نفت و انرژی در هفته ای كه گذشت؛

از قطع آب مشترکان پر مصرف تا افزایش صادرات گاز ایران به عراق

از قطع آب مشترکان پر مصرف تا افزایش صادرات گاز ایران به عراق ام آی جی تی: آب مشترکان پر مصرف قطع می شود، افتتاح دومین واحد بخار نیروگاه عسلویه، طرح روس ها برای توسعه 6 میدان نفتی و 2 میدان گازی ایران از با اهمیت ترین اخبار نفت و انرژی در هفته جاری بودند.به گزارش ام آی جی تی به نقل از مهر، آب مشترکان پر مصرف قطع می شود، افتتاح دومین واحد بخار نیروگاه عسلویه، آیا امسال آب جیره بندی می شود؟، حجم آب سدهای کشور به ۱۸.۵ میلیارد مترمکعب رسید، طرح روس ها برای توسعه ۶ میدان نفتی و ۲ میدان گازی ایران، صادرات گاز ایران به ترکیه از سر گرفته شد و کسری ۲۵۰ میلیون متر مکعبی گاز در روز از با اهمیت ترین اخبار آب و انرژی در هفته جاری بودند.
آب مشترکان پر مصرف قطع می شود
رسول باقری معاون امور مشترکین شر کت آب و فاضلاب استان تهران اظهار داشت: چهار درصد از مشترکان تهرانی بدمصرف هستند که ۱۰ درصد از کل حجم آب آشامیدنی خانگی را مصرف می کنند. همین طور برای مدیریت منابع آبی و جلوگیری از تبعات ناشی از کمبود آب، لازم است مشترکان بدمصرف حداقل ۲۵ درصد از مصرف فعلی شان را کاهش دهند. همین طور مشترکانی که ماهانه تا دو برابر الگوی مصرف یعنی ۱۴ تا ۲۸ مترمکعب آب مصرف می کنند، «پرمصرف» و مشترکانی که ماهانه بیش از دو بر ابر الگوی مصرف یعنی بیش از ۲۸ مترمکعب آب مصرف می کنند، «بدمصرف» محسوب می شوند و همین دسته از این پس با قطع آب مواجه خواهند شد.
به گفته معاون امور مشترکین شرکت آب و فاضلاب استان تهران گروه «بدمصرف ها» معادل ۳۱ میلیون و ۷۲۶ هزار و ۷۷۸ متر معکب آب را در نیمه نخست امسال مصرف کرده اند.
دومین واحد بخار نیروگاه عسلویه افتتاح شد
روح اله اسپنانی مجری طرح نیروگاه های خصوصی شرکت برق حرارتی اظهار داشت: نیروگاه عسلویه هم اکنون با برخورداری از ۶ واحد گازی و دو واحد بخار به ظرفیت یک هزار و ۳۳۳ مگاوات درحال فعالیت است که با تکمیل واحدهای بخار این مجموعه، مجموع ظرفیت نیروگاه به ۱۴۹۳ مگاوات افزایش خواهد یافت.
وی با تکیه بر این که افتتاح این پروژه موجب افزایش ظرفیت شبکه تولید نیروی برق کشور می شود، اظهار داشت: سوخت اصلی این نیروگاه گاز، سوخت پشتیبان آن نفت گاز و سطح ولتاژ پست بلافصل نیروگاه مذکور ۴۰۰ کیلوولت از نوع AIS بوده و سیستم خنک کن آن خشک و از نوع ACC با پایین ترین میزان آب مورد نیاز است.
گفتنی است، دومین واحد بخار نیروگاه سیکل ترکیبی عسلویه به ظرفیت ۱۶۰ مگاوات با حضور وزیر نیرو به بهره برداری رسید.
آیا امسال آب جیره بندی می شود؟
سخنگوی صنعت آب، فیروز قاسم زاده اظهار داشت: سیاست هایی که در تابستان اعمال کرده ایم همچنان ادامه دارد و در تلاشیم تا حد ممکن جیره بندی آب اتفاق نیفتد. ضمن آنکه هم اکنون مدلی که برای تامین آب آشامیدنی وجود دارد تنش آبی در شهرها را نشان نمی دهد.
