سقوط قیمت نفت ازسرگرفته شد

سقوط قیمت نفت ازسرگرفته شد ام آی جی تی: روند بهبود قیمت نفت با افزایش شواهد نابودی تقاضا بر اثر شیوع ویورس كرونا كه تصویب بسته كمك اقتصادی در آمریكا را تحت تاثیر قرار داد، تضعیف شد و قیمتها در روز پنج شنبه كاهش پیدا كردند.به گزارش ام آی جی تی به نقل از ایسنا، بهای معاملات آتی نفت در نیویورك كه در سه روز گذشته ۹ درصد بالا رفته بود، حدود دو درصد كم شد. سنای آمریكا بعد از چندین روز مذاكرات فشرده، بسته محرك اقتصادی دو تریلیون دلاری را تصویب كرد و كنگره را برای تصویب سریع این لایحه و ارسال آن به رئیس جمهور برای امضا و تایید نهایی تحت فشار قرار داد.

شمار افراد مبتلا به ویروس كرونا در جهان به مرز نیم میلیون نفر نزدیك شده است و هند بزرگترین قرنطینه جهان را وضع كرده است. بانك گلدمن ساكس آگهی داده كه تقاضا برای نفت ممكنست در ماه آینده حدود ۱۹ میلیون بشكه در روز كاهش پیدا كند. این افت شدید تقاضا شوك بی سابقه ای به سیستم پالایش جهانی وارد خواهدنمود برای اینكه ظرفیت مخازن فرآورده های نفتی تا چند هفته دیگر به سطح اشباع می رسد.

گلدمن اعلام نموده كه مازاد عرضه نفت در سه ماهه دوم امسال ممكنست به میزان سطح تولید اوپك باشد.

تحلیلگران گلدمن ساكس اظهار كرده اند بااینكه كاخ سفید عربستان سعودی را برای رها كردن برنامه سرازیر كردن نفت به بازار تحت فشار قرار داده است اما هر گونه توافق میان آمریكا و روسیه بسیار دیر و بسیار اندك خواهد بود. طبق ارزیابی یكی از بزرگترین تامین كنندگان نفت خاورمیانه، پالایشگاههای نفت هند آماده كاهش میزان پالایش نفت به نصف نرخ معمول می شوند.

ادوارد مویا، تحلیلگر ارشد شركت OANDA در این زمینه اظهار نمود: ما شاهد خواهیم بود قیمت وست تگزاس اینترمدیت در سطح ۲۰ دلار یا حتی ۱۵ تا ۱۷ دلار خواهد بود برای اینكه همه روی تاثیر شیوع ویروس كرونا متمركز شده اند. بازار همچنان شاهد افت تقاضا خواهد بود و درباب ازسرگیری تجارت و سفر همه محتاط می شوند.

بهای معاملات آتی وست تگزاس اینترمدیت با ۱.۶ درصد كاهش، به ۲۴ دلار و ۱۱ سنت در هر بشكه رسید. این شاخص كه روز گذشته با دو درصد افزایش بسته شده بود، در ماه جاری تابحال ۴۶ درصد سقوط پیدا كرده است.

بهای معاملات آتی نفت برنت كه روز چهارشنبه ۰.۹ درصد افزایش داشت، در معاملات روز جاری ۰.۶ درصد افت كرد و به ۲۷ دلار و ۲۲ سنت در هر بشكه رسید. نفت برنت حالا با شاخص قیمت نفت آمریكا سه دلار و ۱۱ سنت اختلاف دارد.

طبق آمار اداره اطلاعات انرژی آمریكا، تولید نفت در آمریكا طی هفته گذشته نزدیك به ركورد بالایی ماند. ذخایر نفت آمریكا برای نهمین هفته افزایش پیدا كرد و به ۴۵۵ میلیون بشكه رسید كه طولانیترین روند رشد ذخایر از نوامبر سال ۲۰۱۸ تابحال محسوب می شود. بگفته ادوارد مویا، تولیدكنندگان نفت شیل احیانا تلاش می كنند برای بقا مبارزه كرده و درآمدزایی كنند بدین سبب میزان عرضه كاهش چندانی پیدا نكرده است.

در این بین، اعتبار مورد نیاز برای برنامه دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریكا برای پر كردن ذخایر راهبردی كه با هدف كمك به تولیدكنندگان نفت آمریكایی انجام می گیرد، نتوانست سهمی از بسته محرك اقتصادی اخیر دریافت كند اما ممكنست به شكل دیگری فراهم گردد.

بانك فدرال رزرو دالاس اعلام نموده كه فعالیت در میادین نفتی آمریكا به پایینترین سطح خود در چهار سال اخیر رسیده است.

بر اساس گزارش بلومبرگ، ذخایر بالای نفت و قیمتهای پایین سبب شده است ونزوئلا تعطیلی چاههای نفت را مورد بررسی قرار دهد. چنین اتفاقی به وخامت اوضاع اقتصادی این كشور آمریكای جنوبی اضافه خواهدنمود.

گروه انرژی انی ایتالیا اعلام نمود به سبب شرایط به وجود آمده از شیوع ویروس كرونا و افت شدید قیمتهای كالا می خواهد هزینه سرمایه خودرا امسال حدود دو میلیون یورو معادل ۲.۲ میلیارد دلار و در سال ۲۰۲۱ حدود ۲.۵ میلیارد كاهش داده و به سه میلیارد یورو برساند. همین طور هزینه های عملیاتی خودرا امسال ۴۰۰ میلیون یورو می كاهد.

شركت دولتی كویت پترولیوم هم به همه زیرمجموعه های خود اعلام نموده است هزینه سرمایه و هزینه عملیاتی خود در سال میلادی جاری را به سبب افت بی سابقه قیمتهای نفت كاهش دهند.

منبع:

1399/01/08
23:34:16
5.0 / 5
3449
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۱
MIGT انرژی ، توربین، گاز ، ام آی جی تی

migtco.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ام آی جی تی محفوظ است

ام آی جی تی

وبسایت اقتصادی با تمرکز بر نفت و گاز