چین در آستانه انعقاد قرارداد چندمیلیاردی وام در مقابل نفت با عراق

چین در آستانه انعقاد قرارداد چندمیلیاردی وام در مقابل نفت با عراق ام آی جی تی: عراق مقرر است یک قرارداد چند میلیارد دلاری با شرکت ژنهوآ اویل چین امضا کند که تحت آن در قبال قراردادهای بلندمدت تامین نفت، پول پیش دریافت خواهدنمود.به گزارش ام آی جی تی به نقل از ایسنا، این قرارداد تازه ترین نمونه از وام دهی چین به کشورهای تولیدکننده نفت بوسیله شرکتهای بازرگانی و بانک های دولتی چینی است. قبل از این چین قراردادهای مشابهی با آنگولا، ونزوئلا و اکوادور امضا کرده و پولی به آنها پرداخت کرده بود که در قبال آن نفت دریافت می کرد. سقوط تقاضا و قیمتهای نفت، بودجه عراق را در مضیقه قرار داده و دولت این کشور برای پرداخت حقوق کارمندان دولتی با مشکل روبرو شده است.

به گفته منابع آگاه، سازمان دولتی فروش نفت عراق (سومو) شرکت ژنهوآ اویل را انتخاب نموده است. با این وجود توافق مذکور باید توسط هیات دولت عراق تصویب شود. حسن ندیم، سخنگوی هیات دولت عراق اظهار نمود که این پیشنهاد در دست بررسی قرار دارد و برای تصویب به نخست وزیر ارائه می شود.

تحت مفاد نامه ای که سومو ماه گذشته به معامله گران نفت فرستاد، برنده مزایده به مدت پنج سال چهار میلیون بشکه در ماه معادل حدود ۱۳۰ هزار بشکه در روز نفت خریداری خواهدنمود. پول یک سال اول عرضه نفت از پیش پرداخت خواهد شد که طبق محاسبات بلومبرگ، به قیمت فعلی بیش از دو میلیارد دلار است.

به گفته منابع آگاه، این قرارداد علاقه گسترده ای را در بین اسامی بزرگ صنعت تجارت نفت ایجاد کرد و مهلت مزایده تمدید گردید تا فعالان بازار بیشتری در آن شرکت نمایند.

همه تولیدکنندگان نفت امسال از شیوع ویروس کرونا و سقوط قیمت نفت لطمه دیده اند. اما عراق که حدودا همه درآمد دولتی اش از فروش نفت می باشد، در بدترین وضعیت ممکن قرار دارد. طبق پیش بینی صندوق بین المللی پول، تولید ناخالص داخلی این کشور امسال ۱۲ درصد کوچک می شود که بیشتر از سایر اعضای اوپک است.

دولت عراق برای پرداخت حقوق معلمان و کارمندان دولتی به مشکل برخورد کرده و این امر اعتراضات خیابانی را به همراه داشته است.

کشورهای غنی از انرژی که با کمبود مالی روبرو می شوند معمولا برای تهیه پول به قراردادهای پیش پرداخت روی می آورند اما بغداد تا حالا چنین کاری نکرده بود. دولت منطقه نیمه خودمختار کردستان در شمال این کشور در گذشته قراردادهای مشابهی امضا کرده و چاد و جمهوری کنگو هم از این نوع قراردادها بهره برده اند.

در قرارداد پیش پرداخت، خریدار نفت در حقیقت وام دهنده به کشور تولیدکننده می شود و بشکه های نفت وثیقه وام هستند.

پیش پرداخت قرارداد نفتی عراق، بزرگترین پیش پرداخت در تاریخ است اما کمتر از رکورد ۱۰ میلیارد دلار است که شرکت روس نفت در سال ۲۰۱۳ از شرکتهای بازرگانی ویتول و گلنکور دریافت کرد.

علاوه بر وجه مالی، این قرارداد از این نظر بی سابقه است که برنده آن اجازه دارد نفت عراق را به هر مقصدی که می خواهد ببرد. معمولا نفت خاورمیانه با شرایط سخت گیرانه ای فروخته می شود تا مانع از فروش مجدد نفت این منطقه توسط معامله گران و پالایشگاهها به مناطق دیگر شود.

چنین شرطی احیانا به حد کافی صرفه دارد تا این حقیقت که این وام بدون بهره به عراق پرداخت می شود را جبران کند. معمولا یک کشور برای پول پیش بهره ای را پرداخت می کند.

بر اساس گزارش بلومبرگ، شرکت ژنهوآ در تولید و تجارت نفت فعالیت دارد. بااینکه این شرکت در خارج از چین چندان شناخته شده نیست اما نقش مهمی در سیاست جهانی شدن چین در عرصه انرژی ایفا می کند. این شرکت در امتیازات نفتی در امارات متحده عربی، قزاقستان و میانمار سرمایه گزاری نموده و نفت کشورهایی مانند کویت، برزیل و جمهوری کنگو را تجارت می کند. این شرکت در سال ۲۰۰۳ بعنوان زیرمجموعه بزرگترین پیمانکار دفاعی دولتی چین تاسیس شد. سایر بازرگانان بزرگ چینی شامل یونی پک، چاینا اویل و سینوکم هستند.

منبع:

1399/09/19
16:44:09
5.0 / 5
816
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۱
MIGT انرژی ، توربین، گاز ، ام آی جی تی

migtco.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ام آی جی تی محفوظ است

ام آی جی تی

وبسایت اقتصادی با تمرکز بر نفت و گاز