وی افزود: اما در صورتیکه در آینده شرایط بارش، دما و… به سمتی رود که تعدادی از شهرها گرفتار تنش آبی شوند، احتمال جیره بندی آب وجود دارد و در آن صورت به مردم اطلاع رسانی خواهیم کرد. هم اکنون شهر و استان خاصی وجود ندارد که بتوان آنرا گرفتار تنش آبی قلمداد کرد، به عبارتی سطح حساسیتی که وجود دارد مسأله ای در خصوص تنش آبی را نشان نمی دهد.
فاز نخست آبرسانی اضطراری به همدان در مرحله نهایی است
مدیرعامل شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور، اتابک جعفری اظهار داشت: فاز نخست پروژه آبرسانی اضطراری به همدان به پایان رسیده و این پروژه هم اکنون در مرحله تست تأسیسات و رفع نقصها موجود است.
وی اضافه کرد: بعد از تصفیه آب در تصفیه خانه «شهید بهشتی» و گرفتن تاییدیه کیفی از مراجع ذی صلاح، به مخازن شهر پمپاژ و در اختیار شهروندان شهر همدان قرار خواهد گرفت.
جعفری ضمن اشاره به روند اجرائی پروژه آبرسانی اضطراری به شهر همدان، افزود: در اقدامی جهادی اجرای خط انتقال بای پس و ساخت و تجهیز ایستگاه های پمپاژ بین راهی خط آبرسانی تالوار بمنظور انتقال آب از این سد به عنوان یکی از ابرپروژه های آبرسانی در کشور با اختصاص اعتبار خاص در دولت سیزدهم و با اهتمام ویژه وزیر نیرو در دستور کار قرار گرفت تا بعد از ۱۷ سال وقفه در عملیات اجرای این پروژه شاهد پیشرفت چشم گیر آن در چندماهه گذشته باشیم که برای تسریع در حل مشکل آب آشامیدنی شهروندان همدان، عملیات لوله گذاری، تجهیز ایستگاه های پمپاژ، نصب تأسیسات و غیره هم زمان با تست موارد فوق انجام شد.
حجم آب سدهای کشور به ۱۸.۵ میلیارد مترمکعب رسید
فیروز قاسم زاده، مدیرکل دفتر اطلاعات و داده های آب کشور در این حوزه اظهار داشت: بررسی وضعیت ورودی سدهای کشور نشان داده است که ورودی به مخازن در سال آبی جاری به ۳۷۰ میلیون مترمکعب رسیده که نسبت به زمان مشابه سال آبی گذشته ۲۷ درصد کاهش دارد. البته میزان پُرشدگی سد زاینده رود در استان اصفهان، سدهای استان تهران، سدهای استان خوزستان و سدهای حوضه آبریز دریاچه ارومیه در وضعیت فعلی به ترتیب حدود ۱۲ درصد، ۲۰ درصد، ۴۴ درصد و ۳۱ درصد است.
همچنین آمار دفتر اطلاعات و داده های آب کشور نشان داده است با سپری شدن ۱۶ روز از سال آبی جاری میزان کل حجم آب در مخازن سدهای کشور نزدیک به ۱۸ میلیارد و ۵۷۰ میلیون مترمکعب رسیده است.
طرح تصفیه گازوئیل پالایشگاه اصفهان عملیاتی شد
محسن قدیری، مدیرعامل پالایشگاه نفت اصفهان اظهار داشت: با اجرای این طرح، همه گازوئیل تولیدی این شرکت، مطابق استانداردهای یورو ۵ اروپا تولید می شود و در اختیار هموطنان قرار می گیرد. همین طور با اجرائی شدن این طرح کلان ملی، مقدار گوگرد ۲۳ میلیون لیتر گازوئیل تولیدی، از ۱۰ هزار به زیر ۱۰ ppm کاسته می شود. پروژه تصفیه گازوئیل یا گوگردزدایی از گازوئیل شرکت پالایش نفت اصفهان در هوای پاک شهر و استان اصفهان و همه استانهای وابسته به این شهر تأثیری بسزا خواهد داشت.
