به صورت ارتباط ویدئو كنفرانس با رئیس جمهور انجام شد؛

افتتاح واحد نخست گازی نیروگاه سیكل تركیبی قشم

افتتاح واحد نخست گازی نیروگاه سیكل تركیبی قشم ام آی جی تی: هرمزگان پروژه افزایش 115 مگاواتی توان تولید برق نیروگاه بندرعباس و واحد نخست گازی نیروگاه سیكل تركیبی قشم پنج شنبه این هفته در چارچوب پویش #هرهفته_الف_ب_ایران توسط رئیس جمهور راه اندازی شد.امیر دودابی نژاد، مجری طرح نیروگاه های خصوصی شرکت تولید نیروی برق حرارتی بامداد امروز(۲۶ تیرماه) در حاشیه این مراسم، با اشاره به اینکه این نیروگاه در چارچوب برنامه پنجم توسعه به اجرا در آمده است، افزود: تا قبل از این ظرفیت واحدهای تولید برق جزیره قشم کمتر از انرژی مورد نیاز منطقه بوده و جزیره به لحاظ مصرف انرژی الکتریکی به سرزمین اصلی وابسته بوده است.

وی اظهار نمود: استان هرمزگان و جزیره قشم به لحاظ صنعتی و تجارت بین الملل نقش مهمی در توسعه کشور ایفا می کنند و تامین برق پایدار این مناطق از اهمیت بسیار بالایی برخوردارست. بدین منظور با اجرا و راه اندازی این نیروگاه نه فقط نیاز الکتریکی جزیره توسط واحدهای مستقر در منطقه قشم بطور کامل برطرف خواهد شد بلکه قسمتی از تولید برق این جزیره به سرزمین اصلی نیز انتقال پیدا خواهدنمود.

دودابی نژاد تصریح کرد: در امتداد توسعه تولید برق در جنوب شرق کشور و پاسخگویی به رشد مصرف در منطقه، راه اندازی نیروگاه سیکل ترکیبی قشم با دو واحد گازی ۱۷۰ مگاواتی و یک واحد بخار ۱۶۰ مگاواتی جمعا به ظرفیت ۵۰۰ مگاوات با سرمایه گذاری شرکت برق و انرژی غدیر و گروه مپنا در دستور کار قرار گرفته است.

مجری طرح نیروگاه های خصوصی شرکت تولید نیروی برق حرارتی راندمان بخش گاز نیروگاه را ۳۳ درصد و راندمان سیکل ترکیبی مجموعه را ۴۹.۲ درصد برشمرد و اضافه کرد: همین طور باتوجه به نیاز آبی جزیره قشم این واحد قادر به تولید روزانه هشت هزار مترمکعب آب شیرین خواهد بود.

وی با اشاره به اینکه میزان مصرف گاز هر واحد حدود ۴۵ هزار مترمکعب در ساعت خواهد بود، افزود: این نیروگاه نقش مهمی در توسعه استان هرمزگان، تامین انرژی جزیره قشم و افزایش اشتغال زایی در منطقه خواهد داشت.

افزایش ۱۱۵ مگاواتی توان تولید برق نیروگاه بندرعباس/ ظرفیت هزار مگاواتی رفع محدویت تولید نیروگاه های کشور

همچنین مدیرکل بهسازی نیروگاه ها و محیط زیست شرکت تولید نیروی برق حرارتی اظهار داشت: در چارچوب پویش #هرهفته_الف_ب_ایران پروژه افزایش ۱۱۵ مگاواتی توان تولید برق نیروگاه بندرعباس با سرمایه گذاری بیش از ۴۸۰ میلیارد ریال پنجشنبه این هفته توسط رئیس جمهور راه اندازی شد.

علی اصغرعبدلی با تاکید بر اینکه واحدهای بخار نیروگاهی حدود ۱۹ درصد ظرفیت تولید برق کشور را به خود اختصاص داده اند، عنوان کرد: هم اکنون عمر متوسط واحدهای بخار کشور بیش از ۳۰ سال است و بعضی از واحدها همانند نیروگاه بندرعباس قدمتی ۴۰ ساله دارند.

مدیرکل بهسازی نیروگاه ها و محیط زیست شرکت تولید نیروی برق حرارتی اضافه کرد: با افزایش عمر و مدت زمان بهره برداری نیروگاه ها، توان تولیدی و راندمان آنها کاهش می یابد که برای بازگشت به شرایط اولیه این واحدها طرح های بهینه سازی واحدها در دستور کار قرار می گیرد.

