نعمتی:

نگرانی از افزایش قیمت بنزین و عوارض خروج از كشور

نگرانی از افزایش قیمت بنزین و عوارض خروج از كشور به گزارش ام آی جی تی سخنگوی هیات رییسه مجلس شورای اسلامی با انتقاد از بودجه پیشنهادی دولت برای سال 97، اظهار داشت كه مبحث افزایش قیمت حامل های انرژی و عوارض خروج از كشور نگرانی های جدی در جامعه بوجود آورده است.


به گزارش ام آی جی تی به نقل از ایسنا، بهروز نعمتی در سمینار نظام بودجه ریزی دولتی ایران كه در دانشكده مدیریت دانشگاه آزاد واحد تهران مركز برگزار شد، اظهار نمود: ما در پیشنهادی كه تیم آقای نوبخت برای بودجه سال 97 عرضه كرده، بودجه عملیاتی نمی بینیم و اركان مختلف بودجه ایراداتی دارد كه باید در كمیسیون های تخصصی و كمیسیون تلفیق چكش كاری شود.

وی اضافه كرد: بودجه 97 در خیلی از موضوعات نتوانسته نیازهای كشور را در نظر بگیرد. بودجه 300 هزار میلیارد تومانی كشور از دو بخش اصلی تشكیل شده؛ یكی حقوق، دستمزد و هزینه های دولت كه 195 هزار میلیارد تومان درآمد خالص برای این كار گذاشته شده كه هم شامل درآمدهای نفتی و هم درآمدهای مالیاتی است كه 128 هزار میلیارد تومان است اما مابقی كارهایی كه باید انجام شود به اتفاقات و حوادث آینده موكول شده است.

وی با بیان این كه «اعتبار 65 هزار میلیارد تومانی اشتغال در بودجه 97 موكول به سایر درآمدها و صندوق توسعه ملی شده است»، خاطرنشان كرد: من چشم انداز خوبی برای بودجه سال 97 نمی بینم، ضمن این كه این بودجه گاف های شدیدی هم دارد.

نعمتی ابراز عقیده كرد: رییس جمهور می گوید بنزین دو هزار تومان می گردد و وزیر می گوید سرجمع قیمت سوخت دو هزار تومان خواهد شد یعنی نهایتا بنزین 50 درصد گران می گردد البته عده ای می گویند فوب خلیج فارس چهار هزار تومان است ولی مگر درآمدهای ما ارزی است.

نماینده مردم تهران در مجلس با اشاره به حواشی بوجود آمده درباره افزایش نرخ عوارض خروج از كشور، اظهار داشت: موضوعی مطرح شده كه می گویند جمهوری اسلامی می خواهد مسافرت ها را بكاهد، متاسفانه در مورد عوارض خروج از كشور كار ناپخته ای انجام شده، شاید در كل بودجه هم اثرگذار نباشد ولی نگرانی را در جامعه بوجود می|آورد.

وی با بیان این كه «نگاه بودجه، نگاه اقتصاد مقاومتی نیست»، مدعی شد: در دوره قبل مجلس كمیسیون ویژه ای به همین منظور تشكیل شد و كارهای خوبی در مورد اقتصاد مقاومتی انجام شد اما دولت هنوز آیین نامه ها را صادر نكرده یعنی مجموع تیم آقای نوبخت دنبال اقتصاد مقاومتی نیستند. البته گله مندی هایی هم وجود دارد و می گویند همه بودجه در اختیار دولت نیست، ما هم قبول داریم. نهادهای دیگر هم از امكانات بودجه استفاده می كنند اما امروز كه سكان مدیریت و اداره اقتصاد كشور و مجموعه فرهنگی، سیاسی و اجتماعی دست دولت می باشد، دولت به فكر باشد كه كار را به نحو احسن پیش ببرد.

وی با اشاره به رفتن صالحی امیری از وزارت ارشاد، اظهار داشت: متاسفانه یكی از توانمندترین نیروهای فرهنگی كشور حذف می گردد و معاونش سكان كار را به دست می گیرد اما معلوم نیست حوزه فرهنگ دست كیست. برخی حركت هایی هم در مجلس به طور جدی شروع شده كه به نفع كشور نیست.

سخنگوی هیات رییسه مجلس با اشاره به اینكه تحولات در حوزه بودجه ریزی باید به سمت انتفاع مردم باشد، تصریح كرد: مجموعه هایی كه در اختیار دولت می باشد مثل شستا یك خط هم درباره آنها نیامده كه باید برایشان چه كار نماییم فقط به صورت لفظی می گویند كه باید واگذار شوند ولی در عمل كاری نمی شود، اگر این اتفاق می افتد خصولتی ها وارد عمل می شوند.

نعمتی درباره مبحث هدفمندی هم اظهار داشت: كسی كه باید از بودجه دفاع كند می گوید بانك اطلاعاتی برای حذف یارانه ندارم ولی مستمری بگیران كمیته امداد و بهزیستی مشخص هستند، یادمان باشد خیلی افراد جامعه افراد آبرومندی هستند كه حتی به این دو نهاد برای دریافت كمك رجوع نمی كنند.

سخنگوی هیات رییسه مجلس در انتها ابراز امیدواری كرد كه این سمینار منشا حركت جدی برای اثربخشی در بودجه سال آینده باشد. 

1396/10/02
19:46:53
5.0 / 5
4919
تگهای خبر: بنزین
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱
MIGT انرژی ، توربین، گاز ، ام آی جی تی

migtco.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ام آی جی تی محفوظ است

ام آی جی تی

وبسایت اقتصادی با تمرکز بر نفت و گاز