یك مقام مسئول در گزارش ام آی جی تی عنوان كرد؛

احتمال واردات بنزین برای ایام نوروز قوت گرفت

احتمال واردات بنزین برای ایام نوروز قوت گرفت به گزارش ام آی جی تی، زیار اظهار داشت: حداکثر توان تولید و ذخیره سازی بنزین درحال انجام بوده و در صورتیکه ذخیره سازی وجود نداشته باشد، با کمبود بنزین روبه رو شده و در روزهای نوروز نیاز به واردات داریم.به گزارش ام آی جی تی به نقل از مهر، با قطعی تعدادی از جایگاه های سوخت CNG گمانه زنی هایی در خصوص واردات بنزین در روزهای نوروز وجود دارد، علی زیار، قائم مقام مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران در ارتباط با این مساله به مهر اظهار داشت: حالا صادرات بنزین بصورت جدی وجود ندارد، برای اینکه افزایش ۲۱ دردصدی مصرف را پیش رو داریم در صورتیکه چنین افزایش مصرفی وجود نداشت می توانستیم نیمی از این سوخت را صادر کرده ایم و ارزش افزوده داشته باشیم.
زیار افزود: میانگین تولید بنزین در کشور بین ۱۰۷ تا ۱۰۴ میلیون لیتر در روز است اما این عدد متناسب با اورهال شدن پالایشگاه ها متغییر است، به عنوان مثال ستاره خلیج فارس در ماه آتی اورهال می شود که این مساله موجب کاهش تولید روزانه می شود که ممکنست این عدد به ۹۸ میلیون لیتر در روز برسد.
وی افزود: هر ساله در نیمه دوم کاهش مصرف بنزین را داشتیم اما متأسفانه امسال با افزایش مصرف بنزین روبرو شده ایم به صورتی که نسبت به سال قبل افزایش ۲۱ درصدی را نسبت به گذشته داشته ایم به صورتی که از مصرف ۸۴ میلیون لیتر به ۱۰۴ میلیون لیتر در روز رسیده است.
این مقام مسئول با انتقاد از افزایش مصرف بنزین در فصل سرد سال افزود: به طور معمول رشد مصرف بنزین باید ۵ تا ۸ درصد باشد که ما علت آنرا کرونا می دانیم که با یک حساب سر انگشتی متوجه می شویم ۸ درصد یعنی ۸ میلیون لیتر معادل ۲۵۰ هزار بشکه یعنی ۱۰ میلیارد دلار که امکان سرمایه گذاری نیز وجود داشت.
زیار در پاسخ به این سؤال مهر که آیا در احتمال واردات بنزین در روزهای نوروز وجود دارد، اظهار داشت: درصورتی که ذخایر ما به حد قابل قبولی برسد دیگر نیازی به واردات نداریم.
وی ضمن اشاره به این که مصرف بنزین در روزهای نوروز افزوده می شود تصریح کرد: حالا مصرف روزانه ما ۱۰۴ میلیون لیتر در روز است در صورتیکه در روزهای نوروز این عدد به ۱۲۶ میلیون لیتر می رسد و پیش بینی ها از آن حکایت می کند که این مصرف امسال به ۱۳۰ میلیون لیتر در روز نیز برسد تا بتوانیم ایام نوروز را سپری نماییم که تنها در صورت ذخیره سازی امکان پذیر خواهد بود.
قائم مقام مدیرعامل شرکت پخش و پالایش فرآورده های نفتی در خاتمه یاد آور شد: حالا با تمام توان و حداکثر توان تولید و ذخیره سازی در حال انجام می باشد اما در صورتیکه ذخیره سازی وجود نداشته باشد، به احتمال زیاد با کمبود بنزین مواجه می شویم و در این صورت باید برای ایام نوروز بنزین خریداری نماییم.


منبع:

1401/11/04
14:58:09
0.0 / 5
205
تگهای خبر: CNG , بنزین , پالایشگاه , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۵
MIGT انرژی ، توربین، گاز ، ام آی جی تی

migtco.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ام آی جی تی محفوظ است

ام آی جی تی

وبسایت اقتصادی با تمرکز بر نفت و گاز