وی افزود: اجرای طرح های رفع محدویت های تولید علاوه بر رشد راندمان نیروگاه بندرعباس سبب افزایش پایداری و کاهش نرخ خروج اضطراری واحدها خواهد شد. همین طور پیاده سازی این برنامه افزایش میزان تولید سالانه نیروگاه، افزایش عمر واحدها و کاهش آلایندهای زیست محیطی را نیز به دنبال خواهد داشت.

عبدلی با اشاره به افزایش ۱۱۵ مگاواتی توان تولید نیروگاه بندرعباس با اجرای طرح های رفع محدویت تولید، اظهار داشت: برای اجرای این پروژه حدود ۴۸۰ میلیارد ریال سرمایه گذاری شده است که این رقم کمتر از هفت درصد هزینه سرمایه گذاری مورد نیاز برای راه اندازی واحد بخار جدید است.

مدیرکل بهسازی نیروگاه ها و محیط زیست شرکت تولید نیروی برق حرارتی با اشاره به عمر ۴۰ ساله واحدهای بخار نیروگاه بندرعباس، اظهار داشت: با اجرای پروژه های رفع محدودیت تولید تا حدود هزار مگاوات امکان افزایش توان نیروگاه های کشور وجود دارد.

وی با اشاره به اقدامات صورت گرفته بمنظور افزایش توان تولید نیروگاه بندرعباس، اظهار داشت: در این نیروگاه از آب دریا برای سیستم خنک کن استفاده شده که این امر سبب شکل گیری رسوب روی سیستم یاد شده می شود. بدین منظور در امتداد اجرای طرح های رفع محدودیت تولید، برای شست وشوی سیستم خنک کن نیروگاه روش جدیدی با بهره گیری از مواد نانو در دستور کار قرار گرفته است.

عبدلی اشاره کرد: بویلرها از قطعات حساس نیروگاه ها است که وظیفه تولید بخار را بر عهده دارد؛ در جریان اجرای این طرح بازسازی این قطعات منجر به افزایش تولید واحد بخار شده است.جزیره قشم در تولید برق خودکفا می شود

مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری برق و انرژی غدیر با تاکید بر اینکه واحد نخست بخش گاز نیروگاه سیکل ترکیبی قشم این هفته توسط رئیس جمهور به بهره برداری می رسد، اظهار داشت: جزیره قشم بعد از افتتاح این نیروگاه به خودکفایی در زمینه تولید برق دست پیدا خواهدنمود.

سید فریدالدین معصومی با بیان این خبر اضافه کرد: از سال ۹۵ تصمیم گیری برای تامین برق جزیره قشم با همکاری گروه مپنا در دستور کار این شرکت قرار گرفته است و در همان سال قبل از بازگشایی اعتبار اسنادی پروژه، کار راه اندازی نیروگاه در زمینی به مساحت ۷۵ هکتار شروع شد.

وی افزود: این نیروگاه با سرمایه گذاری ۶۰ درصدی شرکت برق و انرژی غدیر و مشارکت ۴۰ درصدی گروه مپنا در حال ساخت است و واحد نخست گازی این نیروگاه با پیشرفت فیزیکی ۹۷ درصدی تا انتهای هفته به شبکه سنکرون خواهد شد.

معصومی با تاکید بر اینکه واحد دوم گاز نیروگاه قشم با ظرفیت ۱۷۰ مگاوات ظرف ۱۵ روز آینده با شبکه سنکرون خواهد شد، افزود: پیشرفت عملیاتی این واحد نیز به حدود ۹۵ درصد رسیده است که با بهره برداری از این واحدها برق جزیره از حالت وارداتی خارج شده و علاوه بر خودکفایی در زمینه تولید برق می تواند مازاد تولید خودرا به سرزمین اصلی ارسال نماید.

مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری برق و انرژی غدیر با اشاره به اینکه واحد ۱۶۰ مگاواتی بخار نیروگاه قشم تا آذرماه سال ۱۴۰۰ وارد مدار خواهد شد، اظهار داشت: حدود ۵۰۰ نفر در زمان راه اندازی و یکصد نفر نیز در زمان بهره برداری این نیروگاه مشغول به کار خواهند بود.

وی با اشاره به راه اندازی آب شیرین کنی به ظرفیت هشت هزار مترمکعب در نیروگاه، افزود: هم اکنون پیک مصرف برق جزیره قشم حدود ۲۸۰ تا ۳۰۰ مگاوات است که با راه اندازی نیروگاه قشم این نیاز کاملا توسط واحدهای داخل جزیره تامین خواهد شد.

منبع:

1399/04/26
21:39:13
5.0 / 5
2361
تگهای خبر: آب , انرژی , تجارت , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۱
MIGT انرژی ، توربین، گاز ، ام آی جی تی

migtco.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ام آی جی تی محفوظ است

ام آی جی تی

وبسایت اقتصادی با تمرکز بر نفت و گاز