تهران برای مقابله با سیل آماده است؟

تهران برای مقابله با سیل آماده است؟ ام آی جی تی: پیش بینی های سازمان هواشناسی درحالی از تداوم بارش در نقاط مختلف همچون تهران حكایت دارد كه نگرانی هایی در زمینه آمادگی پایتخت برای مقابله با وقوع سیلاب های احتمالی وجود دارد؛ بطوریكه گفته می شود اگر طبق پیش بینی هواشناسی، باران در مقیاس وسیع در تهران ببارد، آمادگی حداكثری برای آن وجود ندارد.


به گزارش ام آی جی تی به نقل از ایسنا، اطلاعیه های هواشناسی همواره از تداوم بارش ها در كشور و همین طور تهران خبر می دهند. بر این اساس مدیركل پیش بینی و آگهی سریع سازمان هواشناسی ضمن اشاره به ورود سامانه بارشی جدید به كشور از سمت غرب در ششم آبان ماه اظهار داشت: بارش باران در بیشتر مناطق كشور و بارش برف در ارتفاعات تا اختتام هفته تداوم دارد.
این درحالی است كه سایه وقوع سیل از شروع امسال و بعد از وقوع سیلاب هایی كه دامن آن خیلی از استان ها را گرفت، بر سر ایران سنگینی می كند و در صورتیكه اخیرا وارد سال آبی ۹۹-۹۸ شده ایم، پیش بینی ها باز هم از بارش بیشتر از میزان نرمال و احتمال وقوع سیل در نقاط مختلف حكایت دارد.

احتمال بارندگی بیش از اندازه نرمال
در این راستا، سیف الله آقابیگی - مدیركل دفتر مدیریت بحران شركت مدیریت منابع آب ایران - در گفت و گو با ایسنا با اشاره به پیش بینی سازمان هواشناسی در مورد میزان بارش در كشور اظهار نمود: این سازمان برای مناطقی از كشور برای آبان ماه بارندگی نرمال و بالاتر از نرمال را پیش بینی كرده است كه این مساله شامل استان های تهران و البرز نیز می شود.
وی با تاكید بر این كه میزان آمادگی شهرها همچون پایتخت برای مقابله با سیل فقط به یك دستگاه مربوط نیست، توضیح داد: زمانی كه بارش در تهران و بخصوص مناطق شمالی پایتخت صورت می گیرد، این مناطق به سبب شیب زیاد و نفوذ كم آب به سبب بافت خاك جریان آب را با شدت بالایی خواهیم داشت. بدین سبب برنامه های آبخیزداری در این مناطق باید به شكل جامع انجام شده باشد. این مساله در عدم شدت گرفتن سیلاب بسیار موثر است.
آقابیگی با بیان این كه ارگان ها و سازمان های مختلفی برای جلوگیری از وقوع سیل در شهر تهران مسئول هستند، اظهار داشت: قسمتی از آن در رابطه با آب منطقه ای تهران است كه معادل ۳۸ كیلومتر از نیمه اول سال ۱۳۹۸ كار بازگشایی و لایروبی را انجام داده اند. اما شهر تهران با وسعتی كه دارد، به كار گسترده تری در این عرصه نیازمند است. همه مواردی كه به گذر ایمن سیلاب برمی گردد، باید صورت گیرد. شامل لایروبی، بازگشایی، جمع آوری همه موانع و... اما همه این اقدامات انجام نشده است. با عنایت به پیش بینی های انجام گرفته باید این احتمال را با درصد بالا بپذیریم كه بارندگی خواهیم داشت.
مدیركل دفتر مدیریت بحران شركت مدیریت منابع آب ایران با تاكید بر این كه احتمال بارندگی بالا در پاییز سال جاری در تهران وجود دارد، اظهار داشت: بدین سبب باید همه مجاری تخلیه شوند و موانعی كه گذاشته شده برداشته شوند. همین طور باید رد تصرف صورت بگیرد. شركت آب منطقه ای تهران در نیمه نخست سال جاری، بیشتر از ۲۰ هكتار از تصرفاتی كه به صورت غیرمجاز صورت گرفته بود را رفع تصرف كردند. این عدد در سال قبل بیشتر از ۴۵ هكتار بود.

اگر طبق پیش بینی هواشناسی باران در تهران ببارد آمادگی حداكثری برای آن وجود ندارد
وی با تاكید بر این كه اگر طبق پیش بینی هواشناسی باران در تهران اتفاق بیفتد آمادگی حداكثری برای آن وجود ندارد، اظهار داشت: باید اقداماتی صورت گیرد تا اگر سیلاب رخ داد از داخل شهر و تا زمانی كه از شهر عبور می كند و خارج می شود، عبور ایمن داشته باشد. این در گرو اقدامات همه دستگاه هاست.
آقابیگی اشاره كرد: پیش بینی با احتمال هم راه است و منطق حكم می كند احتمال را با درصد بالا بپذیریم. پیش بینی شده با احتمال بالای ۷۰ درصد بارندگی بیش از اندازه نرمال در پایتخت رخ دهد. عدد قابل توجه است و باید بنا را بر این قرار دهیم كه این میزان بارش اتفاق می افتد و در این شرایط برای مردم مشكلی ایجاد نشود.
منبع:

1398/08/08
15:20:46
5.0 / 5
4383
تگهای خبر: آب , دستگاه , سازمان , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۴
MIGT انرژی ، توربین، گاز ، ام آی جی تی

migtco.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ام آی جی تی محفوظ است

ام آی جی تی

وبسایت اقتصادی با تمرکز بر نفت و گاز