ درصد افزایش داشته است.به گزارش ام آی جی تی به نقل از مهر، جواد اوجی، وزیر نفت در آئین رسمی گشایش هفدهمین نمایشگاه بین المللی ایران پلاست از افزایش تولید روزانه یک میلیون بشکه ای نفت ایران در دولت سیزدهم آگاهی داد و اظهار داشت: «در شروع به کار این دولت تولید نفت حدود ۲.۳ میلیون بشکه در روز بود، امروز تولید نفت ایران با توان متخصصان ایرانی به ۳.۳ میلیون بشکه در روز رسیده و نکته مهم آنست که هرچه تولید نفت به انجام می رسد یا در پالایشگاه های داخلی به مصرف می رسد، یا به صادرات اختصاص می یابد. این در حالیست که در شروع به کار دولت سیزدهم ما با ۷۸ میلیون بشکه میعانات ذخیره شده روبه رو بودیم.»
همچنین محسن خجسته مهر، مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران هم قبل از این در یک نشست خبری گفته بود که صادرات نفت ایران در دولت سیزدهم ۲ برابر شده و میزان تولید تا پایان شهریور به ۳.۵ میلیون بشکه در روز می رسد.
درآمد بیش از ۵۵ میلیارد دلاری ایران از محل صادرات نفت و گاز در سال ۱۴۰۱
طبق اطلاعاتی که در سایت بانک مرکزی انتشار یافته است، میزان درآمد کشور از محل صادرات نفت و گاز در سال ۱۴۰۱ به بالای ۵۵ میلیارد و ۴۰۰ میلیون دلار رسیده که این میزان نسبت به دوره قبلی یعنی سال ۱۴۰۰، بیش از ۴۳ درصد افزایش را تجربه کرده است.
افزایش تولید و صادرات نفت ایران در یک سال اخیر در گزارشات مراکز بین المللی و رسانه های معتبر هم انعکاس ویژه ای داشته است. طبق بولتن آماری اوپک در سال ۲۰۲۳ میلادی، میزان درآمد نفتی ایران در سال ۲۰۲۲ معادل ۴۲.۶ میلیارد دلار برآورد شده است. طبق گزارش انتشار یافته از اداره اطلاعات انرژی آمریکا هم ایران در سال ۲۰۲۲، بیش از ۵۴ میلیارد دلار از محل فروش نفت درآمد به دست آورد، این رقم نسبت به سال قبل از آن ۱۷ میلیارد دلار افزایش داشت.


منبع:

1402/06/29
09:15:55
0.0 / 5
232
تگهای خبر: انرژی , اوپك , پالایشگاه , تخصص
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳
MIGT انرژی ، توربین، گاز ، ام آی جی تی

migtco.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ام آی جی تی محفوظ است

ام آی جی تی

وبسایت اقتصادی با تمرکز بر نفت و گاز