مدیركل دفتر مبارزه با قاچاق ارز و پولشویی اعلام كرد

فرصت ۶ ماهه برای عرضه ارز پتروشیمی ها در سامانه نیما

فرصت ۶ ماهه برای عرضه ارز پتروشیمی ها در سامانه نیما ام آی جی تی: مدیركل دفتر مبارزه با قاچاق ارز و پولشویی اظهار داشت: طبق مصوبه دولت، به صادركنندگان پتروشیمی شش ماه فرصت داده شده كه ارز حاصل از صادرات را به سامانه نیما وارد كنند كه با عنایت به میزان صادرات تابحال دو میلیارد یورو به سامانه نیما وارد شده و شش ماه فرصت برای واریز ۱۰ میلیارد یورو به سامانه نیما است.


امیرمحمد پرهام فر در گفت وگو با ایسنا، با اشاره به اینكه بعضی از تقاضاهای ارز هم اكنون به سامانه نیما سوق داده شده است، اظهار نمود: دسته ای از افراد ارز مورد نیاز خویش را از سیستم بانكی و دسته ای با استفاده از سامانه نیما دریافت نمودند. هم اكنون صادركنندگان كالاهای پتروشیمی و كسانی كه ارزآور هستند باید ارز را با همان نرخ ۴۲۰۰ تومان وارد سامانه نیما كنند.

وی با اشاره به اینكه پتروشیمی ها ارز خویش را به سامانه نیما می آورند، اضافه كرد: سایر صادركنندگان الزامی به سامانه نیما ندارند و خودشان می توانند ارز وارد كنند. همینطور بعضی از واردكنندگان ارز خویش را در توافق با صادركنندگان تهیه و وارد كشور می كنند. اگر در مورد كالاهایی باشد كه لزوم ورود دارد و واردكننده آن نتواند ارز مورد نیاز خویش را با استفاده از سامانه نیما تهیه نماید، می تواند از سایر تامین كنندگان دریافت كند.

پرهام فر درباره تاخیر در عرضه ارز به برخی درخواست كنندگان به علت خودداری پتروشیمی ها از تحویل ارز خود به سامانه نیما توضیح داد: مصوبه دوم اردیبهشت سال جاری دولت به صادركنندگان پتروشیمی شش ماه فرصت داده است. در سه ماه نخست سال جاری نزدیك به ۱۲ میلیارد دلار صادرات داشتیم. از این میزان نزدیك به دو میلیارد یورو در سامانه نیما عرضه شده و باقی هم شش ماه فرصت دارند ۱۰ میلیارد باقی مانده را وارد سامانه نیما كنند. البته از ابتدای مصوبه نمی توان شدیدترین حالت را در نظر گرفت و همین بازه شش ماهه هم مزیت به حساب می آید، اما حتی این زمان امكان دارد در آینده كمتر شود.

مدیركل دفتر مبارزه با قاچاق ارز و پول شویی با اشاره به دسته بندی كالاها با اولویت سه گانه بیان كرد: هر كدام از این سه گروه اگر بخواند كالایشان را وارد كشور كنند، قاچاق محسوب نمی گردد، زیرا تشریفاتش را طی می كنند. گوشی تلفن هم در هر یك از دسته ها قرار بگیرد، قاعدتا زمان ورود به كشور در گمرك، IMEI آن ثبت شده و گوشی بعنوان گوشی قانونی شناخته می گردد.

به گزارش ام آی جی تی به نقل از ایسنا، طبق دستورالعمل ارزی دوم اردیبهشت از جانب معاون اول رئیس جمهوری، ارز حاصل از صادرات و واردات در قالب سامانه نیما مدیریت می گردد. بر طبق این دستورالعمل قرار شده دلار حاصل از صادرات اقلام عمده صادراتی در قالب سامانه نیما با نرخ ۴۲۰۰ تومان جذب و معادل ریالی آن به تجار پرداخت گردد تا ارز مورد نیاز واردكنندگان از این طریق تامین گردد. محمد شریعتمداری - وزیر صنعت، معدن و تجارت - هم ماه گذشته، لیست كالاهای پتروشیمی و معدنی كه باید ارز حاصل از صادرات آنها به سامانه نیما واریز شود را اعلام نمود.
1397/04/08
15:24:47
5.0 / 5
6382
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳
MIGT انرژی ، توربین، گاز ، ام آی جی تی

migtco.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ام آی جی تی محفوظ است

ام آی جی تی

وبسایت اقتصادی با تمرکز بر نفت و گاز