راه آهن خواف-هرات به مرحله نهایی رسید

راه آهن خواف-هرات به مرحله نهایی رسید به گزارش ام آی جی تی رئیس شورای عالی مصالحه ملی افغانستان اظهار داشت: توافق برای راه اندازی راه آهن خواف-هرات صورت گرفته و كار به مرحله نهایی رسیده است. تمركز این پروژه روی صلح بوده و كار با علاقه مندی پیش رفته و تا هفته آینده نیز پروژه افتتاح می گردد.


به گزارش ام آی جی تی به نقل از ایسنا، عبدالله عبدالله امروز در حاشیه دیدار با وزیر نیروی ایران در جمع خبرنگاران اظهار نمود: هم اکنون ظرفیت استفاده از نیروی باد و همین طور شبکه گسترده برق در ایران وجود دارد اما در افغانستان شبکه محدود است؛ بنا بر این دو طرف باید تفاهم کنند که اگر پیشرفت حاصل شود بتوانیم از انرژی های تجدیدپذیر استفاده نمائیم.
وی با اعلان اینکه مطابق با نیاز مردم افغانستان، زمینه های همکاری بین دو کشور بحث و تبادل نظر شد و الان بنده خرسندم که آمادگی خوبی از طرف ایران برای اجلاس پیش رو وجود دارد، تاکید کرد: انتظار می رود که به نتایج عملی در زمینه انرژی های برق و تجدیدپذیر و همین طور تعرفه های گمرکی برسیم.
وی ادامه داد: چشم انداز همکاری بین دو کشور در زمینه ها و ظرفیت های مختلف وجود دارد و کمیسیون مشترک اقتصادی از طرف جمهوری اسلامی ایران قدم مثبتی در این راه بوده و اقداماتی که در زمینه انرژی های تجدیدپذیر و فرصت های اقتصادی صورت گرفته مثبت بوده است.
وی با اشاره به زمینه همکاری دو جانبه بین دو کشور اظهار داشت: اگر صلح در افغانستان تحقق یابد، بیش از این می توانیم از فرصت های موجود استفاده نمائیم.
وی درباره توسعه استفاده از انرژی های بادی در مرز دو کشور اظهار داشت: مطالعات مربوط به این پروژه انجام شده است. مسائل تکنیکی وجود دارد که چطور بتوان از این ظرفیت استفاده نمود. هم اکنون ظرفیت استفاده از نیروی باد و همین طور شبکه گسترده برق در ایران وجود دارد اما در افغانستان شبکه محدود است.
وی با اعلان اینکه دو طرف باید تفاهم کنند که اگر پیشرفت حاصل شود بتوانیم از انرژِی های تجدیدپذیر استفاده نمائیم، اظهار داشت: از روند مذاکرات صلح در دوحه استقبال شده و عزم و اراده ما بر تحقق صلح مطابق میل مردم افغانستان است تا مالکیت به دست خود افغان ها باشد. متأسفانه تا حالا سطح خشونت در کشور ما بالا بوده و جنگ ادامه داشته است؛ اما حالا خواست مردم افغانستان این است که با شروع مذاکرات دوحه به نتایج قابل قبولی برسیم.
وی اظهار نمود: دراین زمینه کشورهای منطقه و مجامع بین المللی حمایت خوبی داشته اند تا صلح طبق خواست اکثریت مردم افغانستان تحقق یابد و به صورت پایدار حقوق مردم محفوظ باشد. بر طبق تحقق اهداف صلح، افغانستان هیچ تهدیدی برای هیچ کشوری نخواهد بود و بنا بر این است که هیچ گروه تروریستی اجازه فعالیت نداشته باشد. حق تعیین سرنوشت به دست خود مردم افغانستان باشد و با رأی آینده خودرا انتخاب کنند.
وی ادامه داد: دوحه یک فرصت است و به نتایج مذاکرات دو طرف منوط می شود اما ما این اطمینان را به مردم دادیم که تزلزلی در اراده هیئت افغانستان جهت استفاده از فرصت پیش آماده وجود ندارد. همین طور امیدواریم که برای مشکلات مالی افغانستان چاره ای مناسبی پیدا شود.
منبع:

1399/07/28
19:25:59
5.0 / 5
1447
تگهای خبر: انرژی , كشور , مشترك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳
MIGT انرژی ، توربین، گاز ، ام آی جی تی

migtco.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ام آی جی تی محفوظ است

ام آی جی تی

وبسایت اقتصادی با تمرکز بر نفت و گاز