مشتركان برق مجانی چگونه شناسایی می شوند؟

مشتركان برق مجانی چگونه شناسایی می شوند؟ سخنگوی صنعت برق درباره نحوه شناسایی مشتركان مشمول طرح برق امید اظهار داشت: مصرف ماهانه مشتركان مبنای بهره مندی آنان از تخفیف صددرصدی بهای برق خواهد بود و ما برای آگاهی مشتركان از راه ارسال پیامك اقدام خواهیم كرد به صورتی كه مشتركان پرمصرف هم از میزان مصارف خود و راهكارهای كاهش آن آگاه خواهند شد.


به گزارش ام آی جی تی به نقل از ایسنا، صنعت برق طی ۴۰ سال گذشته به صورت متوسط با ۷.۱ درصد رشد مصرف روبه رو بود که بالاترین میزان در مقایسه با متوسط جهانی است و پاسخگویی به چنین رشدی نیازمند دو برابر شدن تاسیسات نیروگاهی، خطوط و پست ها و اختصاص سالانه نزدیک به ۱۰۰ هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری است که از نظر منابع امکان پذیر نیست، هر چند به لحاظ فنی از توانمندی لازم برخورداریم.
از طرفی محدودیت منابع انرژی مبحث مهمتر است به صورتی که سال قبل محدودیت سوخت گاز که سوخت اصلی نیروگاه ها به حساب می آید، صنعت برق را به استفاده از ۱۰ میلیارد لیتر گازوییل به ارزش ۴ تا ۵ میلیارد دلار مجبور ساخت و این میزان برابر با ۱۵ درصد از کل انرژی مصرفی نیروگاه هاست.
این در شرایطی است که هر ۳ کیلووات ساعت کاهش مصرف برق با صرفه جویی در مصرف یک لیتر گازوییل برابراست، ۳۳ درصد انرژی در بخش خانگی مصرف می شد و این بخش سهم ۵۰ درصدی در پیک هم دارد بنابراین سرمایه گذاری در بخش خانگی را در هر دو بخش پیک و انرژی حایز اهمیت است
در همین راستا و برای تشویق مشترکان به مصرف بهینه طرح برق امید در دستور کار قرار گرفته است که طبق گفته مصطفی رجبی مشهدی - سخنگوی صنعت برق کشور با اشاره به اینکه مصرف ماهانه مشترکان مبنای بهره مندی آنان از تخفیف صددرصدی بهای برق خواهد بود، اظهار نمود: بررسی های اولیه و کارشناسی طرح برق امید از یکسال پیش شروع شده بود، چنین طرح بزرگی نمی تواند خلق الساعه باشد و احتیاج به بررسی های دقیق و کارشناسی داشت.
وی با اشاره به اینکه این طرح در ادامه سایر اقدامات مدیریت بار بود که توسط صنعت برق اجرا می شود، افزود: تا پیش از این شرایط و برنامه ها بگونه ای بود که هرچه نیاز مصرف وجود داشت، برای پاسخگویی به آن نیروگاه ساخته می شد، اما حالا مدیریت عرضه و تقاضا به صورت توأمان پیگیری می شود به این معنا که حالا مقداری از مصرف هم مدیریت و میزان سرمایه گذاری ها در این عرصه بهینه می شود و از این پس پاسخگویی به این نیاز مصرف، به اندازه ای تقاضای مدیریت شده خواهد بود.
سخنگوی صنعت برق در توضیح این مطلب اظهار داشت: یک سوم از برق کشور در حوزه خانگی مصرف می شود و درصورتی که مقداری از این مصرف با آموزش، اطلاع رسانی، آگاه سازی و نصب پنل های خورشیدی، مدیریت شود، به صرفه خواهد بود.
رجبی مشهدی با اشاره به این که مشترکان پر مصرف می توانند با استفاده از تجهیزات با راندمان بالا و نصب پنل های خورشیدی، مصارف خویش را بهینه کنند، اظهار داشت: همینطور اگر مشترکان خوش مصرف که میان دو گروه کم مصرف و پرمصرف قرار می گیرند، بتوانند مصرفشان را کاهش دهند، به آنها هم پاداش خوش مصرفی داده خواهد شد.
وی درمورد آنکه آیا اجرای طرح برق امید سبب کاهش درآمدهای صنعت برق نمی شود؟ اظهار داشت: این طرح امکان دارد در کوتاه مدت مقداری از درآمدهای صنعت برق را به علت عرضه تخفیف صد درصدی به مشترکان کم مصرف کم کند اما در بلند مدت، با عنایت به اختصاص میزان مصارف برق کاهش یافته مشترکان خانگی به بخش تولید، خواهد توانست سبب رونق اشتغال و کارآفرینی و همینطور بهبود درآمدهای صنعت برق شود.
رجبی مشهدی تصریح کرد: سالانه حدود ۴۰ هزار میلیارد تومان برای توسعه تاسیسات صنعت برق و پاسخگویی به نیاز روبه رشد مصرف برق سرمایه گذاری می شود که انتظار داریم با اجرای این طرح مقداری از میزان سرمایه گذاری های مورد نیاز در حوزه های مختلف صنعت برق کاسته شود.
سخنگوی صنعت برق درپاسخ به این پرسش که آیا این تضمینی وجود دارد که این طرح توسط دولت بعدی هم اجرا شود یا خیر اظهار داشت: برق امید، طرحی اقتصادی می باشد و جنبه سیاسی ندارد و با عنایت به نامطلوب بودن شاخص شدت انرژی در کشور، همه دولت ها به دنبال بهینه سازی مصرف انرژی بوده و هستند.1399/06/27
00:39:25
5.0 / 5
1624
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۵
MIGT انرژی ، توربین، گاز ، ام آی جی تی

migtco.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ام آی جی تی محفوظ است

ام آی جی تی

وبسایت اقتصادی با تمرکز بر نفت و گاز