واكنش وزارت نفت به حقوق نجومی كاركنان صنعت نفت

واكنش وزارت نفت به حقوق نجومی كاركنان صنعت نفت ام آی جی تی: وزارت نفت به دنبال انتشار برخی اخبار نادرست در خصوص «دریافت حقوق های وحشتناک و نجومی» از طرف کارکنان صنعت نفت با صدور اطلاعیه ای ضمن تکذیب آمار و اطلاعات و اعداد غیرواقعی منتشره در مورد حقوق و دستمزد کارکنان صنعت نفت، توضیحاتی را ارائه داد.


به گزارش ام آی جی تی به نقل از ایسنا، در این اطلاعیه آمده است: حقوق و دستمزدها در کشور برمبنای رویه های قانونی و از طرف دستگاه های مسئول تعیین می شود و هیچ دستگاه اجرائی در کشور قادر نیست رأساً حقوق و دستمزد برای کارکنانش تعیین کند، با این وصف، وضع حقوقی کارکنان نفت که هم قانونی می باشد و هم مطابق رویه کلی حقوقی کشور، در بسیاری موارد و باتوجه به وضع ویژه مناطق عملیاتی، صعوبت و خطرهای ناشی از فعالیت در مناطق بد آب و هوای عملیاتی و سکوها، ریسک بالای سلامتی و خطرهای جانی مرتبط و سطح مسئولیت ها، تناسب ندارد و حتی با اعمال ضرایب مربوطه، جبران کننده زحمات خالصانه آنها نیست. با این وصف حقوق بیشتر کارکنان صنعت نفت هیچ قرابتی با اعداد موهوم و خیالی اعلام شده از طرف برخی افراد و رسانه های مغرض ندارد.
این اطلاعیه می افزاید: تصور نادرست و خطای محاسباتی برخی صاحبان تریبون و رسانه هایی که خود بدون هیچ حساب و کتابی از منابع مالی سرشار نهادهای خاص ارتزاق می کنند باعث شده است تا با تفسیر ناشیانه مستندات لوایح بودجه سالانه، محل صرف بودجه شرکت ملی نفت و دلیلهای اختصاص آن و بدون آگاهی از اجرای عملیات وسیع صنعت نفت برای «حفظ قدرت نفتی» جمهوری اسلامی ایران که در خط مقدم جنگ تمام عیار اقتصادی قرار دارد، با دستاویز قرار دادن برخی ارقام و اعداد و ذهنیات نادرست به تضعیف روحیه سربازان اقتصادی کشور و تشویش افکار عمومی بپردازند. اما مزید اطلاع این عده متذکر می شویم بودجه شرکت نفت و نیز دیگر دستگاه های دولتی از طرف مجلس شورای اسلامی تعیین و از طرف دیوان محاسبات کشور بعنوان بازوی نظارتی مجلس شورای اسلامی هم چگونگی صرف بودجه ها و تطابق آن با قوانین کشور بررسی و بازرسی می شود و خود دستگاهها دخل و تصرفی در تعیین آن ندارند.
همین طور فرزین مینو- معاون توسعه مدیریت و سرمایه انسانی وزیر نفت، اعداد و ارقام منتشرشده بعنوان میانگین حقوق و دستمزد کارکنان رسمی صنعت نفت در فضای مجازی را به شدت تکذیب نمود و در واکنش به لحن اهانت آمیز گوینده رسانه ملی نسبت به وزیر و کارکنان نفت، اظهار داشت: باید از رسانه ملی تشکر کرد که تا این اندازه کوشش های بی وقفه کارکنان صنعت نفت را در اوج تحریم ها و شیوع ویروس کرونا قدر نهاده است!
وی در واکنش به انتشار اعدادی نجومی بعنوان میانگین حقوق و دستمزد کارکنان صنعت نفت در فضای مجازی و صحبت های بامداد امروز گوینده یکی از شبکه های رادیویی که با سخره گرفتن حقوق کارکنان وزارت نفت و اهانت مستقیم به وزیر نفت همراه بود، اظهار داشت: کارکنان عملیاتی صنعت نفت در سخت ترین شرایط کاری از نظر آب و هوا، دوری از خانواده و زندگی اقماری، حمل و نقل پرریسک و... بی وقفه مشغول فعالیت هستند، بطوریکه حتی در تمام مدت شیوع ویروس کرونا در کشور، لحظه ای جریان تولید و توزیع نفت، گاز و فرآورده های نفتی متوقف نشده است؛ آن گاه یک گوینده در رسانه ملی چطور به خود اجازه می دهد کارکنان زحمتکش صنعت نفت را به سخره بگیرد و حقوق و دستمزد این کارکنان را آن هم بر پایه اطلاعات کاملاً غلطی که در فضای مجازی انتشار یافته است، دستاویزی برای شوخی و تمسخر قرار دهد؟
