امروز صورت می گیرد

جزئیات امضای دومین قرارداد نفتی در قالب قراردادهای جدید

جزئیات امضای دومین قرارداد نفتی در قالب قراردادهای جدید ام آی جی تی: مراسم امضای قرارداد توسعه میادین آبان و پایدار غرب در قالب قراردادهای جدید نفتی امروز برگزار می گردد.


به گزارش ام آی جی تی به نقل از ایسنا، عصر امروز مراسم امضای قرارداد توسعه میادین آبان و پایدار غرب میان شركت ملی نفت ایران زاروبژنفت روسیه و شركت دانا انرژی در ساختمان كوشك وزارت نفت با حضور وزیر نفت و مسئولان شركت ملی نفت و شركت زاروبژنفت و همینطور دانا انرژی برگزار می شود.
تفاهمنامه مطالعاتی میدان های مشترك پایدارغرب و آبان، ۲۲ تیره ماه سال ۱۳۹۵ میان شركت ملی نفت ایران و زاروبژنفت روسیه با هدف اجرای طرح بهبود بازیافت و افزایش تولید و بهره برداری از این دو میدان منعقد شده بود.

در قراردادی كه عصر امروز (۲۳ اسفندماه) میان شركت ملی نفت ایران و زاروبژنفت امضا می شود، هدف دستیابی به تولید روزانه حداكثر ۴۸ هزار بشكه در روز و تولید تجمعی اضافی حدود ۶۷ میلیون بشكه طی ۱۰ سال آینده است. در عین حال این قرارداد برای مدت حداكثر ۱۰ سال دیگر و با توافق طرفین قابل تمدید خواهد بود. سهم مشاركت شركت روسی در این قرارداد ۸۰ درصد و سهم شریك ایرانی ۲۰ درصد است.

اهم شرح كار نهایی شده در قرارداد حاضر شامل انجام مطالعات مهندسی، تعمیر و مجهز كردن چاه ها به پمپ های درون چاهی، بازسازی، تعمیر و نوسازی تاسیسات موجود، نصب تفكیك گر، نصب جریان سنج چند فازی، تبدیل یك حلقه چاه تولیدی به چاه تزریق پساب و... در فاز نخست و خرید و نصب واحد انتقال نفت و گاز و آب، حفاری ۸ حلقه چاه توصیفی/تولیدی، خرید و نصب پمپ های درون چاهی، نصب و راه اندازی تفكیك گر دائم، انجام لرزه نگاری ۳ بعدی، حفاری كنار گذر و... در فاز دوم برای مجموع هر دو میدان است.
برآورد هزینه های سرمایه ای طرح توسعه میدان های آبان و پایدار غرب معادل ۶۷۴ میلیون دلار آمریكا (شامل هزینه های مستقیم سرمایه ای و هزینه تعمیر و جایگزینی پمپ های درون چاهی) است و هزینه های غیرمستقیم معادل ۶۸ میلیون دلار تخمین زده شده است.

با اجرای این طرح زمینه های اشتغال فنی گسترده در ناحیه مربوطه در استان ایلام بوجود آمده و بخصوص كارگاه های تعمیر و بازسازی پمپ های ESP برای اولین بار در این منطقه تولید می گردد. همینطور انتظار می رود شركت زاروبژنفت تكنولوژی خویش را در زمینه افزایش بازیافت در این میدان ها پیاده سازی كرده و طرف های ایرانی هم با این تكنولوژی و كاربرد آن آشنایی پیدا كنند و آموزش های لازم را ببینند.

بر اساس این گزارش، میدان مشترك آبان در ۳۸ كیلومتری جنوب غرب شهرستان دهلران و میدان پایدار غرب در ۱۵۰ كیلومتری شمال غرب اهواز و ۳۵ كیلومتری مركز فرآورشی چشمه خوش در استان ایلام و مرز مشترك جمهوری اسلامی ایران و عراق قرار گرفته اند. تولید نفت فعلی این دو میدان در مجموع ۳۶ هزار بشكه در روز است.1396/12/23
14:25:13
5.0 / 5
5116
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱
MIGT انرژی ، توربین، گاز ، ام آی جی تی

migtco.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ام آی جی تی محفوظ است

ام آی جی تی

وبسایت اقتصادی با تمرکز بر نفت و گاز