صعود سهم سعودی به بالاترین میزان ۴۰ سال گذشته

صعود سهم سعودی به بالاترین میزان ۴۰ سال گذشته به گزارش ام آی جی تی بانك جی پی مورگان در گزارشی اعلام نمود سهم عربستان سعودی از بازار نفت در دهه جاری به بالاترین حد خود از دهه ۱۹۸۰ خواهد رسید.به گزارش ام آی جی تی به نقل از ایسنا، این بانک وال استریت اعلام نمود که قیمتهای نفت سال جاری بعد از فروپاشی کم سابقه تقاضا، بیشتر از ۴۰ درصد سقوط کرد و سبب شد شرکتهای نفت و گاز کاهش هزینه هایی را اعلام کنند که تا آخر دهه جاری به ۶۲۵ میلیارد دلار بالغ خواهد شد. این کاهش سرمایه گذاری سبب از دست رفتن تولید می شود و در نتیجه قیمت هر بشکه نفت برنت را تا دو سال دیگر به ۶۰ دلار می رساند.

قیمت هر بشکه نفت برنت در آوریل در نتیجه شیوع پاندمی ویروس کرونا که اقتصادهای سراسر جهان را به وضع قرنطینه وادار کرد، به رکورد پایین ۱۶ دلار سقوط کرد و الان حدود ۳۸ دلار معامله می شود.

جی پی مورگان پیش بینی نمود که تقاضای جهانی برای نفت در سال ۲۰۲۰ به ۹۱ میلیون بشکه در روز بالغ می شود که ۹ میلیون بشکه در روز کمتر از برآوردهای اولیه خواهد بود و میزان مصرف تنها در نوامبر سال ۲۰۲۱ به سطح ۱۰۰ میلیون بشکه در روز قبل از شیوع پاندمی بهبود پیدا خواهد نمود.

اما تغییرات در الگوی مصرف سبب کاهش دائمی سه میلیون بشکه در روز تقاضا برای نفت در دهه جاری در مقایسه با پیشبینی های قبلی خواهد شد.

در این بین، عرضه نفت به علت عدم وجود سرمایه گذاری در تولید جدید و تعطیلی بعضی از میادین نفتی، پنج میلیون بشکه در روز کاهش پیدا خواهد نمود و عربستان سعودی که پایین ترین هزینه تولید و بالاترین ظرفیت تولید را دارد، در بهترین موقعیت برای افزایش سهم خود در بازار نفت قرار دارد.

طبق پیشبینی جی پی مورگان، تولید نفت شیل عربستان سعودی که تا آخر دهه ۲۰۱۰ رشد قابل ملاحظه ای داشت، در دهه جاری رشد چندانی نخواهد داشت و از ۱۰.۹ میلیون بشکه در روز در سال ۲۰۲۰ به ۱۱ میلیون بشکه در روز تا سال ۲۰۳۰ می رسد.

پیش از سقوط قیمت نفت، پیشبینی شده بود تولید نفت شیل تا آخر دهه جاری به ۱۷ میلیون بشکه در روز صعود کند.

در نتیجه اعضای اوپک بمحض این که قیمتهای نفت به ۶۰ دلار در هر بشکه که قیمت مورد نیاز کشورهای عضو این گروه برای متوازن کردن بودجه است، صعود کند، این شکاف را پر خواهند کرد.

در حالی که سهم اوپک از میزان عرضه نفت در بازار از پیک ۳۹ درصد در سال ۲۰۱۶ به ۳۳ درصد در سال ۲۰۲۱-۲۰۲۰ کاسته می شود، این بانک پیش بینی نمود که اوپک سهم خود از بازار نفت را تا سال ۲۰۲۵ به حدود ۴۰ درصد بالا می برد.

بر اساس گزارش رویترز، سهم بازار عربستان سعودی در همین مدت از ۱۱.۶ درصد به ۱۵ درصد صعود می کند که بالاترین حد از دهه ۱۹۸۰ به این طرف خواهد بود.
1399/03/24
14:27:43
5.0 / 5
2728
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۵
MIGT انرژی ، توربین، گاز ، ام آی جی تی

migtco.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ام آی جی تی محفوظ است

ام آی جی تی

وبسایت اقتصادی با تمرکز بر نفت و گاز