اوپك به دردسر جدی افتاد

اوپك به دردسر جدی افتاد به گزارش ام آی جی تی درست وقتی كه اعضای اوپك تصور می كردند بازار نفت متوازن شده است، با سورپرایز ناخوشایندی از جانب لیبی روبرو شدند.به گزارش ام آی جی تی به نقل از ایسنا، گروههای رقیب در این کشور تولیدکننده نفت عضو اوپک برای آتش بس به توافق رسیدند و بنادر نفتی که ماهها تحت محاصره بودند، بازگشایی شده و میادین نفتی فعالیتشان را ازسرگرفتند. شرکت ملی نفت لیبی می خواهد تا آخر ماه تولید روزانه نفت کشور را از کمتر از ۱۰۰ هزار بشکه در روز به ۲۶۰ هزار بشکه در روز افزایش دهد. در این بین، گروه اوپک پلاس محدودیت عرضه خویش را به میزان دو میلیون بشکه در روز تسهیل کرده است. مارکو دوناند، مدیرعامل شرکت بازرگانی نفت مرکوریا اعتقاد دارد بازار نمی تواند عرضه نفت بیشتری را جذب نماید.

دوناند در مصاحبه با بلومبرگ اظهار داشت: تقاضا همچنان ضعیفتر از انتظارات قبلی مانده و هر گونه عرضه جدید نفت به بازار قابل جذب نخواهد بود. این به معنای رشد ذخایر نفت شناور در ماه جاری و افزایش ذخایر جهانی بین ۵۰۰ هزار بشکه در روز تا یک میلیون بشکه در روز است بدون این گخ ازسرگیری تولید نفت لیبی به حساب آورده شود.

مدیرعامل مرکوریا همانند مدیرعامل شرکت بازرگانی ترافیگورا دورنمای تیره برای بازار نفت در کوتاه مدت متصور است. اما شرکت ویتول خوشبینی غیرمنتظره ای نشان داده است. مدیرعامل ویتول در مصاحبه ای که اوایل ماه جاری با بلومبرگ داشت، اظهار نمود: ذخایر جهانی نفت تا آخر سال به میزان قابل توجهی کاهش پیدا خواهد نمود. در حالیکه مدیران ترافیگورا و مرکوریا انتظار دارند ذخایر پیش از این که روند کاهشی پیدا کنند، برای مدتی افزایش داشته باشند اما مدیرعامل ویتول پیشبینی کرده که تا آخر سال بین ۲۵۰ تا ۳۵۰ میلیون بشکه از سطح ذخایر نفت کاسته خواهد شد.

اوایل هفته گذشته گزارشهایی منتشر گردید که بر مبنای آنها، شرکتهای بازرگانی کالا همچون این سه شرکت بزرگ، نفتکشهای بیشتری را اجاره می کنند تا نفت بیشتری در دریا نگهداری کنند. این خبر نگرانیها را نسبت به تکرار اتفاقات بهار سال جاری که طی آن میلیونها بشکه نفت بدون خریدار به علت پر شدن مخازن نفت خشکی، در نفتکشها نگهداری می شدند را برانگیخت. بعد از آخر قرنطینه در کشورهای مختلف جهان، تقاضا برای نفت رو به بهبود بود اما میزان بهبود تقاضا بسیار کمتر از سطح پیشبینی شده بود.

یک ترند نگران کننده، نرخ کند احیای اقتصادی در اقتصادهای نوظهور دنیا بوده که عاملان اصلی رشد تقاضا برای نفت بوده اند. بجز چین، اغلب کشورها همچنان در حال مقابله با شیوع کرونا و تبعات آن بر اقتصادهایشان هستند. هند نمونه خوبی از این اقتصادها است. تقاضا برای نفت در این کشور از شیوع کرونا به شدت تأثیر پذیرفته و افت کم سابقه ای پیدا کرده است. هند دومین آمار بالای مبتلایان به ویروس کرونا در جهان را دارد.

برخی از تحلیل گران اعتقاد دارند که تقاضا برای نفت در چین به زودی آهسته خواهد شد. بر اساس گزارش موسسه مطالعات انرژی آکسفورد، این یک روند بلندمدت بوده و تنها نتیجه شیوع کووید ۱۹ نیست بلکه به اهداف کاهش آلایندگی پکن برمی گردد. تقاضای چین برای نفت که در چند سال گذشته نرخ رشد دو رقمی داشته است، طی ۲۰ سال آینده با نرخ سالانه سه تا چهار میلیون بشکه در روز رشد خواهد نمود.

طبق پیشبینی مدیرعامل مرکوریا، تقاضا برای نفت در سه ماهه چهارم به ۹۵ میلیون بشکه در روز می رسد که کمتر از نرخ ۹۷ تا ۹۸ میلیون بشکه در روز مورد پیشبینی بازار است. نرخ کاهش مازاد ذخایر هم بسیار کندتر از انتظارات قبلی خواهد بود. در این بین، ذخایر دیزل رشد قابل ملاحظه ای پیدا خواهد نمود چونکه پالایشگاهها، سوخت جت بدون خریدار را در این بخش مصرف می کنند و ازسرگیری تولید نفت لیبی و دورنمای قیمتها بار دیگر منفی می شود.

وی تصریح کرد که بزرگترین مشکل بازار نفت، مازاد ذخایر دیزل است. بیشتر کشورهای اروپایی رفت و آمد را باردیگر محدود می کنند و هر بهبودی که در تقاضا برای سوخت به خصوص سوخت جت وجود داشت، آهسته تر خواهد شد یا در صورت موج دوم مبتلا شدن در این قاره، معکوس می شود.

بر اساس گزارش اویل پرایس، اوپک در این بین گزینه ای ندارد. این گروه و شرکایش اواخر سال جاری به مذاکره در مورد اقدامات بعدیشان می پردازند. مرحله سوم توافق کاهش تولید اوپک پلاس، تسهیل محدودیت عرضه به میزان دو میلیون بشکه در روز از ژانویه سال ۲۰۲۱ است. با روند فعلی قیمتهای نفت که احیانا در سه ماهه پایانی سال استمرار خواهد داشت، این مورد امکان دارد به بحث اصلی در این گروه تبدیل گردد چونکه بعضی از کشورها بیشتر از سایرین به درآمدهای نفتی نیاز دارند.

منبع:

1399/07/05
23:42:45
5.0 / 5
1236
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۴
MIGT انرژی ، توربین، گاز ، ام آی جی تی

migtco.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ام آی جی تی محفوظ است

ام آی جی تی

وبسایت اقتصادی با تمرکز بر نفت و گاز