با بسته شدن انتقال نفت كانادا به آمریكا

قیمت نفت افت كرد

قیمت نفت افت كرد به گزارش ام آی جی تی در حالی كه تولید نفت خام آمریكا از ركورد ۲ ساله خود كه در روز قبل به آن دست یافته بود كمتر شد، قیمت های نفت افت كرد. اما بسته شدن خط لوله كی استون و كاهش ذخایر انبارها سبب تقویت قیمت ها شد.


به گزارش ام آی جی تی به نقل از مهر به نقل از رویترز، روز پنج شنبه در حالی كه تولید نفت خام آمریكا از ركورد ۲ ساله خود كه در روز قبل به آن دست یافته بود كمتر شد، قیمت های نفت افت كرد؛ اما بسته شدن خط لوله كی استون و كاهش ذخایر انبارهای سوخت آمریكا علی رغم نگرانی از افزایش تولیدات، همچنان سبب شكوفایی بازارها شده است.
قیمت نفت خام تگزاس غرب آمریكا (دابلیوتی آی) در ساعت ۱۱: ۱۹ به وقت تهران، به ۵۷. ۸۹ دلار برای هر بشكه رسید كه نسبت به قیمت بسته شده قبلی ۱۳ سنت یا ۰. ۲ درصد كاهش یافته است، اما همچنان نزدیك به ركورد ۲۰۱۵ خود، هر بشكه ۵۸. ۱۵ دلار، كه روز چهارشنبه ثبت كرده بود باقی ماند.
قیمت نفت برنت هم با ۱۸ سنت یا ۰. ۳ درصد كاهش نسبت به قیمت بسته شده قبلی به بشكه ای ۶۳. ۱۴ دلار رسید.
علی رغم ركورد زدن تولید نفت آمریكا، قیمت دابلیوتی آی با بسته شدن خط لوله كی استون با ظرفیت روزانه ۵۹۰ هزار بشكه، كه یكی از بزرگترین خط لوله های انتقال نفت خام كانادا به ایالات متحده است و همینطور كاهش انبارهای تجاری سوخت، رو به افزایش است.
ذخایر انبارهای نفت آمریكا در هفته منتهی به ۱۷ نوامبر ۱. ۹ میلیون بشكه افت كرد و به رقم ۴۵۷. ۱۴ میلیون بشكه رسید. سهام انرژی با ۱۵ درصد افت نسبت به ركوردهای ماه مارچ خود به پایین تر از سطح ۲۰۱۶ خود رسیده اند.
كاهش ذخایر در شرایطی به وجود آمده است كه خط لوله كی استون كه میدان نفتی كانادا را به پالایشگاه های آمریكا متصل می كند، هفته گذشته بعد از نشت نفت در داكوتا بسته شد. اوپراتور این خط لوله، ترنس كانادا، حداقل تا آخر نوامبر انتقال نفت را قطع می كند.
درحالی كه اوپك در تلاش است برای تقویت بازار در دیدار ۳۰ نوامبر خود توافق كاهش تولید خویش را تمدید كند، تولیدات آمریكا با ۱۵ درصد افزایش نسبت به اواسط ۲۰۱۶ به ركورد ۹. ۶۶ میلیون بشكه در روز رسیده است كه تلاش های اوپك را تهدید می كند.
این آمریكا را از بزرگترین واردكننده نفت به یك صادركننده مهم تبدیل نموده است و حالا تولید این كشور در بالاترین سطح جهانی است و تنها از روسیه و عربستان سعودی كمتر است.
مت استنلی، یك واسطه فروش سوخت در شركت خدمات سرمایه گذاران فریت در دوبی، می گوید: آمریكا بدون شك ظرف ۵ سال آینده بزرگترین تولیدكننده جهان خواهد بود. هم اكنون آنها با نصف هزینه ای كه دو سال پیش نفت تولید می كردند، درحال تولید هستند.


 

1396/09/03
11:14:59
5.0 / 5
4918
تگهای خبر: اوپك , تولید نفت , سوخت , نفت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۱
MIGT انرژی ، توربین، گاز ، ام آی جی تی

migtco.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ام آی جی تی محفوظ است

ام آی جی تی

وبسایت اقتصادی با تمرکز بر نفت و گاز