از سوی سازمان نظام صنفی رایانه ای منتشر شد

اطلاعیه ای برای صدور مجوز استخراج رمزارز

اطلاعیه ای برای صدور مجوز استخراج رمزارز ام آی جی تی: سازمان نظام صنفی رایانه‏‬ ای ایران (نصر) خواهان قانون گذاری و صدور مجوز رسمی برای استخراج «رمز ارز» شد.


به گزارش‬ ایسنا، ‬ سازمان نظام صنفی كامپیوتری ایان در مورد رمزارزها و حواشی ناشی از آن بیانیه صادر كرد.
در این بیانیه آمده است: «پدیده رمزارزها مانند هر پدیده نوظهور دیگری در حوزه فناوری اطلاعات و اقتصاد دیجیتال، دارای ابعاد مختلف و پیچیده ای بوده و نتایج خاص خودرا نیز به همراه داشته و خواهد داشت. تقریباً مشخص بود كه به سبب نیاز كشور به رمزارزها و منافعی كه به خصوص در زمان تحریم برای كشور ایجاد می شود، این پدیده نیز به سرعت در كشور ما مورد توجه قرار گرفته و استفاده از آن گسترش خواهد یافت. بدین جهت سازمان نظام صنفی كامپیوتری از سال قبل ضمن برگزاری جلسات مختلف در این عرصه، كارگروه ویژه ای را نیز جهت بررسی این پدیده نوظهور و مسائل پیرامونی آن تشكیل داده است.
طی یك سال قبل و به سبب شرایط خاص اقتصادی در كشور، حوزه ماینینگ رمزارزها مورد توجه قرار گرفت و قسمتی از سرمایه های فعالان اقتصادی را به سمت خود جذب كرد. هر چند به رسمیت شناختن این حوزه از طرف دولت با چالش هایی مواجه گردید، ولی بحث و بررسی این مساله در كمیسیون های هیات‏ دولت منجر به تهیه یك پیشنهاد خوب و قابل قبول شد كه برای هیأت وزیران ارسال ولی جهت بررسی بیش تر مجدداً در دستور كار كمیسیون ها قرار گرفت. در همین راستا، سال قبل دبیر شورای عالی فضای مجازی ضمن حضور در شورای مركزی سازمان نظام صنفی كامپیوتری از به رسمیت شناختن این حوزه حمایت كرده و چراغ سبزی را برای حضور فعالان اقتصادی در این عرصه و استفاده از آن نشان داد.
در صورتیكه بعضی از فعالان اقتصادی سرمایه گذاری نسبتاً قابل توجهی را در این عرصه انجام داده و فعالیت هایی را برنامه ریزی و آغاز نموده اند، به یك باره با هجمه گسترده ای از طرف وزارت نیرو مواجه گشتند. بر هیچ كس پوشیده نیست كه قسمتی از ارز كشور در این شرایط حساس مصروف سرمایه گذاری در این عرصه شده و وظیفه سازمان نظام صنفی كامپیوتری است كه از این سرمایه ها محافظت كند. امّا بدیهی است كه این صنعت جدید، مانند هر صنعت جدید دیگری، امكان دارد چالش هایی را در دیگر بخش های صنعت ایجاد كند.
سوژه تأمین انرژی برای این صنعت و نگرانی های وزارت نیرو در این عرصه، كاملاً قابل درك است و باید به آنها نیز توجه جدی كرد. ولی، برخوردهای قهرآمیز و شتاب زده نه تنها این نگرانی ها را مرتفع نكرده بلكه موجب خواهد شد فضای كسب ‏وكار در این عرصه نیز از كنترل و نظارت رسمی خارج شده و به سمت فعالیت های زیر زمینی سوق پیدا كند؛ در این صورت، سوژه امكان دارد به یك بحران ملی در كشور بدل شود.
با توجه به مطالب فوق، سازمان نظام صنفی كامپیوتری پیشنهاد می دهد كه اولاً فعالان حوزه رمزارز در این سازمان مجتمع شده و ثانیاً برای آنها مجوز فعالیت صادر شود. ثالثاً، بجای تعطیلی و برخورد قهرآمیز با فعالان این حوزه، نگرانی های موجود برای تأمین انرژی به رسمیت شناخته شده و نحوه مصرف انرژی توسط آنها و وزارت نیرو خصوصاً در ساعات پیك مصرف مطابق قواعد مشخصی تدوین و بر آن نظارت شود. بدیهی است كه فعالان این حوزه نیز نیك می دانند كه منافع آنها باید لاجرم در امتداد منافع ملی بوده و آمادگی دارند تا در این زمینه هرگونه همراهی و همكاری لازم را با این وزارت داشته باشند.
سازمان نظام صنفی ضمن تاكید بر ضرورت توجه كافی به نگرانی های موجود در تأمین انرژی این واحدها، بر خود لازم می داند كه از سرمایه گذاری های صورت گرفته در این عرصه صیانت كند. این سازمان همین طور آمادگی دارد تا با همكاری با وزارت نیرو و دولت نسبت به ساماندهی این حوزه و رفع نگرانی های موجود قدم های مؤثری بردارد تا از فرصت های موجود در این عرصه، خصوصاً در شرایط تحریم ناجوانمردانه اقتصادی، بهره لازم نصیب كشور شود.»
هزینه استخراج رمزارزها اعلام شد
البته روز گذشته و بالاخره بعد از كشمكش ها درباره ی تصمیم به چگونگی برخورد با استخراج ارز دیجیتال كه این روزها با استفاده از برق صنعتی و كشاورزی كه تعرفه هایی پایین تر از برق خانگی دارند هم افزایش یافته است، علی بخشی -رئیس سندیكای صنعت برق- با اشاره به تعیین قیمت رمزارزها و استخراج بیت كوین اظهار داشت: قرار بود نرخ ارزهای دیجیتال برمبنای تعرفه برق صادراتی باشد، اما از آنجائیكه تعرفه برق صادراتی ثابت نیست، قیمت رمز ارزها هفت سنت اعلام شده، اما هنوز به صورت رسمی ابلاغ نشده است.
او همینطور با بیان این كه سندیكای صنعت برق با استخراج ارزهای دیجیتال مخالف نیست، اظهار داشت: از نظر سندیكا استخراج ارز مجازی راهی برای دور زدن تحریم است، اما باید سازوكار منطقی برای آن ایجاد شود. ما در مقابل هر سوژه نو ابتدا مقاومت می نماییم، اما در نهایت به فكر پیدا كردن چاره می افتیم.
منبع:

1398/04/18
13:05:07
5.0 / 5
4483
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵
MIGT انرژی ، توربین، گاز ، ام آی جی تی

migtco.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ام آی جی تی محفوظ است

ام آی جی تی

وبسایت اقتصادی با تمرکز بر نفت و گاز