توتال در مذاكرات توسعه فاز ۱۱ پارس جنوبی چقدر جدی است؟

توتال در مذاكرات توسعه فاز ۱۱ پارس جنوبی چقدر جدی است؟ ام آی جی تی: حدود هفت ماه از امضای قرارداد بزرگ توسعه فاز ۱۱ پارس جنوبی بین ایران و كنسرسیوم متشكل از توتال، CNPCI و شركت پتروپارس گذشته است؛ قراردادی كه روش اجرای آن با تغییر سیاست آمریكا با شك و شبهه هایی مواجه شده و گاهی زمزمه های خروج توتال از این قرارداد به گوش می رسد، هرچند طرف ایرانی این زمزمه ها را جدی نمی پندارد و بر این باور است كه توتال در مذاكرات جدی است.به گزارش ام آی جی تی به نقل از ایسنا، بیژن زنگنه وزیر نفت در آخرین نشست خبری بر اینكه قرارداد توتال طبق برنامه جلو میرود تصریح كرد و گفت: به نظر من توتال در مذاكرات جدی است، امیدوارم توتال به تعهد خود عمل كند. فكر می كنم ظرف مدت كوتاهی كار را به پیمانكارها واگذار كند.

به گفته وی، ترامپ تلاش می كند شرایط را برای افرادی كه می خواهند در ایران كار كنند بی ثبات كند. همین كه چهار ماه به چهار ماه برجام را تعلیق می كند سبب بی ثباتی می گردد. نمی توان گفت تصمیمات ترامپ در تصمیم توتال و دیگر شركت ها بی تاثیر است، اما ما كار خویش را انجام می دهیم.

اظهارات زنگنه درحالی عنوان شد كه مدیرعامل شركت نفتی فرانسوی توتال در مصاحبه با روزنامه فایننشال تایمز اعلام نموده توتال در صورت بازگشت مجدد تحریم ها ضد تهران، راه های مختلفی برای خروج از این توافق دارد. اگر مقررات بازی تغییر كند مسلما ما باید وضعیت را مجددا ارزیابی نماییم. این پروژه پیش می رود، اما توتال تابحال تنها حدود ۵۰ میلیون دلار هزینه كرده كه به این شركت امكان می دهد در صورت تغییر شرایط سیاسی، بدون ضرر بزرگی خارج شود. توتال امیدوار است خروج ضروری نباشد.

پاتریك پویانه در دیدار با ترامپ در ضیافت شام از رییس جمهور آمریكا درخواست كرده به برجام پایبند بماند و توتال را بعنوان اصلی ترین شركت طرفدار تعامل اقتصادی با ایران برجسته كرده است.

وی گفته است كه "زمانی كه من فرصت صرف شام با رییس جمهور آمریكا را داشتم، این پرسش را درباره ایران را مطرح كردم. من این استدلال را بیان كردم اما پرسش این است كه چه میزان به ایران فرصت می دهیم. آیا به آنها فرصت كافی برای انجام اصلاحات ضروری داده ایم. "

ترامپ تهدید كرده از توافق هسته ای كه مورد حمایت باراك اوباما، رییس جمهور سابق آمریكا، قرار داشته است خارج خواهد شد. مدیرعامل توتال اظهار داشت: خروج آمریكا از برجام، ایران را به گذشته باز خواهد گرداند كه فعالیت شركت های اروپایی در این كشور امكان پذیر نبود به خصوص اگر تحریم های ثانویه كه نهادهای بین المللی فعال در ایران را هدف می گیرند دوباره برقرار شوند. فروش به سی ان پی سی یك احتمال است. گزینه دیگر توقف این پروژه خواهد بود، اما توتال امیدوار است خروج ضروری نباشد.

به گزارش ام آی جی تی به نقل از ایسنا، این قرارداد در ۱۲تیرماه ۱۳۹۶ با هدف تولید حداكثری و پایدار روزانه دو میلیارد فوت مكعب (برابر با حدود ۵۶ میلیون مترمكعب) گاز غنی ترش از منابع بخش فراساحل فاز ۱۱ میدان گازی مشترك پارس جنوبی و انتقال آن به خشكی به امضا رسید.

برآورد شده با اجرای این طرح در طول ۲۰ سال دوره قرارداد ۳۳۵ میلیارد مترمكعب گاز طبیعی غنی و ترش از این میدان مشترك تولید شود كه از این گاز غنی ترش می توان حدود ۲۹۰ میلیون بشكه میعانات گازی، ۱۴ میلیون تن گاز مایع، ۱۲ میلیون تن اتان و دو میلیون تن گوگرد به همراه ۳۱۵ میلیارد مترمكعب گاز سبك شیرین تولید كرد.

درآمدهای طرح

با فرض قیمت حدود ۵۰ دلار برای هر بشكه نفت خام بدون احتساب ارزش گاز سبك شیرین ارزش سایر محصولات قابل استحصال در طول دوره قرارداد بالغ بر ۲۳ میلیارد دلار می گردد. ارزش گاز سبك شیرین تولیدی هم با فرض هر مترمكعب ۱۰ سنت دلار بالغ بر ۳۱ میلیارد دلار می گردد و در مجموع بر مبنای قیمت های فعلی حامل های انرژی در بازار بین المللی ارزش محصولات این طرح در طول دوره قرارداد برابر با ۵۴ میلیارد دلار آمریكا است.

البته درآمد دولت از اجرای این طرح منحصر به دوران قرارداد نبوده و برآورد می گردد كه ارزش تولیدات این میدان بعد از آخر قرارداد بالغ بر ۳۰ میلیارد دلار می گردد كه در نتیجه درآمد كشور از اجرای این طرح جمعا از مبلغ ۸۴ میلیارد دلار با قیمت های فعلی نفت خام فراتر خواهد رفت.

برآورد میزان سرمایه گذاری و نحوه تامین منابع مالی

برآورد هزینه سرمایه گذاری مستقیم این طرح ۴۸۷۹ میلیون دلار است. در این قرارداد طرف دوم موظف به تامین كلیه منابع مالی مورد نیاز برای اجرای پروژه بوده و شركت نفت تا پیش از آغاز تولید از میدان هیچ مبلغی به طرف دوم پرداخت نخواهد كرد.

نحوه بازپرداخت

بازپرداخت اصل هزینه سرمایه ای مستقیم طرف دوم ۱۰ ساله خواهد بود كه در مقایسه با قراردادهای پیشین بیع متقابل (با دوره بازپرداخت چهار تا شش ساله) یك دستاورد مهم خواهد بود. میزان پرداخت دستمزد به پیمانكار در هر سال وابسته به مقدار تولید از میدان است. پرداخت هزینه بهره برداری، هزینه سرمایه ای غیرمستقیم به صورت جاری و برپایه هزینه های واقعی خواهد بود.

شركت توتال ۵۰.۰۱ درصد در پروژه پارس جنوبی سهم دارد، در حالیكه شركت سی ان پی سی چین ۳۰ درصد سهم دارد و باقی سهم این پروژه متعلق به پتروپارس ایران است.
1396/11/26
15:58:15
5.0 / 5
5361
تگهای خبر: تحریم , توتال , تولید , نفت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱
MIGT انرژی ، توربین، گاز ، ام آی جی تی

migtco.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ام آی جی تی محفوظ است

ام آی جی تی

وبسایت اقتصادی با تمرکز بر نفت و گاز