سكه سقوط می كند؟

سكه سقوط می كند؟ ام آی جی تی: برخی تحلیل گران معتقدند قیمت های كنونی دلار و سكه حبابی است و بنابراین از این پس سرمایه گذاری در این دو حوزه ریسك بالایی خواهد داشت؛ در این بین بازیگران بورس ممكن است برنده نهایی باشند و شاید بنابراین است كه شاخص بازده نقدی بورس در روزی كه پیش فروش سكه متوقف و قیمت دلار قاچاق كاهشی شد، ۳۱۵ واحد رشد كرد.


به گزارش ام آی جی تی به نقل از ایسنا، پیش فروش سكه امروز به صورت كامل متوقف گردید. بعد از التهاب دلار و نایاب شدن آن، متقاضیان به سمت بازار سكه هجوم بردند و آن را هم ملتهب كردند. این كالا در ایام اخیر روند پرنوسانی را در پیش گرفته است. دلار ۴۲۰۰ تومانی در بازار فردوسی یافت نمی گردد و بنابراین قیمت آن به بالای ۷۰۰۰ تومان در بازار سیاه رسید، البته امروز خبر آمد كه دلار غیررسمی مجددا افت كرده و ۶۴۰۰ تومان معامله می گردد.
سكه هم به دنبال آن روند نزولی در پیش گرفت. بامداد روز گذشته سكه تمام، به ادعای عضو اتحادیه طلا تا ۲ میلیون ۲۸۰ هزار تومان بالا رفت، پس از ظهر ۲ میلیون و ۹۰ هزار تومان به فروش رسید. امروز هم مسیر نزولی را طی كرده و یك میلیون ۹۹۰ هزار تومان معامله می گردد. معادله ساده اقتصاد به عرضه و تقاضا مربوط می گردد. هر كالایی كه دچار جهش تقاضا شود قیمت آن بالا می رود. البته در مورد طلا و دلار، وضعیت مقداری حساس تر است؛ چون كه رشد این دو كالا سبب تورم می گردد. با این حال روز گذشته محمد كشتی آرای عضو اتحادیه طلا پیش بینی نمود كه قیمت طلا و سكه روند كاهشی به خود بگیرد.
پس از آن كه رشد قیمت دلار و طلا، اثر خویش را با افزایش ۵ تا ۱۵ درصدی قیمت لوازم خانگی، گوشی و مایحتاج ضروری مردم در هفته های اخیر نشان داده، تازه ترین خبرها از بازار تبلت هم حاكی از افزایش ۸ تا ۱۰ درصدی قیمت ها دارد. تبلت ها كه از لوازم بازار دیجتال هستند، بین ۶۰۰ تا بیش از دو میلیون تومان قیمت دارند. جدول قیمت ها را می توانید اینجا مشاهده كنید.
نیاز به ۶۰ تن طلا برای تولید سكه
بعد از توقف تدریجی پیش فروش سكه در چند سررسید، سرانجام بانك مركزی شامگاه یك شنبه توقف كلی پیش فروش سكه را اعلام نمود. پیش فروش سكه پس از جریان یكسان سازی نرخ ارز و سیاست جدید ارزی بانك مركزی از اواخر فروردین ماه در روالی جدید قرار گرفت و سررسیدهای آن از دو دوره شش و ۱۲ ماهه به هفت مرحله افزایش یافت ولی طولی نكشید كه پس از شروع دور جدید پیش فروش در سررسید یك ماهه به علت پر شدن ظرفیت و فروش یك میلیونی متوقف گردید. به فاصله كوتاه سررسید سه ماهه و در روز گذشته سررسید شش ماهه هم به پایان رسید.
محاسبات ایسنا از هفت میلیون و ۵۰۰ هزار سكه كه طی چند ماه اخیر پیش فروش شده از آن حكایت می كند كه بانك مركزی برای برای این تولید این تعداد سكه باید ۶۰ تن طلا مصرف كند؛ چون كه متعهد شده سكه های ثبت نامی را كالایی تحویل خواهد داد و به هیچ عنوان قرار نیست معادل نقدی آن را پرداخت كند. بر مبنای گزارش سال ۱۳۹۴ می توان تخمین زد موجودی طلای در دسترس بانك مركزی در آن زمان نزدیك به ۱۰۰ تن بوده و اگر بر اساس طلای ۱۸ عیار مورد محاسبه قرار گیرد به ۸۰ تن می رسد. اما موجودی طلا در دو سال قبل به صورت حتم با رشد مواجه بوده ولی در هر صورت نزدیك به ۶۰ تن از آن باید صرف سكه هایی شود كه بانك مركزی در چند ماه گذشته طی طرح پیش فروش و حراج سكه فروخته است.
بورس امروز كمی رشد كرد
برخی تحلیل گران معتقدند در آینده شاهد سرریز نقدینگی به سمت بورس خواهیم بود؛ چون كه سوداگری دلار و سكه به اتمام رسیده و خرید سكه با عنایت به حباب فعلی اشتباه است. امروز شاخص كل بازده نقدی و قیمتی بورس اوراق بهادار تهران ۳۱۵ واحد رشد كرد و به رقم ۹۳ هزار و ۱۶۵ واحدی رسید؛ زیرا روز گذشته خبرها حاكی از این بود كه باوجود اعلام قیمت دلار ۴۲۰۰ تومانی در ماه های گذشته، قیمت این ارز باز هم در بازار آزاد شاهد رشد بوده این مورد می تواند برای شركت های بورسی خبر مثبتی باشد چون كه تعداد زیادی از شركت های بورسی با افزایش قیمت دلار سود شناسایی می كنند و به همین علت قیمت سهام این شركت ها با رشد مواجه می گردد. با این وجود امروز ارزش معاملات بورس تهران به رقم ۲۶۴ میلیارد تومان رسید. روز گذشته این رقم ۳۵۳ میلیارد تومان بود.
