۱۷۰ شهر در تنش آبی

۱۷۰ شهر در تنش آبی به گزارش ام آی جی تی معاون وزیر نیرو در امور آب و آبفا اظهار داشت: هم اكنون تعداد شهرهای با تنش آبی در دوره خشكسالی به حدود ۱۷۰ شهر رسیده كه ۵۰ شهر آن پر تنش هستند.


به گزارش ام آی جی تی به نقل از ایسنا، قاسم تقی زاده خامسی امروز(یکشنبه) در نشستی خبری با اعلان اینکه تعداد شهرهای با تنش آبی در دوره خشکسالی ۵۴۷ شهر بود اظهار نمود: تعداد این شهرها حالا کاهش یافته و حل مشکل شهرهای دارای تنش آبی بیشتر به خاطر فرسودگی شبکه آب است که حل این مساله نیاز به سرمایه بسیار زیادی دارد.
وی درباره طرح های انتقال آب از دریای خزر اظهار داشت: همچنان منتظر دریافت مجوز محیط زیست هستیم و تا زمانی که در مورد این مساله تصمیم گیری نشود، این طرح وارد مرحله اجرا نخواهد شد.
به گفته وی برای تأمین آب آشامیدنی تمام کشور از منابعی که در دسترس داریم استفاده خواهیم کرد اما باید استفاده از منابع در قالب قوانین باشد. یکی از این چارچوب ها دریافت مجوز از سازمان محیط زیست است. بنا بر این تا زمانی که مجوز از طرف سازمان محیط زیست دریافت نشود، طرحی اجرا نخواهد شد.
معاون وزیر نیرو اضافه کرد: هم اکنون بیش از ۱۰۰ سد در دست مطالعه قرار دارد که اگر محیط زیست برای این سدها مجوز ندهد اجرایی نخواهد شد.
وی درباره اقدامات صورت گرفته برای تفکیک آب آشامیدنی از غیرشرب در کشور اظهار داشت: برای کشوری شبیه ما باتوجه به میزان مصرف درست نیست که از آب تصفیه شده برای شست وشو و مصارف دیگری غیر از شرب بهره گیری شود اما به سبب اینکه تفکیک آب آشامیدنی از غیر شرب هزینه زیادی دارد، عملا این کار از نظر اقتصادی به صرفه نیست اما کار درستی است که می تواند نتایج خوبی به همراه داشته باشد.
وی با اعلان اینکه بارندگی ۵۱ سال اخیر بیان کننده این است که کشور ما در اقلیم خشک و نیمه خشک قرار گرفته و بارندگی های نامتوازنی را تجربه می کند، اظهار داشت: ایران همیشه گرفتار خشکسالی بلندمدت و ترسالی کوتاه مدت است. به شکلی که پس از یک دهه خشکسالی وارد دوره ترسالی شده ایم که البته همیشه بارندگی ها در سال های پرآب همراه با سیل و تخریب بوده است.
او با تاکید بر اینکه ۴۵ درصد جمعیت کشور یا دسترسی به منابع آب ندارند و یا دسترسی آنها به منابع آن کم است که مجبوریم آب آشامیدنی را از حوزه های دیگر منتقل نماییم، اظهار نمود: برای تأمین آب آشامیدنی در کشور از هیچ اقدامی فروگذار نخواهیم کرد.
وی در بخش دیگری از صحبت های خود درباب تعرفه برق چاه هایی که اضافه برداشت آب دارند اظهار داشت: هزینه این مشترکان به صورت پلکانی افزایش خواهد داشت.
معاون وزیر نیرو با اعلان اینکه افزایش این تعرفه در کنار تشویق هایی که صورت می گیرد بمنظور رعایت مصرف بهینه لازم است اشاره کرد: اعمال این تعرفه برای جلوگیری از برداشت بی رویه از سفره های زیرزمینی موثر بوده چون که هم اکنون سفره های زیرزمینی با کاهش پنج میلیارد و ۷۰۰ میلیون متر مکعبی درگیر هستند که با اقدامات صورت گرفته در دولت تدبیر یک میلیارد متر مکعب آن جبران شده است.
انسداد ۱۰ هزار چاه غیرمجاز
وی در پاسخ به سوال ایسنا درباب اقدامات صورت گرفته برای انسداد چاه های کشاورزی در کشور اظهار داشت: ۱۰ هزار چاه غیرمجاز بسته شد و الان حدود ۳۲۰ هزار چاه غیرمجاز در کشور وجود دارد که از این تعداد ۳۰ هزار چاه مصرف چندانی ندارد و ۱۱۶ هزار از این چاه ها عمق زیر ۲۰ متر دارد بنا بر این باید سراغ چاه هایی برویم که بیش از حد مصرف آب می کنند.
