معاون وزیر نیرو:

برق پرمصرف ها گران می شود، خاموشی ها برنامه ریزی شده نیست

برق پرمصرف ها گران می شود، خاموشی ها برنامه ریزی شده نیست ام آی جی تی: معاون وزیر نیرو در أمور برق و انرژی اظهار داشت: یكی از اصلی ترین برنامه های امسال وزارت نیرو، افزایش تعرفه برق پرمصرف ها تبیین شده كه هم اكنون نخستین برنامه های این طرح اجرایی شده است.


به گزارش ام آی جی تی به نقل از ایسنا، همایون حائری امروز (دوشنبه) در نشستی خبری با تاكید بر اهمیت واقعی شدن قیمت برق، اظهار نمود: برای آغاز این طرح تعرفه برق ادارات دولتی كه الگوی مصرف را رعایت نكنند، ۲۰ درصد افزایش قیمت اعمال می گردد.
وی با اشاره به اینكه تعرفه گذاری باید بر مبنای الگو های مصرف باشد، عنوان كرد: این الگو در بخش خانگی، تجاری و صنعتی متفاوت می باشد اما در مجموع وزارت نیرو به دنبال این است كه تعرفه های برق برای مشتركان پر مصرف واقعی شود.
به گفته حائری، دریافت واقعی قیمت برق از مشتركان پرمصرف كه یارانه بیشتری از دولت دریافت می كنند جزو برنامه های اصلی وزارت نیرو است كه امسال مرحله نخست آن كه دریافت قیمت برق برپایه الگوی مصرف و قیمت واقعی خواهد بود، اجرا می گردد و مشتركان پرمصرف پول برق بیشتری پرداخت خواهند كرد.
وی با اشاره به وضعیت تامین برق نیروگاه ها در زمان پیك مصرف اظهار داشت: هم اكنون ظرفیت نصب شده نیروگاه های كشور ۸۰ هزار مگاوات است و با عنایت به پیش بینی هایی كه از سال قبل در خصوص خاموشی های تابستان سال جاری صورت می گرفت، از انتهای سال قبل روی مبحث مدیریت مصرف تاكید كرده ایم.
حائری با اشاره به اینكه امسال سدهای نیروگاه های برق - آبی با كاهش تولید مواجه بوده اند، عنوان كرد: ظرفیت تولید نیروگاه های برق- آبی ۳۰ درصد است كه امسال نتوانسته ایم از تمام پتانسیل نیروگاه های آبی استفاده كنیم؛ به گونه ای كه سال قبل ۹۶۰۰ مگاوات از نیروگاه های برق- آبی تولید صورت گرفت و امسال این ظرفیت تنها ۵۰۰۰ مگاوات شده است.
وی با تاكید بر این مسئله كه شرایط فعلی ایجاب می كند هر مشترك ۱۰ درصد صرفه جویی برق را انجام دهد، اظهار داشت: اگر این اتفاق بیفتد و صرفه جویی در كشور افزایش یابد، می توان مانع خیلی از خاموشی ها شد.
معاون وزیر نیرو اضافه كرد: هم اكنون قابلیت تامین برق در كشور وجود دارد. به صورتی كه هفته گذشته تمام نیروگاه های حرارتی با تمام ظرفیت وارد مدار بوده اند اما با افزایش ناگهانی مصرف به علت افزایش درجه حرارت با مشكلاتی در تامین برق مواجه شدیم. اما باید تصریح كرد كه هیچ گونه خاموشی برنامه ریزی شده ای وجود نداشته است.
وی با تاكید بر این مسئله كه باید در این شرایط یك مدیریت اضطراری تولید شود، اظهار داشت: امیدواریم با افزایش صرفه جویی ها شاهد بروز خاموشی های پراكنده در كشور نباشیم و این مسئله را هم می توان صراحتا اعلام نمود كه اگر مدیریت مصرف صورت گیرد، یك سوم ظرفیت نصب شده ای كه هم اكنون داریم، اضافه است.
حائری خاطرنشان كرد: افزایش هفت درصدی قیمت برق هم در مدیریت مصرف مشتركان اثرگذار نبود و همین مسئله هم باعث شد شاهد خاموشی های پراكنده ای باشیم كه یكی از علت های آن علاوه بر عدم صرفه جویی، مشكلات سیدر و ترانس هم مطرح می گردد اما باید به این مورد هم توجه كرد كه در بعضی از استان ها كه مدیریت مصرف به خوبی در آن صورت گرفت با مشكلات چندانی هم مواجه نبوده ایم.
وی اضافه كرد: شرایط امسال این مسئله را به ما گوشزد كرد كه نمی توانیم با عنایت به وضعیت منابع آبی به سدهای نیروگاه های برق- آبی تكیه نماییم و لازم است به دنبال افزایش ظرفیت نیروگاه های حرارتی باشیم. بر همین مبنا هم برنامه وزارت نیرو این است تا سالانه ۲۰۰۰ مگاوات را نیروگاه جدید حرارتی را وارد مدار كنند.
معاون وزیر نیرو با اشاره به افزایش مصرف وسایل سرمایشی در كشور اظهار داشت: سال قبل از ۵۴ هزار مگاوات میزان مصرفی كه صورت گرفت ۲۱ هزار مگاوات مربوط به وسایل سرمایشی بود كه این میزان معادل مصرف كل چهار كشور همسایه ماست.؛ بنابراین لازم است كه راهكار اساسی برای این مسئله صورت گیرد.
به گفته وی، امسال تفاهم نامه ای را با بخش صنایع و كشاورزی در جهت مدیریت مصرف ۱۳۰۰ مگاوات امضا كرده ایم كه امیدواریم بتوانیم از این طریق از خاموشی ها دور شویم.
حائری اضافه كرد: از ۵۰۰۰ مگاواتی كه كمبود داریم با كمك مردم و صرفه جویی های صورت گرفته ۱۶۰۰ مگاوات جبران شد اما باید اظهار داشت كه پتانسیل صرفه جویی تا ۱۵۰۰ مگاوات در این میان وجود دارد كه لازم است به این مسئله اهتمام بیشتری ورزیده شود.
وی در مورد وضعیت واردات برق هم اظهار داشت: با كشور آذربایجان تفاهم نامه ای را منعقد كرده ایم تا در تابستان بتوانیم ۱۶۰ تا ۱۸۰ مگاوات برق را از این كشور وارد نماییم علاوه بر این از كشورهای ارمنستان و تركمنستان هم برق به ایران وارد می گردد كه باید گفت در مجموع ۷۰۰ مگاوات برق را از كشورهای همسایه وارد می نماییم.
معاون وزیر نیرو خاطرنشان كرد: هم اكنون ۶۵۰ مگاوات برق توسط بخش خصوصی و سرمایه گذاران خارجی در حوزه احداث نیروگاه بادی و خورشیدی صورت گرفته است و علی رغم تحریم های جدید آمریكا هنوز موضع كشورهای اروپایی برای فعالیت در ایران مشخص نمی باشد و شركت های حاضر فعالیت خویش را انجام می دهند.1397/04/11
22:03:51
5.0 / 5
4840
تگهای خبر: آب , تولید , مشترك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵
MIGT انرژی ، توربین، گاز ، ام آی جی تی

migtco.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ام آی جی تی محفوظ است

ام آی جی تی

وبسایت اقتصادی با تمرکز بر نفت و گاز