هشدار عضو كمیته صیانت از آب چهارمحال وبختیاری

بهشت آباد طرحی كه زمین های كشاورزی چهارمحال و بختیاری را از بین می برد

بهشت آباد طرحی كه زمین های كشاورزی چهارمحال و بختیاری را از بین می برد به گزارش ام آی جی تی چهارمحال و بختیاری عضو کمیته صیانت از آب چهارمحال وبختیاری با ابراز این عقیده که اجرای بهشت آباد نابودی زمین های کشاورزی استان را به دنبال دارد، اظهار داشت: اجرای این طرح به مفهوم افزایش بیکاری در استان و از بین رفتن زمین های کشاورزی است.


فریدون استکی ۱۷دی ماه در نشست خبری با اصحاب رسانه چهارمحال و بختیاری، با اشاره به مسائل و مشکلات انتقال آب، اظهار نمود: باتوجه به ایجاد تونل گلاب از طرف استان همجوار و عدم محاکمه افرادی که به دلیلهای غیرقانونی مبادرت به چنین کاری کردند و هیچ نوع رسیدگی انجام نشد، هم اکنون موضوع بهشت آباد مطرح می شود.
وی با بیان این مطلب که متاسفانه پیگیری برای ادامه کار راه اندازی تونل بهشت آباد در حال انجام می باشد اضافه کرد: از طرفی باید از وزارت نیرو این سوال پرسیده شود که چرا میزان دقیق مصرف و آب آشامیدنی مورد نیاز استان همجوار مشخص نمی گردد.
استکی اظهار داشت: همانگونه که ایجاد تونل گلاب به بهانه تامین آب آشامیدنی برای ۱۴ شهرستان اصفهان در نظر گرفته شده بود، حالا نیز بیان می کنند بهشت آباد نیز برای تامین آب آشامیدنی است.
وی مدعی شد: در یکی از جلسات شورای عالی آب تصویب گردید که انتقال آب از تونل حذف و این کار با لوله صورت گیرد، در صورتیکه از زمان تصویب تاکنون، پیگیری هایی برای ایجاد تونل انجام می شود.
استکی اظهار داشت: در سال ۹۸ تصمیم گیری برای بهشت آباد به وزارت نیرو واگذار و موضوع لغو تونل مطرح می شود که بعد از این واگذاری، وزارت نیرو بیان می کند مناسب ترین گزینه برای انتقال آب، تونل است، برای اینکه دارای توجیه فنی و اقتصادی بوده و مسائل زیست محیطی در حین اجرای کار بررسی می شود، ولی این مصوبه برای چهارمحال و بختیاری نتیجه عکس دارد.
وی ادامه داد: نباید اجازه انجام چنین کاری داده شود، بدین سبب لازم است موضوعات و مشکلاتی که پیش روی استان است مطرح شود و مطالبه گری عمومی باید بوسیله تشکل های گوناگون پیگیری شود.
استکی در ادامه اشاره کرد: همانگونه که کارگروهی متشکل از تمامی مسئولان استان همجوار برای رسیدگی به مسائل آبی تشکیل شد، باید کارگروهی متشکل از کارشناسان بی طرف و خبره، مسئولان دو استان و یک نفر از استان های دیگر بعنوان قاضی انتخاب، تشکیل و مسائل و مشکلات درباب انتقال آب بررسی شود.
استکی در ادامه اظهار داشت: با وجود تمام مسائل و مشکلات، حفظ نظام جمهوری اسلامی خط قرمز ماست و باید این گام ها به شکلی برداشته شود که با حل تمام مشکلات، خدشه ای به مردم وارد نشود.
عضو کمیته صیانت از آب چهارمحال و بختیاری در ادامه درباب پروژه بن- بروجن، اشاره کرد: متاسفانه دو روز گذشته تعدادی کشاورز از استان همجوار در محل آبگیر این پروژه حاضر شدند و شعارهایی را سر دادند و کسی مانع حضور آنها نشد، در صورتیکه این مساله در شورای تامین وزارت کشور بیان شد، امنیت محل آبگیر باید تامین گردد تا پیمانکار بتواند به فعالیت خود ادامه دهد.
وی اشاره کرد: باتوجه به این که بایستی ۲.۷ هکتار زمین از طرف آب منطقه ای اصفهان به آب منطقه ای چهارمحال و بختیاری واگذار می شد، این کار صورت نگرفت و تنها لوله گذاری قسمتی از مسیر اصلی پروژه، انجام شده است.
منبع:

1399/10/18
14:40:12
0.0 / 5
790
تگهای خبر: آب , راه اندازی , كشور
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱
MIGT انرژی ، توربین، گاز ، ام آی جی تی

migtco.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ام آی جی تی محفوظ است

ام آی جی تی

وبسایت اقتصادی با تمرکز بر نفت و گاز