تنزل رتبه اعتباری آرامكو بعد از حملات اخیر

تنزل رتبه اعتباری آرامكو بعد از حملات اخیر ام آی جی تی: موسسه اعتبارسنجی فیچ ریتینگز رتبه اعتباری IDR شركت نفتی آرامكوی سعودی را به دنبال حملات 14 سپتامبر به تاسیسات نفتی مهم این شركت كه تولیدش را موقتا نیمی كم كرد، از A پلاس به A تنزل داد.به گزارش ام آی جی تی به نقل از ایسنا، فیچ ماه گذشته رتبه اعتباری عربستان سعودی را نیز به سبب لطمه پذیری زیرساخت اقتصادی این كشور و ادامه وخامت ترازنامه مالی و خارجی آن به A تنزل داده بود. این تنزل رتبه بعد از حملات به تاسیسات ابقیق كه بزرگترین تاسیسات پالایش نفت در جهان است و میدان نفتی خریص كه دومین میدان نفتی بزرگ عربستان سعودی است، صورت گرفت.

فیچ در اطلاعیه ای اعلام نمود: ما رتبه اعتباری آرامكو را به سبب تاثیری كه دولت عربستان سعودی روی تصمیمات استراتژیك، سود سهام و مالیات این شركت اعمال می كند و همین طور ارتباط میان این دو تنزل كردیم. با این وجود فیچ اعلام نمود دورنمای باثبات برای آرامكو را حفظ نموده و تغییر نداده است.

عربستان سعودی هم اكنون در حال آماده سازی عرضه اولیه عمومی سهام شركت آرامكو به میزان حداكثر پنج درصد در بازار داخلی و بین المللی است و انتظار می رود فروش سهام در فاصله سال ۲۰۲۰ تا ۲۰۲۱ صورت گیرد.

آرامكو كه سودآورترین شركت و بزرگترین تولیدكننده نفت جهان است، اولین اوراق قرضه بین المللی به میزان ۱۲ میلیارد دلار را در آوریل عرضه نمود كه تقاضای خرید برای آن از مرز ۱۰۰ میلیارد دلار عبور كرد.

حملات ۱۴ سپتامبر تولید نفت عربستان سعودی را به میزان ۵.۷ میلیون بشكه در روز كم كرد اما وزیر انرژی این كشور هفته گذشته اعلام نمود تولید به سطح قبل از حملات كه حدود ۹.۹ میلیون بشكه در روز بود، بازگشته است و ظرفیت تولید نفت به ۱۱.۳ میلیون بشكه در روز احیا شده است. این كشور می خواهد ظرفیت تولید نفت را تا اختتام نوامبر به ۱۲ میلیون بشكه در روز احیا كند.

طبق نظرسنجی پلاتس، حملات به تاسیسات ابقیق و خریص موجب شد تولید نفت عربستان سعودی در سپتامبر به ۸.۴۵ میلیون بشكه در روز كاهش پیدا كند.

بر اساس گزارش پلاتس، فیتچ اعلام نمود این حملات در سودآوری آرامكو در سال ۲۰۱۹ تاثیری نگذاشته است. سود آرامكو در نیمه اول سال ۲۰۱۹ به میزان ۱۲ درصد كاهش پیدا كرد و به ۴۶.۹ میلیارد دلار رسید.

منبع:

1398/07/16
15:06:35
5.0 / 5
4365
تگهای خبر: انرژی , تولید , تولید نفت , خرید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
MIGT انرژی ، توربین، گاز ، ام آی جی تی

migtco.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ام آی جی تی محفوظ است

ام آی جی تی

وبسایت اقتصادی با تمرکز بر نفت و گاز