منطقه ای كه در سال 2020 برای بازار نفت مهم می شود

منطقه ای كه در سال 2020 برای بازار نفت مهم می شود به گزارش ام آی جی تی سال 2019 در حالی تمام می شود كه خاورمیانه وقایع فراوانی را پشت سر گذاشت و نفت با وجود اقدامات اوپك، حاضر نشد به قیمت بالاتری صعود كرد و در بازه محدودی باقی ماند.به گزارش ام آی جی تی به نقل از ایسنا، بنظر می رسد ۲۰۲۰ نسبت به سال ۲۰۱۹ حداقل برای قیمتهای نفت تفاوت چندانی نداشته است. آژانس بین المللی انرژی اوایل ماه میلادی جاری پیش بینی نمود بازار جهانی نفت در ماه های نخست سال ۲۰۲۰ حدود ۷۰۰ هزار بشكه در روز مازاد عرضه خواهد داشت. الكساندر نواك، وزیر انرژی روسیه هم هفته گذشته اظهار نمود: انتظار دارد اوپك پلاس در دیدار رسمی كه ماه مارس خواهد داشت، درباره تسهیل محدودیتهای تولید مذاكره شود.

اگرچه این مذاكرات به معنای تسهیل محدودیت عرضه نخواهد بود اما ممكنست اوپك پلاس در میزان كاهش تولیدی كه توافق كرده بود، تغییراتی صورت دهد.

عامل دیگری كه ممكنست قیمت های نفت را تحت فشار كاهشی قرار دهد، توافق اخیر عربستان سعودی و كویت است كه سرانجام برای ازسرگیری فعالیت دو میدان نفتی مشترك در منطقه بی طرف میان دو كشور اختلافاتشان را حل و فصل كردند. ظرفیت تولید این میادین نفتی نیم میلیون بشكه در روز است.

احسان الحق، تحلیلگر رفینیتیو در این زمینه به نشریه اماراتی "نشنال" اظهار داشت: اضافه شدن ۱۰۰ تا ۲۰۰ هزار بشكه نفت سنگین ترش در ابتدا در بازار احساس نخواهد شد اما زمانی كه به ۳۰۰ هزار بشكه برسد، برای اوپك پلاس مشكلاتی را ایجاد خواهدنمود.

بلومبرگ هفته گذشته به نقل از مفسرین بانك سیتی نوشت: ریسك اختلال عرضه بر اثر مسائل ژئوپلیتیكی در خاورمیانه كاملا از میان نرفته و با این وجود بازارها كه سابق بر این نسبت به چنین موارد اختلال عرضه لطمه پذیر بودند، به این ریسك چندان اعتنایی نمی كنند.

این سوژه چندان برای اقتصادهای وابسته به نفت در این منطقه خوب به نظر نمی رسد. خیلی از این آنها برای بازگشت به رشد در فقدان قیمت های بالای نفت به دشواری تلاش می كنند و موسسه فیچ پیش بینی كرده كه در صورت كاهش بیشتر قیمت های نفت، كسری بودجه شماری از این كشورها در سال ۲۰۲۰ ممكنست تشدید شود و مشكلات سیاسی و اجتماعی را برای آنها به بار بیاورد.

بر اساس گزارش اویل پرایس، اگر ارزش سهام آرامكو برخلاف وعده هایی كه داده شده است، نتواند بازدهی بالایی داشته باشد، این مشكل به خصوص برای عربستان سعودی ممكنست نگران كننده باشد. خیلی از شهروندان معمولی عربستان سعودی برای خرید سهام این غول نفتی پول استقراض كرده اند و اگر آنها پول خودرا از دست دهند یا نتوانند سود كنند، ریاض ممكنست مشكل بزرگتری نسبت به پایین ماندن قیمت های نفت پیدا كند.
1398/10/10
12:49:25
5.0 / 5
4244
تگهای خبر: انرژی , اوپك , تولید , خرید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۵
MIGT انرژی ، توربین، گاز ، ام آی جی تی

migtco.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ام آی جی تی محفوظ است

ام آی جی تی

وبسایت اقتصادی با تمرکز بر نفت و گاز