حضور روس ها در كدام بخش نفت ایران پررنگ تر است؟

حضور روس ها در كدام بخش نفت ایران پررنگ تر است؟ ام آی جی تی: بعد از اجرای برجام و باز شدن دروازه های بازار نفت ایران روی كشورهای دنیا، شركت های روس علاقه مندی خویش را برای سرمایه گذاری در پروژه های نفتی ایران اعلام نمودند و علاوه بر اینكه با امضای چندین تفاهم نامه برای مطالعه میادین نفتی ایران، در صدر لیست خواستگاران نفتی ایران ایستاده اند، خریدار نفت خام ایران هم هستند.به گزارش ام آی جی تی به نقل از ایسنا، تعاملات نفتی بین ایران و روسیه اواخر سال قبل و در دیداری كه بین بیژن زنگنه، وزیر نفت كشورمان و الكساندر نواك، وزیر انرژی روسیه صورت گرفت با بررسی پیشنهادی در خصوص اینكه نفت ایران به یك شركت روسی و برای مقاصد خارج از روسیه فروخته شود و ۵۰ درصد پول فروش نفت به روسیه به صورت نقدی تحویل ایران داده و ۵۰ درصد دیگر صرف خرید كالا و خدمات از روسیه شود جنبه جدی تری به خود گرفت.

زنگنه بعد از دیدار مذكور به خبرنگاران گفت ایران ۱۰۰ هزار بشكه در روز به روسیه و برپایه قیمت جهانی، نفت خواهد فروختقرار است ۵۰ درصد پول فروش از نفت به صورت نقدی تحویل گرفته شود و ۵۰ درصد دیگر صرف خرید كالا و خدمات از روسیه شود؛ البته این به مفهوم تهاتر نیست.
هرچند زنگنه از امضای نهایی قرارداد مذكور و اجرای آن اطلاع داده بود اما این قرارداد هفته گذشته و بعد از حدود ۹ ماه اجرا شد و وزیر نفت در حاشیه اجلاس ۱۷۳ اوپك از صادرات اولین محموله نفت خام ایران در ماه نوامبر به مقصد روسیه اطلاع داد.
از سوی دیگر شركت های ایرانی و روس برای اكتشاف چند میدان نفتی در فلات قاره ایران واقع در خلیج فارس مذاكره می كنند. همینطور شركت ملی نفت با شركت های لوك اویل، روسنفت، زاروبژنفت، تاتنفت، گازپروم و گازپروم نفت تفاهم نامه امضا كرده است و ایران برای بیش از ۱۰ قرارداد توسعه میدان های نفت و گاز با روس ها مذاكره می كنند. میدان های منصوری، آب تیمور، كیش، یاران، مارون، لایه نفتی پارس جنوبی، كوپال، آبان، اسفندیار، پایدار غربی، دهلران، پارس شمالی، آذر، چنگوله و چشمه خوش، همچون میدان هایی هستند كه درباره آنها با شركت های روس مذاكره می گردد.
بر اساس این گزارش، اوایل شهریورماه شركت گازپروم نفت نتایج مطالعات خویش را برای میدان های چنگوله و چشمه خوش به شركت ملی نفت ارائه نمود. گازپروم نفت برای مطالعه میدان چنگوله با شركت مهندسی و توسعه نفت (متن) و میدان چشمه خوش با شركت نفت مناطق مركزی تفاهم نامه امضا كرده بود.

از سوی دیگر به تازگی مذاكراتی بین شركت ملی نفت و شركت گازپروم برای توسعه میدان های گازی كیش، فرزاد A و B و میدان پارس شمالی شروع شده است. این شركت از ایران زمان بیشتری برای عرضه نتایج مطالعات خود خواسته و ایران این زمان را در اختیار آن ها قرار داده است.

مذاكره با گازپروم نفت درحالی به قوت خود باقی است كه در هفته دوم شهریورماه راهكارهای افزایش ضریب بازیافت نفت در میدان های آبان و پایدارغرب از جانب نمایندگان شركت زاروبژنفت روسیه تشریح شد. تفاهم نامه مطالعه این ۲ میدان مشترك، ۲۲ تیرماه سال قبل میان شركت ملی نفت ایران و زاروبژنفت روسیه امضا شده بود.
1396/09/15
11:24:10
5.0 / 5
4779
تگهای خبر: گاز , نفت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۱
MIGT انرژی ، توربین، گاز ، ام آی جی تی

migtco.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ام آی جی تی محفوظ است

ام آی جی تی

وبسایت اقتصادی با تمرکز بر نفت و گاز