وی با اشاره به انتقاد وزارت جهاد کشاورزی درباره رهاسازی وزارت نیرو برای رسیدگی به چاه های غیرمجاز اظهار داشت: اگر وزارت جهاد کشاورزی همکاری لازم را با ما داشته باشد بطور قطع چاه های بیشتری را پلمب خواهیم کرد و برای این مساله نیازمند همکاری آنها هستیم.
ایران وارد کننده آب نخواهد شد
وی در پاسخ به سوال ایسنا در خصوص اینکه آیا ایران تا چند سال وارد کننده آب خواهد شد اشاره کرد: باتوجه به منابع آبی موجود در کشور و اقداماتی که برای مدیریت مصرف و افزایش راندمان صورت می گیرد، ایران در سال های آینده وارد کننده آب نخواهد شد.
معاون وزیر نیرو اشاره کرد: در این بین لازم است تا راندمان آب افزایش یابد و اگر سالی بعنوان ترسالی شناخته می شود، اینگونه نباشد که مردم نسبت به مصرف آب توجه نداشته باشند چون که اگر مدیریت مصرف صورت نگیرد، ممکنست گرفتار مشکل شویم اما اگر یک اجماع در مدیریت مصرف صورت گیرد در سال های آینده وارد کننده آب نخواهیم شد.
تجهیزات صنعت آب ۳۰ درصد فرسوده است
وی در پاسخ به سوال دیگر ایسنا در خصوص میزان فرسودگی تجهیزات آبی و اقداماتی که در این بین صورت گرفته است هم اشاره کرد: هم اکنون ۳۰ درصد تجهیزات موجود در صنعت آب فرسوده می باشند که نیاز به تعمیر و یا تغییر دارند و برای این مساله هم اقدامات مختلفی صورت گرفته اما اصلاح تمام زیرساخت ها نیازمند سرمایه زیادی است.
وی با اشاره به میزان هدررفت آب در کشور اظهار داشت: در استان های مختلف این عدد متفاوت می باشد اما به طور میانگین میزان هدررفت آب ۲۰ درصد اعلام شده ولی بنظر می رسد که این عدد بیش از این باشد.
او با اشاره به اقدامات صورت گرفته برای جبران این مساله اظهار داشت: در بعضی از نقاط صرفه اقتصادی ندارد که یک بخش را تعمیر نماییم و بهتر است که کل خطوط به صورت کامل بازسازی شود که این مساله هزینه زیادی دارد. اما طبق برنامه قرار بود که سالی یک یا دو درصد از این ۲۰ درصد کاسته شود اما به سبب اینکه عمر مفید خطوط لوله از این یکی - دو درصد بیشتر است، نمی توان این مساله را در زمان کم سر و سامان داد.
افزایش همکاری ایران و افغانستان در صنعت آب
وی درباره تعامل با افغانستان و تخصیص آب هیرمند از این کشور اعلام نمود: امروز هیاتی از افغانستان وارد ایران می شوند و پس از ظهر با مسئولان آبی این کشور گفت و گو خواهیم داشت. البته تا کنون هم تصمیمات خوبی اتخاذ شده، به طور مثال نقشه برداری در کارهای مشترک زیست محیطی تعریف شده است که امیدواریم نتیجه خوبی را به دنبال داشته باشد.
وی درباب پروژه تأمین آب غیزانیه اظهار داشت: شبکه آب رسانی در این منطقه کیفیت خویش را به سبب فرسوده بودن از دست داد و وزارت نیرو خط جدیدی را راه اندازی کرده و قرار شده که در سه فاز اجرایی شود که تا کنون آبرسانی به ۳۵ روستا صورت گرفته و قرار شده که تا نیمه شهریور دسترسی به آب پایدار در این منطقه صورت گیرد.
مشکل آب غیزانیه تا شهریور برطرف می شود
وی اعتبار در نظر گرفته شده برای حل مشکل آب این منطقه را ۱۹۰ میلیارد تومان اعلام نمود و اضافه کرد: خطوط قبلی آب در این منطقه فعال است اما این منطقه به سبب فرسوده بودن خطوط گرفتار مشکل شد که تا تابستان مشکل این منطقه برطرف خواهد شد.
معاون وزیر نیرو در امور آب و آبفا با بیان این که به تدریج وارد تغییر اقلیم شده ایم، اظهار داشت: یکی از اثرات آن این است در سال آبی جاری شاهد این بودیم که استان های کم آب نسبت به استان های با بارندگی بالاتر بارش بیشتری داشتند بطور مثال در هرمزگان و سیستان و بلوچستان که سال های گذشته بارندگی کم بود بارش بیشتری را شاهد بودیم که این مساله در آذربایجان شرقی و غربی صدق نمی کند.
