توافق غول های نفتی به قیمت نابودی رقیبان كوچك

توافق غول های نفتی به قیمت نابودی رقیبان كوچك ام آی جی تی: قطر كه تولیدكننده كوچك عضو اوپك است تاوان استراتژی نفتی عربستان سعودی -بزرگترین تولیدكننده نفت اوپك- در آسیا را پس می دهد.به گزارش ام آی جی تی به نقل از ایسنا، صادرات نفت از جانب قطر كه یكی از كوچك ترین تولیدكنندگان نفت عضو اوپك است، به ژاپن در سال میلادی گذشته حدود یك چهارم كاهش پیدا كرد و به پایین ترین میزان از سال ۱۹۹۰ رسید. در حالیكه میزان صادرات از جانب عربستان سعودی ۸.۱ درصد رشد كرد و سهم بازار بزرگترین عضو اوپك در این كشور آسیایی را به ركورد بالایی افزایش داد. واردات كره جنوبی از قطر هم ۲۶ درصد كاهش پیدا كرد و به پایین ترین میزان در هفت سال قبل رسید.

این وضعیت متفاوت ممكن است بازتاب استراتژی عربستان سعودی برای حفظ سهم بازار در آسیا - بزرگترین منطقه مصرف كننده نفت جهان - و همزمان هدایت كاهش تولید نفت اوپك برای حذف مازاد عرضه جهانی باشد. عربستان سعودی محدودیت عرضه بیشتری به آمریكا و اروپا داشته در حالیكه آسیا از این محدودیت عرضه تا حد زیادی مصون مانده است زیرا این كشور سود بهتری را در این منطقه می بیند. این امر عربستان سعودی را قادر ساخته رقیبان كوچك تر خویش را كنار بزند.

تاكایوكی نوگامی، رییس اقتصاددان شركت دولتی نفت، گاز و فلزات ژاپن به بلومبرگ اظهار داشت: قطر از نتایج استراتژی فروش عربستان سعودی صدمه دیده است. در حالیكه قیمت نفت همچنان بسیار پایین تر از دوران اوج خود مانده است از دست دادن حجم فروش به ژاپن و كره جنوبی ضربه دوگانه ای به قطر زده است.

طبق آمار وزارت دارایی ژاپن، واردات نفت این كشور از قطر در سال میلادی گذشته ۲۳ درصد كاهش پیدا كرد و به ۸۶ میلیون بشكه رسید. واردات كره جنوبی از قطر در سال میلادی گذشته به ۶۵ میلیون بشكه كاهش پیدا كرد كه پایین ترین میزان از سال ۲۰۱۰ بود. در مقابل صادرات نفت از عربستان سعودی به ژاپن در سال ۲۰۱۷ به میزان ۸.۱ درصد افزایش یافت و سهم بازار سعودی ها در این كشور را به ركورد ۴۰.۲ درصد افزایش پیدا كرد. واردات نفت كره جنوبی از عربستان سعودی ۱.۶ درصد در سال میلادی گذشته كاهش پیدا كرد و به ۳۱۹ میلیون بشكه رسید.
1396/11/11
15:30:32
5.0 / 5
4796
تگهای خبر: اوپك , تولید , صادرات , نفت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۴
MIGT انرژی ، توربین، گاز ، ام آی جی تی

migtco.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ام آی جی تی محفوظ است

ام آی جی تی

وبسایت اقتصادی با تمرکز بر نفت و گاز