اردكانیان اعلام كرد

آمادگی ایران برای اتصال شبكه برق به اروپا

آمادگی ایران برای اتصال شبكه برق به اروپا به گزارش ام آی جی تی وزیر نیرو اظهار داشت: زیرساخت های انرژی ایران در بخش نفت، گاز و برق می تواند بستر مناسبی برای انتقال انرژی دریای خزر به آب های آزاد باشد.


به گزارش ام آی جی تی به نقل از ایسنا، رضا اردکانیان امروز در پیام ویدئویی به همایش مجازی اروپا_ خزر که بمنظور بررسی موضوع های مربوط به توسعه همکاریهای اقتصادی و خصوصاً انرژی بین کشورهای منطقه دریای خزر در برلین برگزار شده است، اضافه کرد: جمهوری اسلامی ایران با وجود منابع عظیم انرژی و با دارابودن نیروی انسانی متخصص و تاسیسات عظیم در حوزه انرژی، در بهترین موقعیت ترانزیتی یعنی در میان دو دریای خزر در شمال و خلیج فارس در جنوب قرارداشته و همین طور با قرار گرفتن در موقعیت ترانزیتی شرق به غرب و شمال - جنوب و داشتن مرز مشترک آبی و خاکی با ۱۵ کشور، می تواند مسیری مناسب برای ترانزیت کالای کشورهای حوضه دریای خزر و رونق کریدورهای بین المللی حمل و نقل و همین طور کریدورهای انرژی به ویژه کریدور انتقال برق باشد.
وی افزود: بمنظور کمک به توسعه ارتباطات همسایگان محصور در خشکی به بازارهای بین المللی، زیرساخت های ترانزیتی بسیار عظیمی را در کشورمان به وجود آورده و به صورت عملی تعهد خودرا برای توسعه و صلح و ثبات منطقه ای نشان داده ایم.
اردکانیان اظهار داشت: کشورهای اتحادیه اروپا می توانند در قالب دوجانبه و یا در چارچوب ساز و کارهای چندجانبه همانند سازمان اکو (ECO) برای توسعه همکاری منطقه ای ما را همراهی کنند.
وزیر نیرو اشاره کرد: کشورهای منطقه با دارا بودن درصد عمده ای از منابع اثبات شده نفت و گاز در جهان، لازم است با تقویت روابط، در صدد تنظیم سیاست های تولید و صادرات این منابع عظیم باشند و به طور بالقوه در تعیین قیمت و عرضه این منابع در سطح جهان نقش ایفا کنند.
اردکانیان اضافه کرد: در این چارچوب، نکته حائز اهمیت ارتباط الکتریکی ایران با تمامی کشورهای همسایه خود که با آنان مرز خاکی مشترک دارد، است؛ بگونه ای که سالانه حجم قابل توجهی انرژی برق با این کشورها مبادله می شود.
ایران در صدد فعال کردن کریدورهای برقی شمال _ جنوب و غرب به شرق است
وی اظهار داشت: فراتر از آن ما در صدد هستیم کریدورهای برقی شمال به جنوب و غرب به شرق را فعال نماییم و در زمان حاضر توافق های اولیه آن حاصل شده و در مرحله توافق جهت بررسی های مطالعات فنی و اقتصادی قرار دارد.
اردکانیان اضافه کرد: در این ارتباط ما برنامه ریزی کرده ایم شبکه برق ایران را به کشور روسیه وصل نماییم و با بهره بردن از اختلاف اوج مصرف در ماه های گرم و سرد سال در دوکشور، علاوه بر کسب بهره های اقتصادی قابل توجه، بتوانیم در ایجاد ظرفیت های جدید تولید برق صرفه جویی و همین طور از این طریق به توسعه پایدار منطقه کمک شایانی نماییم.
آمادگی ایران برای اتصال شبکه برق به اروپا
وزیر نیرو اظهار نمود: ما آمادگی داریم شبکه برق ایران، بعنوان بزرگترین قدرت تولید برق در خاورمیانه، را به کشورهای اروپایی وصل نماییم و زمینه تبادل به ویژه صادرات برق بعنوان یک انرژی سبز را به اروپا فراهم آوریم.
وی افزود: خوشبختانه توافق های اولیه آن به عمل آمده و با جدیت این مساله را پیگیری خواهیم کرد.
اردکانیان اشاره کرد: در سمت شرق ایران نیز علاوه بر افغانستان و پاکستان، اتصال شبکه برق ایران به کشورهای تاجیکستان و ازبکستان و در ادامه چین و در جنوب شرقی به کشور هند در دست بررسی می باشد.
وی اشاره کرد: با توجه به نیاز بیش از پیش منطقه ای و جهانی به انرژی و ناکافی بودن سرمایه گذاری انجام شده برای تامین آن در منطقه و همین طور نیاز بیش از پیش اروپا به انرژی، این حوزه می تواند به زمینه ای برای همکاری پایدار تبدیل گردد.
وزیر نیرو اظهار داشت: ایران با داشتن منابع عظیم انرژی فسیلی، انرژی های تجدید پذیر و مهم تر از همه، نیروی انسانی ماهر، فرصت های خوبی را برای همکاری دوجانبه و چندجانبه ارائه می دهد.
اروپا با سرمایه گذاری در تولید انرژی در ایران می تواند نیاز خودرا تامین کند
وی ادامه داد: اروپا می تواند با سرمایه گذاری در زمینه تولید انرژِی در ایران، قسمتی از نیاز آتی انرژی خودرا به صورت پایدار تامین کند
وزیر نیرو اشاره کرد: قانون تشویق و پشتیبانی از سرمایه گذاری خارجی در جمهوری اسلامی ایران، یکی از جامع ترین قوانین پشتیبانی از سرمایه گذاری خارجی در سطح منطقه را ایجاد و سرمایه گذاران خارجی را از حقوقی همانند اتباع داخلی برخوردار کرده است.
وی اظهار نمود: پشتیبانی از سرمایه ها و سرمایه گذاران در اولویت های مهم کشور ما قرار گرفته و ایجاد زیر ساخت ها و همگرایی های اقتصادی از اولویت ها ما بوده و است.
منبع:

1399/07/11
20:52:53
5.0 / 5
1688
تگهای خبر: آب , انرژی , انرژی فسیلی , تخصص
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۴
MIGT انرژی ، توربین، گاز ، ام آی جی تی

migtco.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ام آی جی تی محفوظ است

ام آی جی تی

وبسایت اقتصادی با تمرکز بر نفت و گاز