در دیدار معاون نخست وزیر جمهوری آذربایجان با وزیر نیروی ایران؛

باكو از تشكیل كارگروه مشترك كشورهای منطقه حوضه ارس استقبال كرد

باكو از تشكیل كارگروه مشترك كشورهای منطقه حوضه ارس استقبال كرد ام آی جی تی: معاون نخست وزیر جمهوری آذربایجان از پیشنهاد وزیر نیروی جمهوری اسلامی ایران در خصوص تشکیل کارگروه مشترک کشورهای منطقه حوضه آبریز ارس استقبال کرد.


به گزارش ام آی جی تی به نقل از وزارت نیرو، رضا اردکانیان، در حاشیه کمیسیون مشترک همکاریهای اقتصادی ایران و آذربایجان در دیدار شاهین مصطفی یف، معاون نخست وزیر جمهوری آذربایجان، ضمن اشاره به سابقه ۵۰ ساله کشورهای منطقه حوضه آبریز مشترک ارس، پیشنهاد کرد کارگروه مشترک این حوضه آبریز با همکاری کشورهای اطراف این رودخانه شامل ایران، آذربایجان، ارمنستان و ترکیه تشکیل گردد که طرف آذربایجانی از این پیشنهاد استقبال کرد. قرار شد با تشکیل این کارگروه و با حضور کشورهای منطقه، همکاری ها به صورت رسمی در زمینه بهره برداری مشترک از این حوضه آبریز به بحث و تبادل نظر گذاشته شود. در این دیدار، وزیر نیرو ضمن اشاره به اتخاذ تصمیمات خوب در مسافرت پیشین معاون نخست وزیر جمهوری آذربایجان به تهران در روز ۲۲ دسامبر اظهار داشت: پروتکل در ارتباط با کمیته فنی مشترک، گام بلندی برای تسریع در اجرای پروژه خداآفرین- قیزقلعه سی بود. وی به تماسهای مکرر خود با وزیر انرژی جمهوری آذربایجان به دنبال این سفر اشاره نمود و اضافه کرد: خوشبختانه به درخواست های وزیر انرژی جمهوری آذربایجان در جهت اجرای پروتکل، پاسخ مثبت داده شد. متقابلاً ما هم در جهت اجرای پروتکل ۲۲ دسامبر ۲۰۲۰ چند درخواست مشخص داشتیم که امیدواریم سریع تر اجرا شود. وزیر نیرو، یکی از این درخواست ها را معرفی کارفرمای تکمیل پروژه از سمت آذربایجان عنوان نمود و اضافه کرد: امید است این کار هرچه سریعتر انجام و به صورت رسمی و کتبی به ما ابلاغ شود. تعیین خسارت های احتمالی به جاده و دکل برق و روش جبران آن بر مبنای پروتکل، درخواست دیگر ما است که امید است زودتر صورت گیرد. البته بندهای دیگری هم در پروتکل ۲۲ دسامبر وجود دارد که خوشبختانه امروز هم مورد بحث قرار گرفت. درخواست من به صورت کلی این است که سریع تر قدم های اجرایی برای عملیاتی کردن پروتکل ۲۲ دسامبر برداشته شود. اردکانیان عنوان کرد: در مورد برق هم، انتظار می رود اطلاعات لازم تکمیلی از سمت جمهوری آذربایجان برای پروژه سنکرون کردن سیستم برق بین ایران، جمهوری آذربایجان و روسیه دریافت شود و این داده ها در اختیار مهندسی مشاور ایرانی که برای این کار انتخاب شده قرار داده شود. این اطلاعات هنوز تحویل نشده و خیلی مساله تعیین کننده ای است؛ چون که فرصت ما برای اجرایی کردن پروژه در دولت حاضر رو به اتمام است و بیشتر از این نباید کار با تأخیر مواجه شود. این مقام مسئول اظهار داشت: امروز هم در سند کمیسیون مشترک موارد کمک کننده ای در هر دو مبحث آب و برق بین معاون نخست وزیر جمهوری آذربایجان و وزیر اقتصاد و دارایی ایران مورد توافق قرار گرفت.

معاون نخست وزیر جمهوری آذربایجان: روابط اقتصادی ایران و آذربایجان اهمیت بالایی دارد

نخست وزیر جمهوری آذربایجان هم با پیگیری توافقات دیدار گذشته دو طرف بر اهمیت روابط اقتصادی ایران و جمهوری آذربایجان تاکید نمود. شاهین مصطفی یف، ضمن اشاره به توافق های دیدار گذشته در مورد سدهای خداآفرین و قیزقلعه سی اظهار نمود: در روز ۲۲ دسامبر ۲۰۲۰ دو کشور کار بزرگی را انجام دادند و به توافقات مهمی دست پیدا کردند. او همینطور به شیوع کرونا در جهان اشاره نمود و افزود: با این حال، جمهوری آذربایجان با هیأتی ۱۴ نفره به کشور ایران سفر کرده تا نشان دهد روابط دو کشور چقدر دارای اهمیت است. معاون نخست وزیر جمهوری آذربایجان روابط دو کشور در سالهای گذشته را تصریح کرد و اظهار داشت: با نگاه به شاخص ها و نمودارها، همکاری دو کشور در زمینه های مختلف همچون حمل و نقل، انرژی و دیگر زمینه ها توسعه یافته و نسبت به گذشته بیشتر شده است. این مقام مسئول ضمن اشاره به چهاردهمین اجلاس مشترک همکاریهای اقتصادی ایران و آذربایجان و امضای یادداشت تفاهم بین دو طرف خاطرنشان کرد: امروز روز موفقیت آمیزی برای ما بود چون که با وزیر اقتصاد و رئیس ایرانی کمیسیون مشترک همکاریهای اقتصادی به توافقات جدیدی رسیدیم و موانع و مشکلات موجود بر سر راه برطرف شد. در توافقات این سند برخی موارد در ارتباط با تقویت همکاریهای انرژی همچون آب و برق می پردازد و امیدوارم این نکات عاملی برای همکاریهای بیشتر دو کشور باشد. رئیس آذربایجانی کمیسیون مشترک همکاریهای اقتصادی ایران و جمهوری آذربایجان در خاتمه بر پیگیری موارد توافقات دیدار گذشته دو طرف در ۲۲ دسامبر تاکید نمود.


منبع:

1399/11/02
23:18:04
0.0 / 5
687
تگهای خبر: آب , انرژی , سیستم , كشور
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۲
MIGT انرژی ، توربین، گاز ، ام آی جی تی

migtco.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ام آی جی تی محفوظ است

ام آی جی تی

وبسایت اقتصادی با تمرکز بر نفت و گاز