وزیر نفت:

زنجیره صنایع پایین دستی صنعت پتروشیمی تكمیل شود

زنجیره صنایع پایین دستی صنعت پتروشیمی تكمیل شود به گزارش ام آی جی تی وزیر نفت با تاكید بر تكمیل زنجیره صنایع پایین دستی صنعت پتروشیمی، اظهار داشت: پتروشیمی میاندوآب می تواند نقش مهمی در تامین نیاز این صنایع ایفا كند.به گزارش ام آی جی تی به نقل از مهر، بیژن نامدار زنگنه قبل از ظهر پنجشنبه افتتاح پتروشیمی میاندوآب که به صورت ویدئوکنفرانسی توسط رئیس جمهوری انجام شد، اضافه کرد: تولید پتروشیمی کشور در سال ۱۳۷۶ حدود یک میلیارد دلار بود که این رقم در ابتدای دولت یازدهم به ۱۲ میلیارد دلار رسید و در جهش دوم که با تلاش دولت تدبیر و امید شکل گرفته، این رقم به ۲۵ میلیارد دلار رسیده است.
وی با اشاره به اینکه طرح پتروشیمی میاندوآب یکی از طرح های اجرا شده در امتداد رسیدن به اهداف جهش دوم حوزه پتروشیمی کشور بوده است، افزود: این طرح در چارچوب خط اتیلن غرب کشور از سال ۱۳۸۱ مصوب شد ولی اقدامات اجرایی آن در دولت تدبیر و امید سرعت گرفت و ۱۶۶۰ کیلومتر از عسلویه تا تبریز کشیده شد که میاندوآب نیز در داخل آن قرار دارد.
وزیر نفت با اعلان اینکه پتروشیمی میاندوآب یکی از طرح های مهم صنعتی در شمال غرب کشور محسوب می شود، افزود: این طرح، یکی از مهمترین طرح های دولت بود که برای آمایش سرزمینی، ایجاد اشتغال و توسعه مناطق غرب کشور اهمیت زیادی داشت و موفق به اجرای آن شدیم.
زنگنه با تاکید بر اینکه پتروشیمی میاندوآب در تامین نیاز صنایع پایین دستی پتروشیمی نقش مهمی ایفا می کند اظهار داشت: طرحی که امروز در میاندوآب افتتاح شد، طرحی از زنجیره طرح های پتروشیمی غرب کشور است، این زنجیره شامل پتروشیمی مهاباد، لرستان، تبریز، میاندوآب و سنندج است.
عملیات راه اندازی این مجتمع در سال ۱۳۹۲ بعنوان یکی از طرح های ملی دولت آغاز شد و تابحال برای اجرای آن معادل ۴۰ میلیون یورو سرمایه گذاری ارزی و هشت هزار میلیارد ریال سرمایه گذاری ریالی صورت گرفته است.
این مجتمع با ظرفیت تولید سالانه ۱۴۰ هزار تن پلی اتیلن سنگین به خط اتیلن غرب کشور متصل شده و با بهره برداری از آن برای نزدیک به ۴۰۰ نفر به صورت مستقیم اشتغال به وجود آمده است.
پتروشیمی میاندوآب بعنوان یکی از طرح های ملی دولت در منطقه کلنگ زنی و زمین مورد نیاز برای اجرای طرح در زمینی به مساحت ۲۲ هکتار تامین و دیوارکشی شد.
طرح پتروشیمی میاندوآب ظرفیت اسمی تولید ۱۷۵ هزار تن پلی اتیلن در سال را دارد و خوراک این واحد بوسیله خط لوله اتیلن غرب به مقدار تخصیص یافته ۱۴۰ هزار تن در سال تامین خواهد شد.
طرح پتروشیمی میاندوآب همراه با پتروشیمی مهاباد در سال ۱۳۸۳ بعنوان یکی از طرح های ملی دولت در منطقه کلنگ زنی و در همان سال نیز زمین مورد نیاز برای اجرای طرح تامین و دیوار کشی شد.


منبع:

1399/04/05
22:53:36
5.0 / 5
2610
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳
MIGT انرژی ، توربین، گاز ، ام آی جی تی

migtco.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ام آی جی تی محفوظ است

ام آی جی تی

وبسایت اقتصادی با تمرکز بر نفت و گاز