نفت باز هم روی ۳۰ دلار را می بیند؟

نفت باز هم روی ۳۰ دلار را می بیند؟ ام آی جی تی: دورنمای صنعت نفت شیل آمریكا با نزول قیمت وست تگزاس اینترمدیت به محدوده 20 دلار، تاریكتر می شود و اشباع عرضه ممكنست با ادامه افت تقاضا، شدت بیشتری پیدا كند.به گزارش ام آی جی تی به نقل از ایسنا، دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریكا روز یكشنبه دستورالعمل فاصله گذاری اجتماعی را تا اختتام آوریل تمدید كرد و از برنامه خود برای گشایش اقتصاد تا عید پاك عقب نشست. حتی قبل از این كه جوهر امضای بسته كمك اقتصادی دو تریلیون دلاری خشك شود، كنگره آمریكا آماده سازی چهارمین قانون اضطراری ویروس كرونا را آغاز نموده است. تابحال ۱۹۳ میلیون نفر در آمریكا و دو میلیارد و ۳۰۰ میلیون نفر در جهان به صورتی تحت قرنطینه قرار گرفته اند.

اوایل مارس عده كمی پیش بینی می كردند كه تقاضا برای نفت ممكنست در سال ۲۰۲۰ اندكی مثلا به میزان ۲۲۰ هزار بشكه در روز كاهش پیدا كند اما تا اواسط مارس اوضاع عوض شد و عده ای پیش بینی كرده اند كه تقاضا برای نفت ممكنست در سه ماهه سوم حداكثر ۱۰ میلیون بشكه در روز كاهش پیدا كند. چند روز بعد شماری از مفسرین میزان كاهش تقاضا را ۱۳ تا ۱۴ میلیون بشكه در روز پیش بینی كردند و آژانس بین المللی انرژی آگهی داد كه تقاضا ممكنست به میزان ۲۰ میلیون بشكه در روز سقوط كند.

بازبینیهای منفی ممكنست ادامه پیدا كند، قیمتهای نفت روز دوشنبه موج جدیدی از كاهش را آغاز كردند و بهبود قیمتی كه روز سه شنبه داشتند برای جبران ریزش شدید در ایام اخیر كافی نبود. بگفته مفسرین "جی بی سی انرژی"، روند فعلی قیمتهای نفت منعكس كننده آگاهی فزاینده درباره كاهش بیش از ۲۰ درصدی تقاضا برای نفت در ماههای آوریل و مه است.

بازار به سرعت در حال فروپاشی است و در برخی از بخشها قیمتها به شكل وحشتناكی كاهش پیدا كرده اند و فاصله چندانی با منفی شدن ندارند.

تحلیلگران كومرس بانك در یادداشتی نوشتند: برآوردها برای بخش تقاضا حدودا هر روز دستخوش بازنگری نزولی می شوند و همزمان در بخش عرضه هیچ نشانه ای از آشتی میان عربستان سعودی و روسیه دیده نمی گردد.

تحلیلگران حالا به نظاره ظرفیت مخازن جهانی نفت نشسته اند كه ممكنست تا چند هفته دیگر یا چند ماه آینده تكمیل شوند.

به گفته بیورن تونهاگن، مدیر بازارهای نفت شركت تحقیقاتی "ریستاد انرژی"، زنجیره تامین بازار نفت به سبب از بین رفتن باورنكردنی تقاضا شكسته شده و سبب شده تمامی گزینه های موجود برای تغییر و تنظیم شامل افزایش مخازن نفت در خشكی، كاهش جهانی نرخ فعالیت پالایشگاهی، افزایش عظیم قراردادهای كرایه مخازن شناور و تعطیلی چاههای نفت، در طول ماههای آوریل و مه بكار گرفته شود.

شركت خط لوله "پلینز ال امریكن" در نامه ای به تولیدكنندگان نفت آمریكا از آنها خواسته است تولیدشان را كاهش دهند و ظاهرا سایر شركتهای خط لوله هم درخواست مشابهی داشته اند.

گلدمن ساكس پیش بینی كرده كه تولید نفت آمریكا در سه ماهه دوم ۱.۴ میلیون بشكه در روز كاهش پیدا خواهدنمود با این وجود این بانك اظهار كرده كه كاهش میزان حفاری حداقل تا سه ماهه سوم به معنای تولید كمتر نخواهد بود. اما اشباع عرضه به حدی فزونی یافته و ظرفیت مخازن در قیمتهای فعلی حدودا پر شده كه به معنای كاهش بیشتر قیمتها خواهد بود. در نتیجه قیمت نفت به حدی می رسد كه تولیدكنندگان را به توقف تولید وادار خواهدنمود.

شمار دكلهای حفاری نفت و گاز آمریكا هفته گذشته ۴۴ حلقه كاهش داشت كه بزرگترین كاهش هفتگی در چهار سال اخیر بود و تنها در منطقه پرمیان كه بزرگترین تولیدكننده نفت شیل است، شمار دكلها ۲۳ حلقه كم شد.

بر اساس گزارش اویل پرایس، مفسرین بانك امریل مریل لینچ اظهار كرده اند بازار نفت انتظار دارد شوك عظیم عرضه و تقاضا در مدت سه تا چهار ماه دیگر ضعیف شوند اما اگر این شوكها به مدت ۱۲ ماه دیگر یا بیشتر ادامه پیدا كنند، در این صورت قیمتهای نفت به مدت طولانی پایین ۳۰ دلار در هر بشكه خواهند ماند.
1399/01/14
14:13:38
5.0 / 5
3202
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲
MIGT انرژی ، توربین، گاز ، ام آی جی تی

migtco.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ام آی جی تی محفوظ است

ام آی جی تی

وبسایت اقتصادی با تمرکز بر نفت و گاز