سیلی چین به گران فروشی سعودی ها

سیلی چین به گران فروشی سعودی ها ام آی جی تی: آرامكوی عربستان ممكن است با افزایش غیرمنتظره قیمت نفت خام برای مشتریان آسیایی، به خودش ضربه زده باشد زیرا حداقل یك پالایشگاه چینی بزرگ با كاهش چشمگیر حجم محموله ها از این كشور، واكنش نشان داده است.به گزارش ام آی جی تی به نقل از ایسنا، سینوپك كه بزرگترین پالایشگاه آسیا است، می خواهد واردات نفت خام خود از شركت دولتی آرامكوی عربستان را به میزان ۴۰ درصد در ماه مه كم كند.

چنین كاهش خرید قابل ملاحظه ای دو پیام بسیار واضح برای آرامكو دارد: نخست اینكه سینوپك با افزایش قیمت موافق نیست و دوم اینكه این پالایشگاه چینی احساس می كند می تواند هر گونه كاهش عرضه از جانب تامین كنندگان دیگر را جبران كند.

این واكنش، یك رفتار كم سابقه از جانب یك خریدار بزرگ نفت عربستان بوده و نشان داده است تا چه حد بازار از تصمیم آرامكو برای افزایش قیمت فروش رسمی برای محموله هایی كه در ماه مه بارگیری می شوند، غافلگیر شده است.

و تنها سینوپك نیست كه این پیام را ارسال كرده است. منابع بازرگانی در دو پالایشگاه آسیای شمالی می گویند آنها هم می خواهد حجم واردات از عربستان سعودی را در ماه مه ۱۰ درصد كاهش دهند.

آرامكو قیمت فروش رسمی برای گرید عرب لایت را برای محموله های ماه مه برای مشتریان آسیایی به ۱.۲۰ دلار بالاتر از میانگین قیمت نفت عمان و دوبی رسانده است كه ۱۰ سنت بالاتر از ماه پیش از آن است. در حالیكه بازار بر اساس تفاوت قیمت معاملات، انتظار داشت قیمت فروش رسمی عربستان بین ۵۰ تا ۶۰ سنت در هر بشكه كاهش پیدا كند.

آرامكو دلیل تغییر قیمت را اعلام نكرده و بازار را تا حدودی مردد نگه داشته است. شاید محتمل ترین دلیل این اقدام، تلاش آرامكو برای بالا نگه داشتن قیمت نفت در آستانه عرضه اولیه عمومی سهام باشد. عرضه اولیه سهام آرامكو كه قرار بود اواخر سال میلادی جاری برگزار شود، احیانا به سال ۲۰۱۹ موكول می گردد و به قیمت نفت بالاتری نیاز دارد تا موفق شود كه حداقل قیمت لازم ۷۰ دلار در هر بشكه به حساب می آید.

نفت برنت هم اكنون حدود ۶۷ دلار در هر بشكه است یعنی سعودی ها باید هر آنچه در توان دارند بكار ببندند تا قیمت را اندكی بالاتر ببرند.

تاكنون اصلی ترین عامل تقویت قیمت ها، توافق كاهش تولید میان اوپك و متحدانش همچون روسیه بوده است.

افزایش غیرمنتظره قیمت نفت عربستان برای مشتریان بزرگش در آسیا ممكن است تاكتیك دیگری برای بالا نگه داشتن قیمت نفت باشد اما واكنش سینوپك نشان داده است آرامكو ممكن است با بدترین عواقب ممكن روبرو شود.

كاهش سهم بازار عربستان

ممكن است عربستان همچنان سهم بازارش در چین را به رقیبانش واگذار كند و اگر سینوپك در یافتن تامین جایگزین مشكلی نداشته باشد، خلاف این روایت كه بازارهای نفت محدودیت عرضه پیدا كرده اند و قیمت ها افزایش بیشتری پیدا می كنند را بارز خواهد نمود.

عربستان سعودی سابق بر این بزرگترین صادركننده نفت خام به چین بود اما در دو سال قبل این جایگاه را به روسیه واگذار كرده است.

آمار گمركی چین نشان داده است واردات از عربستان سعودی در سال ۲۰۱۷ نسبت به سال پیش از آن تنها ۲.۳ درصد افزایش یافت در حالیكه مجموع واردات چین ۱۰.۲ درصد رشد داشت.

واردات چین از روسیه ۱۳.۸ درصد و از آنگولا ۱۵.۳ درصد جهش یافت.

آمار دو ماه نخست سال ۲۰۱۸ نشان داده است واردات چین از عربستان سعودی ۸.۹ درصد كاهش داشته در حالیكه از روسیه ۲۰.۷ درصد و از آنگولا ۲.۶ درصد افزایش داشته است.

اگر آنگولا همچنان سهم بازار بیشتری در چین كسب كند، ممكن است از عربستان پیش افتاده و امسال دومین صادركننده بزرگ نفت به چین بعد از روسیه شود.

بر اساس گزارش رویترز، به نظر می رسد سعودی ها در موقعیت بغرنجی قرار دارند. از یك سوی باید قیمت نفت را در آستانه عرضه اولیه عمومی سهام آرامكو بالا نگه دارند و از جانب دیگر، با از دست رفتن سهم بازار در آسیا و صدمه دیدن روابط با مشتریان قدیمی خود روبرو هستند.


1397/01/21
14:21:13
5.0 / 5
4746
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳
MIGT انرژی ، توربین، گاز ، ام آی جی تی

migtco.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ام آی جی تی محفوظ است

ام آی جی تی

وبسایت اقتصادی با تمرکز بر نفت و گاز