در گزارش ام آی جی تی عنوان شد؛

2 سیلاب ورودی در حوضه كرخه مهار گشت

2 سیلاب ورودی در حوضه كرخه مهار گشت به گزارش ام آی جی تی مدیر دفتر برنامه ریزی منابع آب سازمان آب و برق خوزستان اظهار داشت: طی بارش های مؤثر هفته گذشته و اواسط آذرماه دو سیلاب ورودی در سد كرخه بطور كامل مهار گشت.داریوش بهارلویی در گفتگو با خبرنگار مهر با بیان اینكه دو سیلاب با دبی حداكثر لحظه ای ۱۲۰۰ و ۱۴۰۰ مترمكعب بر ثانیه طی چند روز اخیر توسط سد كرخه مهار شده است، اظهار نمود: بارش های اخیر، بیشترین اثر را بر روی حوضه های كرخه و دز داشته است و در سایر سدها و حوضه ها نیز شاهد افزایش رواناب بوده ایم.
وی اضافه كرد: بارش های دهه دوم آذر ماه، قسمتی از كمبود ورودی های آب را جبران كرده ولی همچنان نسبت به شرایط طبیعی قابل انتظار، میزان آب موجود در سدها كمتر است.
بهارلویی افزود: شواهد وقوع خشكسالی ملایم هیدرولوژیكی در حوضه های آبریز قابل رصد بوده كه تشدید و یا تضعیف آن بسته به وقایع بارشی در ماه های آینده است.
مدیر دفتر برنامه ریزی منابع آب سازمان آب و برق خوزستان اظهار داشت: تابحال میزان ورودی آب به مخازن سدهای استان خوزستان دو میلیارد و ۵۱۶ میلیون مترمكعب بوده كه به ازای آن پنج میلیارد و ۳۹ میلیون مترمكعب آب برای مصارف مختلف رها گشته است كه این ارقام بیان كننده استفاده حدود دو میلیارد و ۵۰۰ میلیون مترمكعب از حجم استراتژیك و ذخایر سدها از شروع شروع سال آبی تا اواسط آذرماه است.
بهارلویی درانتها اظهار نمود: در شرایط فعلی تاب آوری رودخانه كرخه در پایین دست سد، ۵۰۰ مترمكعب بر ثانیه است كه درنتیجه هر جریان ورودی و خروجی بیشتر از این میزان می تواند سبب آب گرفتگی مناطقی از مسیر رودخانه شود؛ بااینكه اقدامات مناسبی برای افزایش تاب آوری رودخانه كرخه با ترمیم و تحكیم سیل بندها در حال اجرا بوده كه می تواند كمك شایان توجهی به مدیریت سیلاب در صورت وقوع كند.


منبع:

1398/09/19
21:58:02
5.0 / 5
4231
تگهای خبر: آب , سازمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳
MIGT انرژی ، توربین، گاز ، ام آی جی تی

migtco.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ام آی جی تی محفوظ است

ام آی جی تی

وبسایت اقتصادی با تمرکز بر نفت و گاز