سودآوری ماهیانه ۱۸ میلیون دلار در صنایع پایین دستی

سودآوری ماهیانه ۱۸ میلیون دلار در صنایع پایین دستی ام آی جی تی: پازل میدان گازی پارس جنوبی به مرور زمان درحال تكمیل است و پیش بینی می گردد تا آخر سال جاری طبق وعده از پیش اعلام شده، در مجموع برداشت روزانه ۳ میلیارد فوت مكعب گاز از فازهای ۱۳، ۱۴و ۲۲-۲۴ محقق شود.به گزارش ام آی جی تی به نقل از ایسنا، پنج فاز ۱۳، ۱۴ و ۲۲ تا ۲۴ از فازهای باقی مانده پارس جنوبی مراحل نهایی توسعه خویش را طی می كنند و فازهای ۱۳ و ۲۲ تا ۲۴ و بخش دریایی فاز ۱۴ به صورت كامل تا آخر امسال تكمیل شده و تكمیل پالایشگاه فاز ۱۴ به سال ۹۸ موكول می شود.
در این راستا نخستین خط فاز ۱۴ در مدار تولید قرار گرفته و یكی از سكوها هم به راه افتاده است. هم اكنون از این فاز ۵۰۰ میلیون فوت مكعب برداشت می گردد كه به این میزان تا حدود یك ماه آینده ۵۰۰ میلیون فوت مكعب دیگر اضافه خواهد شد و به صورت كلی برداشت از فاز ۱۴ به یك میلیارد فوت مكعب خواهد رسید.
پالایشگاه فاز ۱۴ پارس جنوبی سال آینده تكمیل می گردد. سكوهای فاز دوم فاز ۱۴ پارس جنوبی در یارد بوشهر در حال تكمیل است و تا آخر سال به مدار تولید خواهد رسید. به عبارت دیگر تا آخر امسال یك میلیارد فوت مكعب گاز از پارس جنوبی برداشت می گردد تا یك میلیارد بعدی پس از تكمیل پالایشگاه و در سال آینده برداشت خواهد شد.
به دنبال راه اندازی اولین ردیف شیرین سازی پالایشگاه فازهای ۲۲، ۲۳ و ۲۴ پارس جنوبی، تولید گاز شیرین از نخستین واحد فراورشی پالایشگاه این فازها شروع شد. ردیف نخست شیرین سازی پالایشگاه فازهای ۲۲، ۲۳ و ۲۴ پارس جنوبی، از قابلیت تولید گاز شیرین با ظرفیت ۱۲.۵ میلیون متر مكعب در روز برخوردار می باشد. این ردیف پالایشی هم اكنون با دریافت گاز ترش از فازهای ۶، ۷ و ۸ پارس جنوبی، حدود ۷میلیون متر مكعب گاز شیرین را به خط ششم سراسری گاز تزریق می كند.
بعد از فراوری گاز ترش در واحد ۱۰۱ نخستین ردیف شیرین سازی، گاز تولیدی به واحدهای ۱۰۴ و ۱۰۵ این ردیف ارسال و بعد از تثبیت درجه رطوبت، تفكیك تركیبات آن و ورود به واحد ارسال گاز (۱۰۶)، تزریق با فشار ۸۶ بار به شبكه سراسری شروع شده است.
بهره برداری از این ردیف شیرین سازی در پالایشگاه فازهای ۲۲ تا ۲۴ پارس جنوبی، همزمان با نصب اولین سكوی بخش فراساحل این فازها در موقعیت مخزن مشترك پارس جنوبی صورت گرفته است.
افزایش تولید روزانه سه میلیارد فوت مكعب گاز تا آخر سال

پیشرفت ساخت سكوهای ۱۴C، ۱۳B و ۱۳D و ۲۴Aپارس جنوبی در یارد شركت صنعتی دریایی ایران بیش از ۹۰ است و از مجموع ۱۰ سكوی در قرارداد همكاری با شركت صدرا، یك سكو نصب و سكوی دوم جهت نصب در موقعیت دریا، آماده بارگیری شده است. با احتساب سه سكوی دیگر، تا آخر شهریور، پنج سكو از مجموع این ۱۰ سكو نصب می گردد. با بهره برداری از ۶ سكوی گازی جدید تا آخر سال، سه میلیارد فوت مكعب در روز به ظرفیت تولید گاز از پارس جنوبی افزوده خواهد شد.

تولید آزمایشی از دو ردیف شیرین سازی گاز در فاز ۱۳ و یك ردیف از فازهای ۲۲ تا ۲۴ شروع شده و ردیف دوم فراورش گاز فازهای ۲۲ تا ۲۴ هم تا نیمه مردادماه آماده راه اندازی می گردد.
تا آخر سال سایر ردیف های شیرین سازی پالایشگاه فازهای ۱۳ و ۲۲ تا ۲۴ پارس جنوبی به بهره برداری می رسد، تا آخر آبان ماه هم پالایشگاه فازهای مذكور با دریافت گاز از سكوهای تولیدی خود، عملیاتی می شوند.

سودآوری ماهیانه ۱۸ میلیون دلار

تولید اتان فازهای ۲۰ و۲۱ پارس جنوبی با تكمیل عملیات راه اندازی آخرین توربواكسپندر پالایشگاه این فازها به ظرفیت اسمی خود رسید. با راه اندازی هر چهار توربواكسپندر واحد ۱۰۵ پالایشگاه این فازها روزانه ۲۴۰۰ تن اتان تولیدی پالایشگاه فازهای ۲۰ و ۲۱ پارس جنوبی به مجتمع های پتروشیمی ارسال می گردد. گفته می گردد تولید این میزان اتان، ماهیانه حدود ۱۸ میلیون دلار سودآوری در صنایع پایین دستی كشور به دنبال دارد.
1397/05/08
21:59:31
5.0 / 5
4624
تگهای خبر: پالایشگاه , تولید , شركت , گاز
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۴
MIGT انرژی ، توربین، گاز ، ام آی جی تی

migtco.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ام آی جی تی محفوظ است

ام آی جی تی

وبسایت اقتصادی با تمرکز بر نفت و گاز