مشاور وزیر نیرو:

ورودی آب سدها 37 درصد كاهش داشته است

ورودی آب سدها 37 درصد كاهش داشته است ام آی جی تی: مشاور وزیر نیرو اظهار داشت: ورودی آب سدها 37 درصد كاهش داشته است.


محمدتقی توكلی در گفت وگو با خبرنگار ایسنا اظهار نمود: تا 30 بهمن ماه سال جاری میزان بارندگی كشور 62.4 میلی متر بود كه نسبت به سال قبل 55 درصد كاهش داشته است.

وی بابیان اینكه این میزان بارندگی نسبت به بلندمدت هم 55 درصد كاهش را نشان می دهد، اضافه كرد: بارندگی در استان لرستان نسبت به بلندمدت 52.6 درصد و نسبت به سال قبل 57.6 درصد كاهش داشته است.

این مسئول خاطرنشان كرد: در سال آبی ۹۶-۹۷ورودی آب به سدها 4.5 میلیارد مترمكعب بوده كه این رقم نسبت به قبل 37 درصد كاهش داشته است. هم اكنون حجم سدها حدود 21 میلیارد مترمكعب است كه این میزان در سال قبل 25 میلیارد مترمكعب بوده است.

وی بابیان اینكه هم اكنون متوسط حجم پر بودن سدها 42 درصد است، بیان كرد: درحال حاضر وضعیت آب برخی سدها بد نیست، ولی اغلب سدها نسبت سال قبل وضعیت نامطلوبی دارند و به این خاطر منابع آب سطحی نسبت به سال قبل هم كمتر بوده كه این خود در تأمین آب مشكلاتی تولید خواهد نمود.

توكلی اظهار نمود: در بحث آب به زمانی رسیده ایم كه نمی توانیم چالش تعریف نماییم بلكه هم اكنون باید در عمل و مدیریت مصرف آب تغییراتی تولید شود. مردم الگوی مصرف آب را رعایت نمی كنند و باید از كشت های آب دوست جلوگیری و اصلاح الگوی مصرف رعایت شود.

توكلی اضافه كرد: در عمل باید مقداری از مصرف آب كاهش یابد و با عنایت به وضعیت این ماده حیاتی در هر منطقه از كشور باید تصمیم گیری شود تا در عمل جلوی تبعات نبود آن گرفته شود. از تبعات نبود آب مهاجرت و حاشیه نشینی بوده كه خود تبعات اجتماعی را به دنبال دارد.

توكلی اظهار داشت: رفع مشكلات امروز آب به تنهایی از عهده وزارت برنمی آید و باید همه دستگاه های مرتبط و مردم در این راستا وزارت را كمك كنند تا این كار اجرایی شود.1396/12/06
13:55:01
5.0 / 5
4691
تگهای خبر: تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۳
MIGT انرژی ، توربین، گاز ، ام آی جی تی

migtco.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ام آی جی تی محفوظ است

ام آی جی تی

وبسایت اقتصادی با تمرکز بر نفت و گاز