محرك ریزش بعدی قیمت نفت چه خواهد بود؟

محرك ریزش بعدی قیمت نفت چه خواهد بود؟ ام آی جی تی: با نزدیك شدن به سال ۲۰۱۸ تحلیلگران و سرمایه گذاران خوش بینی بیشتری پیدا كرده اند كه عرضه بازار نفت در سال آینده محدودتر شده و از بالا رفتن قیمت ها حمایت می كند اما رشد تولید شیل آمریكا احیانا مانع هر گونه افزایش قابل توجه قیمت خواهد شد.به گزارش ام آی جی تی به نقل از ایسنا، در بخش عرضه، انتظارات بر این است كه رشد اقتصادی جهانی از رشد قوی تقاضا برای نفت حمایت خواهد نمود. در بخش عرضه، وضعیت رو به وخامت ونزوئلا، احتمال تحریم های جدید علیه ایران و تنش فزاینده در خاورمیانه ممكن است بشكه هایی بیشتری را نسبت به برنامه اوپك و دوستانش از بازار خارج كند و تنش های ژئوپلیتیكی در بازار نفت طنین انداز شود.

با این همه مایكل لینچ، كارشناس سیاست انرژی معتقد است سه رویداد احتمالی در بازار وجود دارند كه ممكن است قیمت های نفت را متزلزل كنند: این سه عامل شامل تصحیح بزرگ بازار سهام آمریكا است كه ممكن است به فروش گسترده كالاها منجر شود، یا اینكه یكی از اعضای اوپك یا روسیه از توافق كاهش تولید كه تابحال ادامه داشته است، خارج شود و یا تولید نفت آمریكا به حدی افزایش پیدا كند كه اوپك آن را تهدیدی برای سهم بازار خود در بلندمدت ببیند.

در بازارها نشانه هایی وجود دارد كه ممكن است تا حدودی شاهد حباب باشیم و بیت كوین بهترین نمونه چنین وضعیتی است. بعلاوه نسبت قیمت به درآمد شاخص "اس اند پی ۵۰۰" اكنون بیش از ۲۵ است كه بالای میانگین تاریخی ۱۵ است.

جانت یلن، رئیس بانك مركزی آمریكا هفته گذشته به ارزش بالای بعضی از دارایی ها و این حقیقت كه بالا بودن ارزش به معنای آن نیست كه ارزش این دارایی ها بیش از اندازه واقعی است، اشاره نمود. به قول نیل مك كینون، استراتژیست شركت "وی تی بی كپیتال"، نوسان فوق العاده اندك در بازارهای سهام آمریكا امسال در برابر شوك ها بسیار صدمه پذیر است و ثبات كنونی ممكن است بی ثباتی آتی را به همراه بیاورد.

به گفته لینچ، اگر بازار آمریكا سال آینده دچار تصحیح ارزش شود و روند نزولی پیدا كند، این وضعیت ممكن است به بازار كالاهایی مانند نفت سرایت كند.

تهدید دیگر برای قیمت های نفت این است كه یكی از مشاركت كنندگان توافق اوپك و غیراوپك مانند عراق یا روسیه، توافق را نقض كند كه ممكن است سبب شود سعودی ها تصمیم بگیرند اجازه دهند قیمت نفت كاهش پیدا كند.

به گفته ایمی مایرز در شورای روابط خارجی، با این همه سعودی ها فعلا انتخابی بجز حمایت از قیمت های نفت ندارند زیرا اقتصاد آنها به درآمدهای نفتی اتكای بالایی دارند و برای عرضه اولیه عمومی سهام آرامكو به قیمت های بالاتر نیاز دارند. اگر روسیه در موضع خود چرخش ۱۸۰ درجه ای دهد و تولید نفتش را افزایش دهد، جنگ نهایی برای سهم بازار میان آمریكا و روسیه خواهد بود باآنكه عربستان سعودی نفوذش را بر سیاست نفتی اوپك و شركایش حفظ می نماید.

در حال حاضر به نظر می رسد روسیه از همكاری با عربستان سعودی برای ثبات بازار نفت راضی است و این همكاری به نفع دولت آمریكا بوده كه شعارش برای در اولویت بودن مشاغل آمریكایی به شدت به موتور اقتصادی انقلاب شیل بستگی دارد.

انقلاب شیل و رشد تولید نفت آمریكا سومین عامل احتمالی است كه ممكن است به ریزش قیمت نفت منجر شود. اگر اوپك مشاهده كند كه به دفاع از سهم بازار در بلندمدت نیاز دارد، این احتمال افزوده می شود كه تصمیم بگیرد اجازه دهد قیمت نفت كاهش پیدا كند.

اوپك اكنون اذعان كرده كه عملكرد نفت شیل آمریكا بالاتر از انتظارات اولیه بوده است و این گروه صادركننده نفت هفته گذشته پیش بینی خود برای رشد عرضه غیراوپك امسال و آینده را مورد بازبینی قرار داد و بالا برد.

آژانس بین المللی انرژی به نوبه خود اعلام نموده كه باآنكه تولیدكنندگان اوپك تصمیم گرفته اند كاهش تولید را تا آخر سال ۲۰۱۸ ادامه دهند، عرضه غیراوپك بیش از آنچه پیش از این تصور می رفت افزایش خواهد یافت و مجموع رشد عرضه ممكن است سال آینده از عرضه فراتر رود.

این سازمان در جدیدترین گزارش دورنمای انرژی كوتاه مدت خود اعلام نمود كه تولید نفت خام آمریكا امسال به ۹. ۲ میلیون بشكه در روز و در سال ۲۰۱۸ به ۱۰ میلیون بشكه در روز بالغ می گردد كه بالاترین میزان تولید سالانه خواهد بود و از ركورد قبلی ۹. ۶ میلیون بشكه در روز سال فراتر می رود.

اوپك به خوبی از رونق دوباره شیل آمریكا آگاه است و به نظر می رسد كه هم اكنون سهم بازار كوتاه مدت خویش را به اسم قیمت های بالاتر نفت یا ثبات نفت فدا می كند.

بر اساس گزارش اویل پرایس، در حالیكه خیلی از تحلیلگران و اوپك انتظار دارند بازار نفت در سال ۲۰۱۸ سرانجام به تعادل دوباره برسد، تصحیح چشمگیر در بازارهای مالی، كاهش پایبندی اوپك و غیراوپك به توافق كاهش تولید و جنگ های سهم بازار ممكن است به قیمت های پایین تر نفت و در شدیدترین حالت به ریزش قیمت نفت منجر شود.
1396/10/03
14:57:55
5.0 / 5
4933
تگهای خبر: انرژی , اوپك , تولید , تولید نفت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳
MIGT انرژی ، توربین، گاز ، ام آی جی تی

migtco.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ام آی جی تی محفوظ است

ام آی جی تی

وبسایت اقتصادی با تمرکز بر نفت و گاز