بازگشایی پرونده جدید در روابط برقی ایران و تاجیكستان

بازگشایی پرونده جدید در روابط برقی ایران و تاجیكستان ام آی جی تی: وزیر نیرو كشورمان اعلام نمود باتوجه به اینكه حدود 15 درصد ظرفیت كل نیروگاه های برق آبی دنیا در تاجیكستان قرار دارد، ایران آمادگی دارد راه ترانزیت انرژی را در اختیار تاجیكستان قرار دهد و وزیر خارجه تاجیكستان نیز در این راستا اظهار داشت كه این كشور درصدد است از امكانات بندر چابهار برای حل مشكلات ترانزیتی و اقتصادی بیشتر استفاده نماید.


به گزارش ام آی جی تی به نقل از ایسنا، رضا اردكانیان در دیداری كه شب گذشته با سراج الدین مهرالدین - وزیر امور خارجه تاجیكستان - داشت، با تاكید بر لزوم توسعه روابط میان ایران و تاجیكستان، اظهار داشت: روابط دو كشور دارای ارتباطی راهبردی و توسعه، ترقی، آسایش و آرامش هر دو كشور به یكدیگر وابسته است.
وی با اشاره به سفر وزیر امور خارجه تاجیكستان به ایران اظهار نمود: این سفر نقش مهمی در سرعت بخشیدن به همكاریهای اقتصادی دو طرف خواهد داشت. با عنایت به اراده سیاسی رهبران دو كشور و ظرفیت مناسب شركت های ایرانی در اجرای برنامه های توسعه ای دولت تاجیكستان انتظار می رود دستگاه های اجرایی ایران و تاجیكستان هر چه زودتر همه ظرفیت خودرا برای توسعه همكاریهای دو جانبه بكار گیرد.
ظرفیت بالا برای همكاری در بخش آب و برق با كشورهای همسایه
اردكانیان در ادامه با بیان این كه ظرفیت بسیار بالایی برای همكاری در بخش آب و برق با همه كشورهای همسایه وجود دارد، اظهار داشت: هم اكنون ایران با همه كشورهای دارای مرز زمینی تبادل انرژی دارد و درصددیم سیستم برق ایران را بوسیله آذربایجان یا ارمنستان و گرجستان به روسیه سنكرون نماییم.
وزیر نیرو افزود: هم اكنون مسئولیت كمیسیون مشترك همكاریهای اقتصادی و تجاری تاجیكستان، روسیه، افغانستان، ارمنستان و غیره برعهده وزارت نیرو است و این وزارتخانه نه تنها در بخش آب و برق، بلكه در سایر فعالیت های دستگاه های اجرایی ارتباط مستقیم با همسایگان دارد.
وی با بیان این كه حدود ۱۵ درصد ظرفیت كل نیروگاه های برق آبی دنیا در تاجیكستان واقع شده است، اظهار نمود: اگر این ظرفیت عملیاتی شود نقش مهمی در توسعه منطقه خواهد داشت. بدین جهت ایران آمادگی دارد راه ترانزیت انرژی را در اختیار تاجیكستان قرار دهد و زیرساخت اصلی فعالیت های اقتصادی در منطقه را فراهم آورد.
تصمیم تاجیكستان جهت استفاده از امكانات بندر چابهار برای رفع مشكلات ترانزیتی
در ادامه این دیدار، سراج الدین مهرالدین با تاكید بر ضرورت تحكیم و گسترش همكاریهای دو كشور، اظهار داشت: ایران را مانند كشور دوم خود می دانیم و هیچ گاه رشته روابط میان این دو كشور قطع نخواهد شد. الان شركت های مهم ایرانی سهم مناسبی در حوزه انرژی تاجیكستان دارند و برمبنای برنامه ریزی صورت گرفته همكاریهای بخش انرژی دو كشور تقویت خواهد شد.
وزیر امور خارجه تاجیكستان در ادامه از برگزاری سیزدهمین اجلاس كمیسیون مشترك همكاریهای ایران و تاجیكستان در تهران آگاهی داد و ابراز امیدواری كرد این نشست در جهت توسعه بیشتر از پیش همكاریهای دو جانبه اثرگذار باشد.
بر طبق این گزارش به نقل از وزارت نیرو مهرالدین اشاره كرد: بخش عمده ای از مشكلات ترانزیتی و اقتصادی تاجیكستان به سبب دسترسی نداشتن به دریا است، بنا بر این می خواهیم از امكانات بندر چابهار برای رفع مشكلات موجود در این بخش استفاده نمائیم.1398/03/11
15:27:48
5.0 / 5
4507
تگهای خبر: آب , انرژی , دستگاه , سیستم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳
MIGT انرژی ، توربین، گاز ، ام آی جی تی

migtco.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ام آی جی تی محفوظ است

ام آی جی تی

وبسایت اقتصادی با تمرکز بر نفت و گاز