وی با تاکید بر این که مدیریت منابع آب می بایست با در نظر گرفتن نامتوازان بودن بارندگی جمعیت و تغییر اقلیم همراه باشد، اظهار داشت: ۱۸۸ سد بزرگ در کشور وجود دارد که دوره های خشکسالی آب کمتری در آنها جاری است اما در زمان پر بارش دو برابر مخازن ورودی داشتیم. تا جای که مجبور شدیم ۴۰ میلیارد متر مکعب آب را به سمت تالاب ها و دریا رهاسازی نماییم.
تقی زاده ضمن انتقاد از کشت برنج در ۱۷ استان کشور اظهار داشت: در بخش کشاورزی که ۹۰ درصد آب مصرف می شود می بایست به سمت راندمان و الگوی کشت مناسب برویم در کشوری که گاهی سرانه آب به زیر ۱۵۰ متر مکعب می رسد نباید در ۱۷ استان برنج آن هم به صورت غرقابی.
وی با تاکید بر این که نباید آب به صورت مجازی صادر شود و باید الگوی کشت آبیاری به سمت گلخانه ای و مدرن پیش برود، اظهار داشت: مشکل اساسی آب کشور در بخش کشاورزی است و تا زمانی که شیوه آبیاری تغییر پیدا نکند نباید اجازه دهیم که کشت توسعه یابد.
افزایش ۵۰۰ هزار متر مکعبی مصرف آب در تهران
وی با اشاره به میزان مصرف آب در تهران اظهار داشت: میزان مصرف نسبت به زمان مشابه سال قبل ۱۵ تا ۲۰ درصد افزایش یافته به شکلی که ۵۰۰ هزار متر مکعب آب بیشتری مصرف شده که این میزان به اندازه سه شهر کشور است.
وی افزود: در ابتدای شیوع ویروس کرونا میزان مصرف ۳۵ درصد افزایش یافته بود که با صرفه جویی و همکاری مردم این رقم کم شد. اما بطور کلی افزایش مصرف، شبکه را گرفتار افت فشار می کند و باتوجه به این که لوله ها و تصفیه خانه ها محدود طراحی شدند ممکنست با مشکل مواجه شویم.
۸۰ درصد مخازن کشور پر هستند
وی با اشاره به وضعیت مخازن سدهای کشور اظهار داشت: حالا ۸۰ درصد مخازن سدهای کشور یعنی ۴۰ میلیارد متر مکعب پر هستند و به لحاظ مخازن سدها تفاوت چندانی نسبت به سال قبل نداریم؛ هر چند که میزان ذخایر سه تا چهار درصد کاهش یافته اما ورودی سدها در سال قبل دو برابر سال جاری بود.
وی اضافه کرد: با اشاره به پیش بینی های صورت گرفته بنظر می رسد که ذخایر تأمین موجود تأمین آب کشاورزی ۲۰ درصد بیشتر از سال قبل باشد.
افزایش ۱۵ درصدی ظرفیت نیروگاه های برق آبی
تقی زاده خامسی در بخش دیگری از صحبت های خود با اشاره به ظرفیت نیروگاه های برق آبی در کشور اظهار داشت: امسال ظرفیت نیروگاه های برق آبی ۱۵ درصد افزایش یافته و در تابستان سال جاری ۹۰۰۰ مگاوات تولید برق از برق آبی ها خواهیم داشت که این رکورد در صنعت برق آبی است.
وی با اعلان اینکه هم اکنون در ۱۸۸ سد بزرگ کشور ۵۲ میلیارد متر مکعب ذخیره آبی دارند و الان ۱۱۹ سد در حال ساخت داریم که در دولت یازدهم ۴۲ سد ساخته شده و تا آخر دولت تعداد سدهای ساخته شده به عدد ۵۰ افزایش می یابد، اشاره کرد: ۱۵۵ تصفیه خانه در دست بهره برداری داریم که از این تعداد ۱۵ تصفیه خانه آب و ۱۸ تصفیه خانه فاضلاب در سال ۱۳۹۸ ساخته شده است.
معاون وزیر نیرو با اعلان اینکه طبق برنامه مقرر است ۱۰ میلیون و ۹۰۰ هزار جمعیت روستایی به آب پایدار دسترسی داشته باشند، اضافه کرد: سال جاری ۱۲ تصفیه خانه آب و ۱۵ تصفیه خانه فاضلاب روستایی به نتیجه می رسد.
منبع:

1399/04/02
23:13:42
5.0 / 5
2285
تگهای خبر: آب , تولید , راه اندازی , سازمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۲
MIGT انرژی ، توربین، گاز ، ام آی جی تی

migtco.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ام آی جی تی محفوظ است

ام آی جی تی

وبسایت اقتصادی با تمرکز بر نفت و گاز