طرح روس ها برای توسعه ۶ میدان نفتی و ۲ میدان گازی ایران
احمد اسدزاده، معاون امور بین الملل و تجاری وزیر نفت ضمن اشاره به سفر جواد اوجی، وزیر نفت و هیئت همراه به مسکو جهت شرکت در همایش اقتصادی خزر اظهار داشت: در این سفر، وزیر نفت با الکساندر نواک، معاون نخست وزیر روسیه و رییس طرف روس کمیسیون مشترک اقتصادی در حوزه برگزاری کمیسیون مشترک طی هشتم تا دهم آبان ماه در روسیه رایزنی کرد و قرار شد دو طرف نقشه راه همکاریهای دوجانبه را به سرعت نهایی و آماده کنند.
وی اضافه کرد: موضوع دیگری که در این همایش مورد پیگیری قرار|گرفت مربوط به تسریع در اجرائی سازی تفاهم نامه جامع با گازپروم بود، طرف روس درحال تدوین طرح جامع توسعه برای ۶ میدان نفتی و دو میدان بزرگ گازی کشور است و امیدواریم تا آخر سال شاهد امضای قرارداد برای این میدان های نفت و گاز باشیم.
افزایش ظرفیت ذخیره سازی نفت خام در پایانه خارگ
عباس اسد روز، مدیر عامل شرکت پایانه های نفتی ایران گفت ۴ میلیون و ۲۰۰ هزار بشکه ای نفت خام در پایانه خارگ ذخیره سازی شده است.
وی افزود: سه مخزن یک میلیون بشکه ای و دو مخزن ۶۰۰ هزار بشکه ای به ظرفیت ذخیره سازی پایانه نفتی خارگ افزوده شد. همین طور امکان ذخیره سازی نفت فوق سنگین نیز به علت API متفاوت و نیاز به مخازن متفاوت با نفت خام، از ظرفیت فعلی ۲۰۰ هزار بشکه ای به یک میلیون بشکه خواهد رسید.
افزایش برداشت نفت با راه اندازی چاه های تازه در میدان منصوری
عبد المجید اسفندیار پور، مجری طرح های نگهداشت و افزایش تولید ناحیه اهواز و طرح توسعه میدان های نفتی مناطق نفت خیز جنوب اظهار داشت: در طرح توسعه میدان منصوری، با عملیاتی شدن چاه های ۱۲۳، ۱۲۲ و ۱۲۴ تولید در این میدان به ۴ هزار و ۵۰۰ بشکه در روز رسید.
اسفندیارپور با تشریح اقدام های انجام شده در طرح های افزایش تولید در ۶ ماه نخست سال ۱۴۰۱ در مناطق نفت خیز جنوب افزود: در طرح نگهداشت و افزایش تولید بسته اهواز ۱۴، در مجموع ۴ هزار و ۶ متر حفاری در چاه های ۵۲۶ و ۵۲۸، واردات قسمتی از تجهیزات بسته CCT، ساخت تابلوهای برق چند راهه، ورود محموله های پلی اتیلن خط آب رسانی و لوله های تزریق پساب انجام شد.
صادرات گاز ایران به ترکیه از سر گرفته شد
محمدرضا جولایی مدیر دیسپچینگ شرکت ملی گاز ایران اظهار داشت: صادرات گاز ایران به ترکیه از روز دوشنبه (۱۰ مهرماه) برای انجام تعمیرات دوره ای از طرف هر دو کشور و با توافق پیشین برای مدت هشت روز متوقف شده بود که بعد از تکمیل این تعمیرات و پس از مدت زمان اعلام شده، امروز (دوشنبه، ۱۸ مهرماه) از ساعت ۱۰ و ۱۰ دقیقه بامداد ازسر گرفته شد.
هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان پاداش مدیریت مصرف برق
علی اکبر محرابیان در جلسه مشترک با وزیر صمت و برخی از مدیران دو وزارت خانه، همچون مدیران عامل شرکت های صنعتی و معدنی کشور، برای پیگیری چگونگی تامین ۱۰ هزار مگاوات برق توسط صنایع کشور اضافه کرد: ۴۲ درصد مشترکان، مصرف برق خودرا در فصل گرم امسال مدیریت کردند و حدودا از هر دو مشترک، یک نفر شامل این پاداش شد.
وی اشاره کرد: از شروع آغاز به کار در وزارتخانه ۱۰۰ برنامه اجرائی برای تامین ۶ هزار مگاوات برق برای تابستان ۱۴۰۱ در نظر گرفته شد که ۹۵ درصد آن محقق شد و ۵ درصد باقیمانده برنامه ها به دلیل خارج شدن برخی اقدامات از دستور کار، همچون منتفی شدن واردات برق از ترکیه به دلیل قیمت بالای آن می باشد.
محرابیان اشاره کرد: هزارو ۳۰۰ میلیارد تومان پاداش مدیریت مصرف، به مشترکان برق کم مصرف پرداخت گردید.
افزایش صادرات گاز ایران به عراق
مدیر دیسپچینگ شرکت ملی گاز ایران، محمدرضا جولایی در نشست با مسئولان ارشد وزارت برق عراق که در اصفهان برگزار شد، اظهار داشت: رابطه ما با عراق، رابطه ای راهبردی است. همین طور در سال ۱۴۰۱ صادرات گاز به این کشور افزایش داشته است.
وی ضمن اشاره به مذاکرات در این جلسه اظهار داشت: بصورت سالانه و فصلی، نشست هایی با مسئولان وزارت برق عراق حول محور قرارداد صادرات گاز به این کشور، صورت می گیرد و در این جلسه نیز مباحث فنی و عملیاتی این پروسه عنوان شد.
جولایی همین طور ضمن اشاره به شروع فصل سرد سال در کشور و افزایش مقدار مصرف گاز در بخش خانگی، بیان کرد: با عنایت به مقدار مصرف در ۶ ماه گذشته و مقدار گاز طبیعی مورد نیاز در ۶ ماه پیش رو، بررسی های فنی و عملیاتی لازم انجام شد تا برای آن مشکلی نداشته باشیم و صادرات گاز طبق توافق انجام شده با طرف های عراقی صورت گیرد.
صادرات ۶ درصد از تولید گاز کشور
مازیار سیاح نژاد رییس امور نظارت، اندازه گیری و کنترل کیفیت گاز اظهار داشت: ایران دارنده ۱۸ درصد از میادین گازی جهان و سومین تولیدکننده گاز جهان است. ایران ۲۲ پالایشگاه گازی دارد و روزانه یک میلیارد مترمکعب گاز که معادل بیش از ۵۵ میلیون بشکه نفت در کشور است تولید می شود.
وی ضمن اشاره به این که بیش از ۷۰ درصد از گاز تولید کشور در پارس جنوبی تولید می شود، اظهار داشت: ۳۸ هزار کیلومتر خط لوله گاز در کشور وجود دارد که بیش از ۲۷ برابر قطر کره زمین است.
رئیس امور نظارت، اندازه گیری و کنترل کیفیت گاز با اشاره به اینکه ترکیه، ارمنستان، نخجوان، آذربایجان و عراق مقاصد صادراتی ما هستند، اشاره کرد: ایران ۶ نقطه واردات و صادرات گاز دارد که به دقت اندازه گیری می شود. همین طور مقاصد مصرف گاز در کشور در مناطق شمالی و غربی متمرکز است.
وی خاطرنشان کرد: ۶ درصد از تولید سالانه گاز کشور صادر می شود.
