ترفند چین برای نجات نفت

ترفند چین برای نجات نفت ام آی جی تی: چین در اقدامی كه ممكنست صنعت نفت را نجات دهد، سرگرم خرید نفت ارزان برای پر كردن مخازن نفت راهبردی خودش است.به گزارش ام آی جی تی به نقل از ایسنا نه نقل از اویل پرایس، آیا واقعا چین می تواند صنعت نفت جهانی را نجات دهد؟ پاسخ برخی مثبت است در صورتیکه برخی دیگر چنین تصوری را خیالی می دانند.

این تصور که چین می تواند صنعت نفت را نجات دهد، اوایل ماه جاری بعد از انتشار آمار مقدماتی مربوط به واردات نفت چین در مارس، شکل گرفت و هر روز هم قویتر می شود.

چین چند هفته پیش تسهیل محدودیتهای قرنطینه که فعالیت اقتصادی این کشور را فلج کرده بود، شروع کرد و این امیدواری را برانگیخت که با بهبود فعالیت صنعتی و سفرها در این کشور، قیمتهای نفت رو به بهبود و افزایش خواهند گذاشت. آمار نشان داده که نرخ ذخیره سازی نفت چین در سه ماهه اول که جمعیت این کشور تحت قرنطینه قرار داشتند، دو برابر شد.

گزارشهای فراوانی درباره هجوم چینیها برای خرید نفت ارزان انتشار یافته و معامله گران بازار نفت را دلگرم کرده است. با این وجود بعضی از ناظران آگهی داده اند که حتی چین هم نمی تواند قیمتها را در مقطع فعلی نجات دهد چونکه حتی با خبر افزایش واردات نفت چین، قیمتها بالا نمی روند بلکه پایین می آیند و این برای خریداران عالی است.

تحلیلگران بانک جفریز چین را بزرگترین برنده وضعیت فعلی بازار نفت دانسته اند. نفت ارزان است و با وجود افزایش خرید، ارزان مانده است. اما یک مشکل وجود دارد که به کابوس جدید صنعت نفت تبدیل گشته و آن هم عبارت از ذخیره سازی است.

طبق آمار گروه اوراسیا، چین ۶۵ درصد از ظرفیت ذخایر تجاری خودرا پر کرده است و بااینکه ممکنست به نظر برسد که هنوز تا ۱۰۰ درصد فاصله دارد اما در ذخیره سازی نفت چیزی بعنوان استفاده ۱۰۰ درصدی از ظرفیت مخازن وجود ندارد.

در واقع ۳۱.۵ میلیون بشکه نفتی که چین در سه ماهه اول در تاسیسات ذخیره سازی خود اضافه کرد، نزدیک به حداکثر ظرفیتی است که می تواند نگه دارد. گروه اوراسیا در این زمینه به یاهو فاینانس اظهار داشت: ذخایر چین نزدیک نرخ ظرفیت ذخیره سازی ۷۰ درصد هستند که معمولا بعنوان ظرفیت تکمیل ذخیره سازی بشمار می رود. اختلال فعالیت پالایشگاهی بعد از شیوع ویروس کرونا موجب شد ظرفیت ذخایر نفت چین بالاتر رفته و امکان ذخیره سازی بیشتر محدود شود. در نتیجه این کشور مجبور شده است بعضی از محموله های نفتی را بازگرداند.

کل جهان با کمبود فضای ذخیره سازی روبروست و بدین سبب این مشکل به چین منحصر نیست. آمار جدید شرکت تحلیلی اویل ایکس نشان داده که برای اولین بار نرخ فعالیت پالایشگاههای چین بالاتر از پالایشگاههای آمریکا بوده برای اینکه پالایشگاههای خصوصی نرخ پالایش را بالا برده اند در صورتیکه آمریکاییها مجبور شدند فعالیتشان را کمتر کنند.

اما پرسش اینجاست که پالایشگاههای خصوصی چین مقرر است تولید بالاتر را به چه کسی بفروشند. تقاضا برای نفت هنوز بهبود نیافته و همسایگان آسیایی چین که نزدیکترین خریداران سوخت این کشور هستند، خودرا برای موج دوم بیماری کووید ۱۹ آماده می کنند.

دورنمای اقتصاد جهانی هم نشان میدهد که برنده ای در این شرایط وجود نخواهد داشت. در صورتیکه آمریکا و اروپا لطمه بیشتری نسبت به آسیا متحمل خواهند شد، حتی قدرتهای اقتصادی در بخش جنوب شرقی این قاره هم با تبعات پاندمی کرونا دست و پنجه نرم می کنند. شدیدترین آگهی از طرف صندوق بین المللی پول داده شده است که اعلام نمود نرخ رشد اقتصادی آسیا امسال صفر خواهد شد.

برای این که به عمق وخامت اوضاع پی ببریم، کافیست بدانیم آسیا در شش دهه گذشته رشد اقتصادی صفر نداشته است. به علاوه این دیدگاه که چین از بحران عبور کرده و به مرور به وضعیت عادی بازخواهد گشت، ممکنست زودهنگام باشد. چین مانند همسایگانش برای تکرار باردیگر شیوع ویروس کرونا آماده می شود. در این بی، ن بعضی از کشورهای اروپایی و ایالتهای آمریکا آماده می شوند محدودیتهای قرنطینه را تسهیل کنند. یک مقام سازمان جهانی بهداشت هفته جاری آگهی داد که تسهیل محدودیتهای قرنطینه هنوز زود است و ریسک موج دوم مبتلاشدن به بیماری کووید ۱۹ را بیشتر می کند. بنظر می رسد که صحبت زیادی درباره موج دوم این بیماری می شود. اگر موج دوم راه بیافتد، قیمت بعضی از گریدهای نفتی ممکنست به مدت طولانیتری در محدوده منفی بمانند. اولین موج بیماری کووید ۱۹ حدودا همه بخشهای اقتصادی را فلج کرده است و موج دوم به قرنطینه طولانی تر منجر می شود و هر گونه بهبود تقاضا که از طرف چین برای پر کردن ذخایر استراتژیکش مشاهده شده بود، باید به فراموشی سپرده شود.

صنعت نفت جهانی هیچ گاه چنین وضعیتی را به خود ندیده بود. هیچ بحرانی در گذشته چنین صدمه ای به تقاضا در همه نقاط جهان وارد نکرده بود. هیچ صنعتی نمی توانست برای چنین پیشامدی آماده باشد که ممکنست شامل لزوم کاهش بیشتر تولید باشد.

منبع:

1399/02/05
21:06:03
5.0 / 5
2797
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۳
MIGT انرژی ، توربین، گاز ، ام آی جی تی

migtco.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ام آی جی تی محفوظ است

ام آی جی تی

وبسایت اقتصادی با تمرکز بر نفت و گاز