نفت در 30 دلار حبس شد

نفت در 30 دلار حبس شد به گزارش ام آی جی تی نفت كه روز گذشته درپی موج بسته شدن مرزهای اقتصادهای مختلف جهان در واكنش به انتشار كرونا به پایین ۳۰ دلار سقوط كرده بود، در معاملات روز سه شنبه بهبود یافت و به این محدوده بازگشت.



به گزارش ام آی جی تی به نقل از ایسنا، بهای معاملات آتی نیویورك روز دوشنبه كه شاخص نوسان به بالاترین حد از سال ۲۰۰۷ جهش پیدا كرد، ۹.۶ درصد سقوط كردند و به پایین ترین حد در چهار سال قبل رسیدند اما روز سه شنبه بخشی از این ضرر را جبران كردند. دولتها با بستن مرزهایشان، رفت و آمدها را محدود كرده اند كه سبب افت مصرف سوخت و بزرگترین كاهش روزانه قیمت بنزین آمریكا از سال ۲۰۰۵ شد. قیمت بنزین روز دوشنبه ۲۳ درصد سقوط كرد كه بزرگترین كاهش در ۱۵ سال قبل بود اما روز سه شنبه با ۷.۵ درصد افزایش، به ۷۴.۱۳ سنت در هر گالن رسید.

قیمت نفت در ایام اخیر چند بار ریزش های روزانه شدیدی را تجربه كرده است.

با اقدام ایرلاین ها در كاهش پروازهای روزانه و افزایش شمار كشورهایی كه مرزهایشان را می بندند، بازارهای نفت با اشباع بی سابقه عرضه نفت روبرو شده اند. افت تقاضا با سیل عرضه از جانب عربستان سعودی و روسیه مصادف شده كه وارد جنگ قیمت شده اند و به دنبال افزایش تولید برای تصرف سهم بیشتر در بازار هستند. بهای معاملات آتی نیویورك هفته گذشته ۲۳ درصد سقوط كرد كه بزرگترین كاهش از دسامبر سال ۲۰۰۸ بود.

ویویك دار، تحلیلگر بانك كامن ولث استرالیا در اینباره اظهار داشت: تدابیر قرنطینه به معنای آن است كه تقاضای جهانی برای سوخت به شدت صدمه خواهد داد و این علاوه بر شوك عرضه خواهد بود.

بحران بازار نفت در سایر بازارهای مالی هم دیده شد و بازار سهام وال استریت روز دوشنبه بعد از اینكه دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریكا اخطار داد اختلالات اقتصادی ناشی از شیوع كرونا امكان دارد تا تابستان ادامه پیدا كند با بزرگترین سقوط خود از سال ۱۹۸۷ روبرو شد. بازارهای سهام آمریكا روز سه شنبه صعود كردند اما اوضاع بازارهای سهام آسیا یكسان نبود.

سران گروه هفت وعده دادند از هر گونه اقدامات ضروری برای تضمین واكنش هماهنگ به اپیدمی ویروس كرونا دریغ نكنند و ترامپ لحن خویش را تغییر داد و اظهار داشت: آمریكاییها نباید در اجتماعات بیشتر از ۱۰ نفر حضور پیدا كنند در حالیكه كانادا اعلام نمود مرزهای خویش را به روی اغلب خارجیان می بندد. فرانسه اعلام نمود امكان دارد قرنطینه ملی را تشدید كند در حالیكه آلمان بخشی از مرزهایش با پنج كشور همسایه خویش را بست.

بهای معاملات آتی وست تگزاس اینترمدیت با یك دلار و ۱۰ سنت معادل ۳.۸ درصد افزایش، به ۲۹ دلار و ۸۰ سنت در هر بشكه رسید. شاخص نفت آمریكا روز دوشنبه به ۲۸ دلار و ۷۰ سنت سقوط كرده بود.

بهای معاملات آتی نفت برنتن با ۵۸ سنت افزایش، به ۳۰ دلار و ۶۳ سنت در هر بشكه رسید. بهای نفت برنت روز گذشته ۱۱.۲ درصد سقوط داشت.

این كاهش قیمت بی سابقه مانع از برنامه عربستان سعودی برای افزایش سطح تولید نفت نشده است و شركت آرامكوی سعودی می خواهد در آوریل با حداكثر ظرفیت ۱۲ میلیون بشكه در روز نفت تولید نماید. امین ناصر، مدیرعامل آرامكو به سرمایه گذاران این شركت اعلام نمود كه برنامه ماه مه هم احیانا متفاوت نخواهد بود.

بر اساس گزارش بلومبرگ، عربستان سعودی هیچ نشانه ای از عقب نشینی از جنگ قیمت با روسیه نشان نمی دهد و آرامكو اعلام نموده كه با قیمت نفت در پایین ۳۰ دلار در هر بشكه مشكلی ندارد.

بانك مورگان استنلی روز دوشنبه با اشاره به فروپاشی توافق اوپك پلاس كه به نگرانیها نسبت به تشدید اشباع عرضه افزوده است، قیمت مورد پیشبینی برای نفت را كم كرد. این بانك پیشبینی قیمت نفت را برای بار دوم در ماه جاری تنزل داد و دورنمای قیمت نفت برنت در سه ماهه دوم سال ۲۰۲۰ را از ۳۵ به ۳۰ دلار كم كرد. مورگان استنلی مازاد عرضه ۳.۵ میلیون بشكه در روز بازار نفت در سال میلادی جاری را پیش بینی نمود.




1398/12/27
19:58:38
5.0 / 5
3465
تگهای خبر: اوپك , بنزین , تولید , تولید نفت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
MIGT انرژی ، توربین، گاز ، ام آی جی تی

migtco.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ام آی جی تی محفوظ است

ام آی جی تی

وبسایت اقتصادی با تمرکز بر نفت و گاز