ارزش بهینه سازی خیلی بیشتر از تولید انرژی است
حسینعلی محمدحسینی گفنت: کشورهایی که به منابع خدادادی انرژی دسترسی ندارند، استراتژی مختلفی را در بهینه سازی دنبال کرده اند، آژانس بین المللی انرژی مدون ترین گزارش را در زمینه مقایسه بین کشورهای مختلف ارایه داده و مهم ترین آن شاخص شدت است.
وی افزود: میزان انرژی که برای خلق یک واحد ثروت مصرف می شود، طی یک روند ۲۰ ساله بررسی شده است، همین طور طبق بررسی ها از کشورهای مختلف عمدتا روند مصرف نزولی بوده، یعنی از سال ۲۰۰۰ تا ۲۰۲۲ کاملاً نزولی بوده اما در کشور ما بواسطه این که همه دستگاهها به سمت افزایش عرضه بوده اند، تولید افزایش داشته و متأسفانه روند کنترل مصرف نه فقط ثابت نبوده بلکه افزایشی بوده است. البته ایران و عربستان روند صعودی مصرف را طی کرده اند، شرکت گاز برنامه مفصلی در امتداد بهینه سازی دارد.
وی افزود: از دید بهینه سازی یک واحد سرمایه گذاری معادل ۶ تا ۷ واحد در بخش تولید است، به عبارت دیگر رقم سرمایه مورد نیاز برای بخش تولید ۷ تا ۱۰ برابر بخش بهینه سازی است. که متناسب با یک تا ۱۰ دلار در میادین است. حالا بزرگترین چالش ما که ناترازی گاز بین عرضه و تقاضا است که امیدواریم برابر شود.
آغاز اقدامات اولیه برای هوشمندسازی کنتورهای گاز
سید جلال نورموسوی، سرپرست گازرسانی شرکت ملی گاز ایران اظهار داشت: ۲۷ میلیون کنتور در کشور وجود دارد که اقدامات اولیه برای هوشمند سازی انها در حال انجام می باشد.
وی افزود: ۲۷ میلیون کنتور در کشور وجود دارد و برای هوشمندسازی اقدام بزرگی است و برنامه ریزی برای پروژه ۴ ساله انجام شده است. برای شناسایی چالش ها پایلوتی انجام شد و با دستور وزیر کمیته راهبری هوشمندسازی را در شرکت ملی گاز پایه گذاری کردیم و مشاوری برای طرح پایلوت و اصلی انتخاب کردیم و دانشگاه مالک اشتر کار خودرا به عنوان مشاور از هفته گذشته آغاز نموده است.
وی با اشاره به اینکه این پایلوت ۳ مرحله دارد، اظهار داشت: جمع آوری، انتقال و تحلیل و بررسی داده ها صورت می گیرد و لازم است پلتفرمی مناسب آماده شود. ارزیابی پروژه ۴ ساله و ۴ میلیارد دلار سرمایه گذاری نیاز دارد.
افزایش ۴ میلیارد مترمکعب تولید گاز در ۶ ماه ابتدایی سال
احمد زمانی، مدیر هماهنگی و نظارت بر تولید شرکت ملی گاز ایران اظهار داشت: تولید گاز شیرین در کشور روزانه ۸۴۰ تا ۸۵۰ میلیون مترمکعب در روز است. همین طور در ۶ ماهه اول سال ۳ درصد افزایش برداشت گاز، یک درصد افزایش تولید و ۱۸ درصد افزایش تولید ال پی جی در کشور محقق شد.
مدیر هماهنگی و نظارت بر تولید شرکت ملی گاز ایران افزود: ۴ میلیارد مترمکعب افزایش تولید گاز در ۶ ماهه اول سال در مقایسه با سال قبل وجود دارد و پیگیری های خوبی برای پایداری شبکه برق و تامین مواد شیمیایی انجام شده است.
