ارزش مالی سبد صادرات پتروشیمی ایران چقدر است؟

ارزش مالی سبد صادرات پتروشیمی ایران چقدر است؟ سخنگوی اتحادیه صادركنندگان فرآورده های نفت، گاز و پتروشیمی اظهار داشت: ارزش مالی صادرات صنعت پتروشیمی حدود 12 میلیارد دلار است، شش تا هفت میلیارد دلار نیز صادرات فراورده های نفتی داریم كه قسمتی از آن بواسطه صنعت پتروشیمی تامین می شود، علاوه بر این در این میان پنج تا شش میلیارد دلار نیز صادرات برق و گاز داریم كه بدین ترتیب ارزش سبد صادراتی انرژی كشود حدود 25 میلیارد دلار می شود.


حمید حسینی در گفت و گو با ایسنا، با اعلان اینکه کاهش ارزش نفت روی بازار برق، گاز و پتروشیمی اثر گذاشته است و امسال احیانا درامدهای ارزی ۲۰ تا ۳۰ درصد کاسته می شود، اظهار نمود: به عبارت دیگر ارزش صادراتی به سبب کاسته شدن ارزش نفت کاهش می یابد و امسال ارزش محصولات پتروشیمی و سایر فراورده های نفتی به حدود ۱۷ تا ۱۸ میلیارد دلار می رسد، در بخش پتروشیمی نیز این عدد به حدود ۱۰ میلیارد دلار خواهد رسید.
وی با اعلان اینکه حدود ۲۸ میلیون تن محصول نهایی پتروشیمی در کشور تولید می شود، اظهار داشت: ظرفیت تولید پتروشیمی حدود ۶۰ میلیون تن است اما خیلی از پتروشیمی ها محصولی تولید می کنند که پتروشیمی دیگر آنرا بعنوان ماده اولیه استفاده می نماید. برمبنای آخرین آمار در سال قبل حدود ۲۸ میلیون تن محصول نهایی پتروشیمی تولید می شود که از این مقدار حدود هشت میلیون تن مصرف داخلی و بیست میلیون تن مصرف صادراتی دارد.
سخنگوی اتحادیه صادرکنندگان فرآورده های نفت، گاز و پتروشیمی با اعلان اینکه عمده صادرات مربوط به گازمایع، اوره، متانول می شود که در داخل چندان مورد استفاده قرار نمی گیرد و بخشی نیز مربوط به پلیمرها است، اشاره کرد: هشت میلیون تنی که در داخل کشور مصرف می شود عموما پلیمرها، pvc و پلی اتیلن و بخشی نیز اوره است.
حسینی با اعلان اینکه مصرف داخل به شدت وابسته به صنعت پتروشیمی است، اشاره کرد: صنایع غذایی، نساجی، پلاستیک، خودروسازی به صنعت پتروشیمی وابسته هستند پس هرچه بتوانیم صنایع پایین دست پتروشیمی را توسعه دهیم اساسا مصرف داخل نیز افزایش می یابد.
وی ادامه داد: هم اکنون بعضی از تولیدکنندگان داخلی مجبور به واردات هستند پس باید بعضی از گرید ها را در داخل کشور تولید نماییم که البته بتازگی این اقدام نیز شروع شده و در بخش چادر مشکی شاهد خودکفایی بودیم بدین سبب هرچه بتوانیم صنعت پتروشیمی را توسعه دهیم می توانیم نیاز های داخل را نیز تحت پوشش قرار دهیم.
سخنگوی اتحادیه صادرکنندگان فرآورده های نفت، گاز و پتروشیمی با تاکید بر اینکه با وجود شیوع ویروس کرونا میزان صادرات پتروشیمی کاهش پیدا نکرده است، اشاره کرد: با هرکدام از پتروشیمی ها که صحبت می نماییم غیر از متانول که در یک مدت کوتاه گرفتار مشکل شدند مابقی پتروشیمی ها مشکلی ندارند و گاهی افزایش تولید نیز داشته اند.1399/04/28
13:34:10
5.0 / 5
2448
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳
MIGT انرژی ، توربین، گاز ، ام آی جی تی

migtco.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ام آی جی تی محفوظ است

ام آی جی تی

وبسایت اقتصادی با تمرکز بر نفت و گاز