وال استریت ژورنال خبر داد

نگرانی آمریكا از افزایش خرید نفت چین از ایران بعد از تحریم ها

نگرانی آمریكا از افزایش خرید نفت چین از ایران بعد از تحریم ها ام آی جی تی: یك مقام بلندپایه انرژی در آمریكا اظهار نمود برخی در واشنگتن انتظار دارند چین عمده صادرات نفت ایران را كه سایر كشورها به علت تهدید تحریم های آمریكا خریداری نخواهند كرد، جذب نماید و در نتیجه تاثیر تحریم ها كمرنگ شود.به گزارش ام آی جی تی به نقل از وال استریت ژورنال، خرید بیشتر نفت ایران از جانب چین تاثیر اقتصادی تحریم های آمریكا را ضعیف خواهد نمود و ایران را در شرایطی كه تنش های بالایی میان پكن و واشنگتن بر سر تجارت وجود دارد، به چین نزدیكتر خواهد نمود.

دونالد ترامپ، رییس جمهور آمریكا در ماه مه از توافق هسته ای بین المللی با ایران خارج شد و دستور بازگشت تحریم ها ضد تهران را صادر كرد.

قیمت های نفت بلافاصله بعد از تصمیم مذكور، جهش یافت. معامله گران می گویند اگر چین نفت بیشتری از ایران خریداری كند، قیمت های نفت تحت فشار بیشتری قرار گرفته و كاهش خواهد یافت.

شركت های نفتی خارجی با ظهور تهدید تحریم های آمریكا، فعالیتهای خود در ایران را متوقف كرده اند و بانك های بین المللی به علت واهمه از تحریم ها، از فاینانس تجارت نفت امتناع می كنند. در حالیكه اتحادیه اروپا از تجدید تحریم ها حمایت نكرده اما كشورهایی مانند یونان خریدشان را كاهش داده اند.

اما به قول یك مقام بلندپایه، چین كه بزرگترین واردكننده نفت ایران است، آماده می گردد نفت بیشتری خریداری كند. یك مقام ایرانی آگاه اظهار نمود: تهران هم اكنون سرگرم مذاكره با شركت های چینی برای تضمین این مورد است. ما مشكلی در فروش نفت به چین نداریم.

كاخ سفید، وزارت خارجه چین و شركت ملی نفت چین و چاینا پتروكمیكال - دو شركت نفتی بزرگ چین - در این باره حاضر به اظهارنظر نشدند.

پكن در گذشته توسل آمریكا به تحریم های طولانی مدت یكجانبه در تعاملات بین المللی را محكوم كرده بود.

دولت آمریكا در ابتدا اعلام نموده بود هدفش به صفر رساندن صادرات نفت ایران است اما به تازگی از مواضع خود عقب نشینی كرده است.

مایك پامپئو، وزیر خارجه آمریكا هفته گذشته اظهار نمود آمریكا درخواست معافیت شماری از كشورها از تحریم های نفتی ایران را بررسی خواهد نمود. كره جنوبی، هند و شمار دیگری از كشورها در دوران تحریم های قبلی در فاصله سال ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۵ برای خرید نفت ایران معافیت گرفته بودند اما واشنگتن اعلام نموده كه شركت های چینی كه در آمریكا فعالیت دارند را در صورت نقض تحریم های ایران، تحت پیگرد قرار خواهد داد.

استیون منوچین، وزیر خزانه داری آمریكا هفته گذشته به كیمته خدمات مالی مجلس آمریكا اعلام نمود تصمیم ما بر اجرای تحریم ضد ایران در ارتباط با نفت ضد همه همچون چین است.

اما یك مقام سابق آمریكایی اظهار نمود مطمئنا همه در دولت ترامپ تصور نمی كنند چین واردات نفت ایران را افزایش خواهد داد.

تقاضای كمتر به علت تحریم ها، نفت ایران را در شرایطی كه دو صادركننده دیگر نفت چین شامل لیبی و ونزوئلا با مشكلات داخلی دست و پنجه نرم می كنند ارزان تر می كند. نیازهای رو به رشد چین، خرید بیشتر نفت از ایران را بدون كاهش خرید از سایر تامین كنندگان مانند عربستان امكان پذیر می كند. بنابر جدیدترین گزارش ماهانه آژانس بین المللی انرژی، چین كه دومین اقتصاد بزرگ جهان است به ۵۰۰ هزار بشكه در روز نفت بیشتر در سال ۲۰۱۸ و ۴۰۰ هزار بشكه در روز نفت بیشتر در سال ۲۰۱۹ نیاز خواهد داشت.

چین این مورد را روشن كرده كه از بازگشت تحریم های آمریكا حمایت نمی نماید. این كشور از تحریم های سال ۲۰۱۰ سازمان ملل متحد حمایت كرد و خرید نفت ایران را در مقطع مذكور بیش از یك یك چهارم كاهش داد.

به گفته یك مقام فرانسوی و یك مقام بلندپایه آمریكایی، چین برای دور زدن تحریم ها احیانا خرید را با استفاده از بانكی كه معمولا برای معامله با ایران در دوران تحریم های قبلی استفاده می كرد، تسهیل خواهد نمود.

بانك ها به علت واهمه از قطع دسترسی به سیستم مالی آمریكا، برای انجام مبادلات مالی ایران احتیاط می كنند اما بانك كانلان كه زیرمجموعه شركت ملی نفت چین است، در موقعیت مناسبی برای همكاری مالی با ایران قرار دارد.

به گفته یك منبع آگاه، بانك مركزی ایران در بانك كانلان حساب دارد و در این بانك خریداران چینی معادل میلیاردها دلار پول نفت را پرداخت می كنند.

بانك كانلان در این باره حاضر به اظهارنظر نشد.

چین ایران را در كوشش برای گسترش نفوذ اقتصادی خود با استفاده از ابتكار "یك كمربند، یك جاده" كلیدی می بیند و سرمایه گذاری بالایی در زیرساخت مانند خطوط ریلی و جاده ها در ایران انجام داده است.

چین بزرگترین شریك تجاری ایران است و بعد از آنكه ترامپ تصمیم برای اعمال تحریم ها ضد ایران را اعلام كرد، محمد جواد ظریف، وزیر امورخارجه ایران ابتدا به پكن رفت.
1397/04/27
13:35:39
5.0 / 5
4723
تگهای خبر: تجارت , تحریم , شركت , صادرات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۲
MIGT انرژی ، توربین، گاز ، ام آی جی تی

migtco.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ام آی جی تی محفوظ است

ام آی جی تی

وبسایت اقتصادی با تمرکز بر نفت و گاز