مدیرعامل شركت آب منطقه ای خراسان رضوی اعلام كرد:

نشست 25 برابری دشت های خراسان از حد بحرانی

نشست 25 برابری دشت های خراسان از حد بحرانی به گزارش ام آی جی تی مدیرعامل شركت آب منطقه ای خراسان رضوی اظهار داشت: میزان نشست دشت های استان خراسان 25 میلیمتر است كه حد بحرانی آن یك میلیمتر می باشد و این آمار بسیار تاسف بار است چون كه دشت های ما 25 برابر بیش از اندازه بحرانی نشست دارند.


به گزارش ام آی جی تی به نقل از ایسنا، محمد علایی در نشست خبری كه به مناسبت هفته دولت امروز در استانداری برگزار شد، میانگین بارش خراسان رضوی در سال را 220 میلیمتر اعلام نمود و اضافه كرد: این رقم نسبت به آمار میانگین جهانی كم است،
وی افزود: متاسفانه در 60 سال قبل حجم برداشت از منابع آبی استان روند صعودی داشته كه در بهترین شرایط باید برای پیشگیری از تنش آبی حداكثر 40 درصد از منابع آب تجدید پذیر برداشت شود، در صورتیكه در طولانی مدت این آمار به 146 درصد رسیده یعنی بیشتر از ظرفیت منابع آب زیرزمینی برداشت كردیم.
مدیر عامل شركت آب منطقه ای خراسان رضوی با اشاره به اینكه متاسفانه به لحاظ كسری مخزن رتبه اول را در كشور داریم، اظهار داشت: همینطور طبق آمار عرضه شده یك میلیارد و 200 میلیون متر مكعب كسری منابع زیر زمینی داریم.
علایی با اشاره به اینكه میزان نشست دشت های استان خراسان 25 میلیمتر است كه حد بحرانی آن یك میلیمتر می باشد، اظهار نمود: این آمار بسیار تاسف بار است، یعنی دشت های ما 25 برابر بیش از اندازه بحرانی نشست دارند، گرچه در این زمینه كارهای زیادی انجام شده اما نا تمام مانده است، چونكه همه عوامل موثر و مسؤلان حوزه آب فعال نبودند.
وی افزود: طبق برنامه همیاران آب به تازگی همه عوامل موثر در حوزه آب با دیدگاه های مختلف با یكدیگر گفتگو داشتند و طبق سند ایجادی مقرر شد تا سال 1405 كسری مخازن آب زیر زمینی به صفر برسد كه همكاری استاندار در این زمینه بسیار موثر بود، چونكه او و نهادهای مختلف همچون دانشگاه، قوه قضائیه، روحانیون، كشاورزان، نمایندگان و ائمه جمعه و جماعت نقش پررنگی در این تصمیم گیری داشتند.
علایی با اشاره به اینكه در كنار داشتن طرح و برنامه مسئله آب باید دغدغه هر خراسانی شود، اظهاركرد: در این زمینه رسانه ها می توانند نقش موثری ایفا كنند.
وی خرید و فروش آب برای كشاورزان را تنها از راه فعال شدن بازار آب اعلام نمود و اظهار داشت: روز گذشته معاون وزیر اعلام نمود كه تا آخر هفته آینده وزارت نیرو مجوز انتقال و شیرین سازی آب از دریای عمان را صادر می كند.
مدیر عامل شركت آب منطقه خراسان رضوی به نشست سالانه آب های زیرزمینی دشت مشهد اشاره نمود و اظهار داشت: با عنایت به این رویداد 57 درصد روستاهای ما تخلیه شدند واین افراد به شهرها مهاجرت كردند.
علایی با انتقاد از عملكرد وزارت خانه بهداشت و علوم اضافه كرد: این دو وزارت خانه بعد از گذشت ده سال موفق به تهیه استاندار بهداشتی آب نشدند و با وجود پیگیری های ما هیچ پیشنهاد و طرحی برای استاندارد و كیفیت آب عرضه ندادند.
وی طرح انتقال آب از دریای عمان را بزرگترین طرح انتقال آبی كشور دانست و ابراز كرد: این طرح توسط بخش خصوصی اجرایی می شود كه هزینه آن پنج میلیارد یورو پیشبینی شده است كه البته این عدد قطعی نیست.
علایی با اشاره به اینكه انسجام مدیریتی بی نظیری در استان برای بهبود شرایط آب وجود دارد، عنوان كرد: عمیات اجرایی بازگشایی كشف رود در محور شاهنامه با اعتبار 15 میلیارد ریال و بازگشایی رودخانه دوغارون در شهرستان تربت جام با اعتبار 20 میلیارد ریال از دیگر پروژه های افتتاحی در هفته دولت می باشد.
1398/06/07
13:58:31
5.0 / 5
4435
تگهای خبر: آب , خرید , شركت , كشور
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳
MIGT انرژی ، توربین، گاز ، ام آی جی تی

migtco.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ام آی جی تی محفوظ است

ام آی جی تی

وبسایت اقتصادی با تمرکز بر نفت و گاز