یك وكیل دادگستری مطرح كرد

آزادی اغفال كننده، سبب انتساب تقصیرها به رومینا و تشدید انگیزه پدر شد

آزادی اغفال كننده، سبب انتساب تقصیرها به رومینا و تشدید انگیزه پدر شد به گزارش ام آی جی تی یك وكیل دادگستری با اشاره به ماجرای قتل رومینا به دست پدرش، اظهار داشت: با آزادی فرد اغفال كننده امكان دارد این تصور در اقوام و همسایگان بوجود میامده كه مقصر صرف این اتفاق آن دختر نگون بخت بوده و حداقل سبب تشدید انگیزه پدر در ارتكاب این جنایت بوده است.داریوش اشرافی در گفتگو با ایسنا، اشاره به مبحث قتل رومینا اشرفی به دست پدرش، اظهار نمود: فرار رومینا از خانه نه نخستین مورد بوده و نه محتملا آخرین مورد خواهد بود. طبیعتا علل مختلفی امکان دارد سبب فرار دختران از خانه گردد و آنچه که در بدو امر امکان دارد به ذهن متبادر شود و نمونه های گوناگونی هم آن را تایید می کند، خانواده های از هم گسسته که از عشق و مهر و محبت در آنجا خبری نیست؛ زمینه ساز تصمیم برخی دختران به فرار از خانه می شود.

وی اضافه کرد: طبیعتا چنانچه فردی بیگانه از کمبود محبت سواستفاده کند، امکان دارد عزم دختر را در فرار از خانه جزم تر نماید، بعلاوه بلوغ فکری و جسمی زودرس که به واسطه ورود رسانه های مجازی به دنیای دختران راه پیدا کرده است که در صورت عدم استفاده صحیح از آنها سبب صدمه های بیشتر و تشدید ناهنجاری ها خواهد شد.

این وکیل دادگستری خاطرنشان کرد: کمبود محبت از سوی والدین، آزار و اذیت از سوی هم خانه ها، سوء استفاده و اغفال توسط بیگانگان و دادن وعده های پوچ می تواند همچون علل بروز صدمه فرار از خانه قلمداد گردد.

وی اضافه کرد: در بحث مبحث فرار رومینا از خانه و نهایتا قتل غم انگیز او مواردی باید مدنظر قرار گیرد. ظاهرا آنچنانکه از اخبار بر میاید بعد از فرار رومینا از خانه پدر او شکایت کرده و متعاقب شکایت او هر دو نفر دستگیر شده اند و با عنایت به صغر سن رومینا از طرفی و دختر بودن وی از سوی دیگر و وجود اختلاف سنی بین این دو نفر حداقل اغفال دختر توسط پسر قابل انتساب بوده است؛ بنابراین حتی بفرض رضایت پدر یا درخواست تعلیق تعقیب که البته چنین ادعایی هم نشده و مبحث جنبه عمومی جرم مطرح بوده، این سوال به ذهن متبادر میشود که علت منع یا موقوفی تعقیب اغفال کننده چه بوده است؟ محتملا با آزادی فرد اغفال کننده امکان دارد این تصور در اقوام و همسایگان بوجود میامده که مقصر صرف این اتفاق آن دختر نگون بخت بوده و حداقل سبب تشدید انگیزه پدر در ارتکاب این جنایت بوده است.

این وکیل دادگستری با اشاره به اینکه یکی از علل تعیین مجازات برای مجرمین، تشفی خاطر زیان دیده است، اظهار داشت: شاید اگر اغفال کننده همان ابتدا متناسب با افترا انتسابی تحت تعقیب قرار می گرفت، تسلای خاطر پدر را به دنبال داشت و تمامی تقصیر فرار منتسب به رومینا نمی گردید. به علاوه درست است که پدر مرتکب این جنایت شده ولی در نظر داشته باشیم که فشارهای بیرونی ناشی از تحریک اقوام و قضاوت نادرست هم محلی ها هم میتوانسته در تصمیم پدر برای وقوع این جنایت موثر باشد.

اشرافی خاطرنشان کرد: با عنایت به ورود رسانه های مجازی به دنیای نوجوانان و جوانان علاوه بر خانواده ها، نقش آموزش و پرورش در برگزاری دوره های آموزشی و تربیتی برای آگاهانیدن جوانان از برقراری روابط مخاطره آمیز با افراد غریبه بسیار تعیین کننده است؛ البته لزوم ارتباط نزدیک بین والدین و مربیان تربیتی میتواند تا حد زیادی چنین مخاطراتی را کم کند.

وی در انتها درباره مجازات قاتل (پدر رومینا) در این پرونده اظهار داشت: در ارتباط با مجازات هم باآنکه قاعدتا نباید هیچ جنایتی بی کیفر بماند، منتهی بین حالتی که جانی پدر است و حالتی که فردی غریبه است باید تفاوت قائل شد و صرفنظر از مقررات قانونی که در قضیه حاضر مجازات قصاص برای پدر جانی مقرر نشده است، باید در نظر داشته باشیم که به هر حال هر فرزندی جگرگوشه پدر خویش است و بطور قطع تا آخر عمر زندگی وی توام با عذاب است البته قانونگذار از جنبه عمومی جرم برای اطمینان از برقراری نظم اجتماعی مجازات تعزیری را مقرر کرده است.
1399/03/15
23:27:07
5.0 / 5
2605
تگهای خبر: آموزش , زندگی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۲
MIGT انرژی ، توربین، گاز ، ام آی جی تی

migtco.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ام آی جی تی محفوظ است

ام آی جی تی

وبسایت اقتصادی با تمرکز بر نفت و گاز