مشكل اصلی عراق برای افزایش تولید نفت

مشكل اصلی عراق برای افزایش تولید نفت ام آی جی تی: تولید نفت عراق با وجود ظرفیت بالقوه كه به حداكثر هفت میلیون بشكه در روز می رسد، در ۱۰ سال آینده تنها رشد اندكی خواهد داشت.به گزارش ام آی جی تی به نقل از ایسنا، كریستوفر الزنر، تحلیلگر شركت "آی اچ اس ماركیت" در این باره اظهار داشت: عراق كه دومین تولیدكننده بزرگ عضو اوپك است، در یك دهه آینده تنها قادر خواهد بود تولیدش را به ۵ میلیون بشكه در روز افزایش دهد.

دلیل عدم توانایی عراق برای افزایش قابل ملاحظه تولید، وضعیت سیاسی و اقتصادی این كشور است. عراق هم اكنون با اعتراضات در جنوب این كشور روبروست كه ناشی از مشكلات برخاسته از دسترسی به آب آشامیدنی، برق و نرخ بالای بیكاری است.

اما خود صنعت نفت هم با مشكلات ویژه ای دست و پنجه نرم می كند كه عمده آنها مربوط به پول است. الزنر با اشاره به اینكه آمار تولید برآورد شده، محافظه كارانه است، توضیح داد: سرمایه گذاری زیادی در استخراج نفت و سرمایه گذاری زیادی در صادرات نفت وجود دارد اما ارتباط میان میادین نفت و مخازن نگهداری نفت در جنوب و نقاط صادرات بوده كه به محدودیت های ظرفیت منتهی شده است.

كمبود خط لوله و كمبود برق در بعضی از میادین همچون چالش هایی بوده كه عراق نیاز دارد تا برای تولید بیشتر نفت بر آنها غلبه كند.

عراق ۱۵۳ میلیارد بشكه ذخایر نفت تا سال قبل داشته اما اوایل امسال، جبار اللعیبی، وزیر نفت اظهار نمود ذخایر واقعی امكان دارد دو برابر این میزان باشند. اگر این برآورد درست باشد، عراق ثروتمندترین كشور نفتی جهان خواهد بود و بالاتر از ونزوئلا با بیش از ۳۰۰ میلیارد بشكه ذخایر و عربستان سعودی با ۲۶۰.۸ میلیارد بشكه ذخایر قرار می گیرد.

بر اساس گزارش اویل پرایس، با این وجود توسعه این ذخایر مستلزم سرمایه زیاد و توسعه زیرساخت است كه هم اكنون یافتن و ساختن آن برای عراق دشوار است.
1397/06/29
12:11:25
5.0 / 5
4823
تگهای خبر: آب , اوپك , تولید , تولید نفت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۲
MIGT انرژی ، توربین، گاز ، ام آی جی تی

migtco.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ام آی جی تی محفوظ است

ام آی جی تی

وبسایت اقتصادی با تمرکز بر نفت و گاز