وی با اعلان اینکه تعصب و تلاش کارکنان صنعت نفت برای درآمدزایی، افزایش امنیت اقتصادی و ارتقای قدرت کشور در چانه زنی های بین المللی خصوصاً در سالهای اخیر که کشور با سخت ترین شرایط تحریمی روبه رو بوده است، بر کسی پوشیده نیست، افزود: کارکنان نفت تلاش می کنند سازمان هایی امثال صداوسیما بتوانند با اتکا به درآمدهایی که صنعت نفت ایجاد می کند، تولید محتوا کنند و به حیات خود ادامه دهند و الحق و الانصاف که رسانه ملی به خوبی این زحمات را ارج نهاده است.
معاون توسعه مدیریت و سرمایه انسانی وزارت نفت به سازوکارهای ابداعی و ضدانگیزشی کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی برای کاهش حقوق و دستمزد کارکنان صنعت نفت نیز اشاره نمود و اظهار داشت: زمانی که برخی نمایندگان مجلس، با بی تفاوتی و ساده انگاری از کنار زحمات کارکنان صنعت نفت عبور می کنند و بدون توجه به انواع نامه نگاری ها و درخواست های کتبی و شفاهی ما و بدون در نظر گرفتن حساسیت ها و سختی های کار کارکنان صنعت نفت، در مقابل حقوق و دستمزد نفتی ها موضع گیری می کنند، از رسانه ملی چه انتظاری می توان داشت؟
مینو عنوان کرد: وقتی می بینیم نمایندگان مجلس در سودای افزایش حقوق و دستمزد و اختصاص انواع تسهیلات و معافیت ها به اعضای هیئت علمی دانشگاه ها هستند و این روند را در کنار موضع گیری شان مقابل حقوق و دستمزد کارکنان غیور صنعت نفت قرار می دهیم، برایمان گاهی پرسیده می شود که چه سازوکاری بر روند تصمیم گیری ها حاکم است؟
ایشان سپس با اشاره به اهانت مستقیم گوینده آن رسانه به شخص وزیر نفت، افزود: آقای مهندس بیژن نامدار زنگنه نه فقط بعنوان وزیر نفت، بلکه بعنوان چهره سیاسی شاخص جمهوری اسلامی ایران که حدود ۳۰ سال وزارت را در سوابق خود دارد و نماد پاکدستی و سلامت، برند مدیریت تخصصی نفت و گاز در مجامع بین المللی انرژی همچون اوپک و اعتبار مدیریتی در کشور است، ازسوی یک گوینده رادیو مورد اهانت قرار گرفته است.
بگفته معاون توسعه مدیریت و سرمایه انسانی وزارت نفت، نهادینه شدن رفتارهای اهانت آمیز در کشور به نفع هیچ کس نیست و بی گمان مراتب تأسف زمانی بیشتر می شود که وزیری که نامش با پاکدستی و سلامت و اعتبار گره خورده است، مورد اهانت قرار می گیرد.
وی با یادآوری اینکه برخی گاهی فراموش می کنند که انتقاد با استهزا و به سخره گرفتن متفاوت است، اضافه کرد: در کمال تعجب و تأسف، نه فقط شاهد انتقاد نبوده ایم، بلکه اهانت صورت گرفته نیز نه برمبنای عملکرد، بلکه با دستاویز کردن نام خانوادگی شخص وزیر نفت صورت گرفته است.
مینو با اعلان اینکه وزارت نفت انتشار اکاذیب درباره حقوق و دستمزد کارکنان صنعت نفت و اهانت آن رسانه به کارکنان این صنعت و عضو هیئت دولت منتخب مردم را به شدت محکوم می کند، خواهان رسیدگی نهادهای نظارتی به این دست از موضع گیری ها شد و اظهار داشت: برخوردهایی از این دست از جانب صداوسیما که عنوان رسانه ملی را یدک می کشد، کاملاً با منافع ملی مغایرت دارد و بسیار دور از ادب، انصاف و البته تأسف آور است.
منبع:

1399/12/07
12:21:10
0.0 / 5
352
تگهای خبر: آب , انرژی , اوپك , تحریم
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۵
MIGT انرژی ، توربین، گاز ، ام آی جی تی

migtco.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ام آی جی تی محفوظ است

ام آی جی تی

وبسایت اقتصادی با تمرکز بر نفت و گاز