وی با اشاره به اینکه کاهش زمان تعمیرات اساسی اورهال پالایشگاه های گازی به افزایش تولید و خلق ارزش افزوده کمک می نماید، اضافه کرد: تعمیرات اساسی تجهیزات ثابت ما در پالایشگاه ها رو به پایان است و در تجهیزات دوار نیز نسبت به پارینه که مشکلاتی داشتیم کاسته شده است و امسال با کمترین دغدغه عرضه انتقال گاز را انجام خواهیم داد. ۹۵ درصد اورهال ها انجام شده و تا اختتام مهرماه تعمیرات اساسی در تجهیزات ثابت تکمیل می شود.
زمانی اظهار داشت: در سال آینده پیش بینی می شود که امکان ذخیره سازی گاز از محل جمع آوری گازهای مشعل فراهم گردد.
اصلاح الگوی مصرف با طرح تعرفه گذاری پلکانی گاز
هادی بیگی نژاد، عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اظهار داشت: طرح تعرفه پلکانی گاز در بودجه ۱۴۰۱ لحاظ شده است که منتظر اجرائی کردن آن هستیم. همین طور یکی از راه های اصلاح روند مصرف گاز و رفع ناترازی موجود طرح افزایش هزینه ی پلکانی برای مصرف کنندگان باید اجرا شود؛ این طرح درباب برق نیز در نظر گرفته شده است.
وی افزود: مسئله ی کمبود و ناترازی گاز در کشور بسیار واضح و همه به آن اذعان دارند که برای جلوگیری از ادامه و اصلاح این روند، باید در مباحث صرفه جویی و مصرف بهینه سرمایه گذاری های فکری و مالی جدی داشته باشیم.
بیگی نژاد اضافه کرد: زمانی که گاز باقیمتی بسیار ارزان تر نسبت به نرخ جهانی تا درب منازل با قیمت خیلی پایین یا همان یارانه پنهان ارائه می شود، تا وقتی هرکس برمبنای عرف مصرف کند هزینه هم طبیعی دریافت می شود اما وقتی این مصرف افزایش خواهد یافت باید هزینه این مصرف اضافی پرداخت گردد.
وزارت نیرو بر تامین آب آشامیدنی و کشاورزی اهتمام ویژه دارد
محمد جوانبخت، معاون وزیر نیرو در امور آب و آبفا و مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران اظهار داشت: تامین آب آشامیدنی سالم و آب کشاورزی مناسب برای کشاورزی مناسب برای کشاورزان از اهداف اصلی این وزارتخانه است.
جوانبخت به همراه مدیرعامل و معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه ای آذربایجان غربی ضمن بازدید از محور مطالعاتی سد الند با حضور در بین کشاورزان و بهره برداران روستاهای قریس و قشلاق اضافه کرد: بزودی شاهد اتمام فاز مطالعاتی این سد خواهیم بود و بعد از جمع بندی اطلاعات و تامین بودجه وارد فاز عملیاتی خواهد شد.
روزانه ۲۵۰ میلیون متر مکعب کسری گاز در کشور وجود دارد
سیدجلال نورموسوی، مدیرگازرسانی شرکت ملی گاز ایران اظهار داشت: روزانه ۲۵۰ میلیون متر مکعب کسری گاز در کشور وجود دارد که این مشکل باید با بهینه سازی مصرف سوخت جبران شود.
وی با اشاره به اینکه بهینه سازی مصرف سوخت در اولویت قرار دارد اشاره کرد: باید از وابستگی به سوخت مایع و واردات گاز پیشگیری شود و در اینباره دستگاه های مختلف برای مدیریت مصرف سوخت در هتل ها، گلخانه ها، واحدهای صنعتی و در شهرداری ها اقدامات لازم را انجام دهند تا قسمتی از کسری گاز از این محل تامین شود.
منبع:

1401/07/22
13:24:10
0.0 / 5
161
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
MIGT انرژی ، توربین، گاز ، ام آی جی تی

migtco.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ام آی جی تی محفوظ است

ام آی جی تی

وبسایت اقتصادی با تمرکز بر نفت و گاز