نتیجه دو دهه تراكم فروشی؛ رشد ۱۰۶ برابری قیمت مسكن در ۲۵ سال
سری هم به تاریخچه بازار مسكن بزنیم. بررسی قیمت هر متر واحد مسكونی طی ۲۰ سال قبل مبین رشد بیش از ۶۳ برابری قیمت هر متر خانه در شهر تهران از سال ۱۳۷۲ تا سال ۱۳۹۱ بوده است. نرخ هر متر مربع زیر بنای مسكونی تهران در سال ۱۳۷۱ بین ۵۱ تا ۵۳ هزار تومان متغییر بوده و در پاییز ۱۳۹۱ به متری ۳ میلیون و ۲۸۲ هزار تومان رسید. تنها ۵۰۰ هزار تومان از این افزایش در ۹ ماهه سال ۱۳۹۱ اتفاق افتاده و از آن سال تا كنون هم میانگین قیمت هر متر مربع مسكن شهر تهران با رشد ۶۸ درصدی در بهار ۱۳۹۷ به ۵ میلیون و ۵۳۰ هزار تومان رسید. تراكم فروشی كه بیش از دو دهه در شهر تهران رواج داشته، به اعتقاد كارشناسان نه تنها منجر به كاهش قیمت مسكن نشده بلكه سبب شده قیمت مسكن شهر تهران همواره روند صعودی به خود بگیرد.
بارندگی اخیر به داد دریاچه ارومیه رسید
با وجود اینكه حجم آب دریاچه ارومیه به حدود دو میلیارد مترمكعب رسیده و با عنایت به بارندگی ها نسبت به ماه گذشته ۴ میلیون مترمكعب افزایش یافته اما بر مبنای آخرین آمار، تراز فعلی دریاچه ارومیه ۱۲۷۰.۷۶ متر است كه نسبت به مدت مشابه سال قبل ۱۳ سانتی متر كاهش را نشان داده است. چندی قبل معاون اول رییس جمهور صراحتا اعلام نمود كه حتی اگر نیاز باشد میلیاردها دلار اعتبار خارجی برای طرح های انتقال آب از خارج از كشور را به دریاچه ارومیه اجرا نماییم حتما این كار را انجام خواهیم داد، امروز اما معاون آب وزیر نیرو گفته كه انجام این كار در اولویت كاری وزارت نیرو نیست.
جنجال وی پی ان ها؛ این دفعه تعرفه نیم بهای اینترنت
در روزهای اخیر در شبكه های اجتماعی شایعاتی مطرح بود در خصوص اینكه اپراتور ایرانسل در صورت استفاده مشتركان از فیلترشكن و وی پی ان، حتی در صورت داشتن بسته های اینترنتی، برای آنها تعرفه آزاد را محاسبه خواهد كرد، این اپراتور اما با رد این خبر اعلام نمود كه تنها به علت تغییر آی پی به علت استفاده از وی پی ان، سایت مورد استفاده حتی در صورت داخلی بودن شناسایی نخواهد شد و بنابراین تعرفه اینترنت عادی بین الملل برای آن محاسبه می گردد و نه تعرفه ی آزاد. از جانب دیگر، وزیر ارتباطات امروز گفته كه اجرای طرح رجیستری گوشیهای تلفن همراه با محاسبه نرخ دلار با ۴۰۰۰ تومان سالانه یك هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان درآمد زایی برای كشور به همراه دارد.
جزئیات مصوبه حقوقی كاركنان دولت در سال ۹۷
پس از كش وقوس های فراوان درباره افزایش میزان دستمزد، سازمان برنامه و بودجه مصوبه تعیین ضریب، حداقل و حداكثر حقوق كارمندان در سال ۱۳۹۷ را امروز منتشر نمود. بر مبنای این خبر، حداكثر حقوق كارمندان ۷۸۶۱۰۰۰ هزار تومان تعیین شد. هم چنین حداقل حقوق و مزایای مستمر شاغلین مبحث ماده (۷۶) قانون مدیریت خدمات كشوری برای كارمندان دستگاه های اجرایی مشمول این قانون و سایر مشمولین ماده مذكور به استثنای مشمولین قانون نظام هماهنگ پرداخت كاركنان دولت در سال ۱۳۹۷ به میزان۱۱ میلیون و ۲۳۰ هزار (۱۱، ۲۳۰.۰۰۰) ریال و حداكثر حقوق و مزایای مستمر این قبیل كاركنان به میزان هفت برابر حداقل حقوق مذكور در این بند تعیین می گردد.1397/02/18
12:16:29
5.0 / 5
5288
تگهای خبر: تولید , قاچاق , كالا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵
MIGT انرژی ، توربین، گاز ، ام آی جی تی

migtco.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ام آی جی تی محفوظ است

ام آی جی تی

وبسایت اقتصادی با تمرکز بر نفت و گاز