همه چیز درباره بنزین ۵۰۰۰ تومانی

همه چیز درباره بنزین ۵۰۰۰ تومانی ام آی جی تی: یك عضو كمیسیون انرژی مجلس هرگونه بحث در مورد افزایش قیمت بنزین در این كمیسیون را تكذیب نمود. اما خبر بنزین ۵ هزار تومانی از كجا آمد؟به گزارش ام آی جی تی به نقل از ایسنا، روزنامه اعتماد نوشت: «چندی پیش غلامعلی جعفرزاده، نماینده اعتدالی رشت در مجلس كه بعنوان یك عضو كمیسیون برنامه و بودجه و مهم تر از آن، نایب رییس نخست فراكسیون مستقلین ولایی پارلمان از حامیان سرشناس دولت شناخته می شود، از احتمال افزایش قیمت بنزین تا حدود ۵۰۰۰ تومان اطلاع داد و به «تابناك» اظهار داشت: «اطلاع موثقی دارم و اخباری به دست ما رسیده كه رییس جمهور قصد دارد، قیمت بنزین را افزایش بدهد و بنابر همین شنیده ها مقرر است عدد بالایی هم قیمت ها افزایش پیدا كند.»

او در این رابطه اخطار داد كه «به رییس دولت می گویم با آتش بازی نكنید. افزایش نرخ بنزین بازی با آتش است. مردم در شرایط بسیار بحرانی و سختی هستند و تامین بودجه از طریق گران كردن كالا دقیقا خواست اتاق جنگ آمریكا است.»

هر چند كه بنابر تحلیل جلال میرزایی، رییس كمیته سیاسی فراكسیون امید كه بعنوان یك عضو كمیسیون انرژی مجلس قاعدتا جزو كارشناسان جدی این حوزه به حساب می آید، این مساله كذب بوده و از قضا ساخته دست مخالفان دولت و اتاق های فكر این مخالفان داخلی! همان شایعاتی كه در مورد دیالوگ چهارشنبه دو هفته قبل رییس جمهور، وزرا و دیگر اعضای كابینه در این باره عنوان شد كه مدعی بود اوایل مردادماه و در داغ ترین روزهای تابستان، رییس جمهور و اعضای كابینه در یك بامداد چهارشنبه دیگر با حضور در نهاد ریاست جمهوری، در جلسه هیات دولت از برنامه ها و اقدامات دولت در مورد افزایش قیمت بنزین سخن گفته اند كه با وجود مخالفت بعضی از اعضا، مورد تاكید دولت و رییس جمهور بوده است.

جعفرزاده ایمن آبادی كه اعتقاد دارد بخشی از این شایعات ریشه در حقیقت دارد، از ایستادگی مجلس در مقابل هرگونه افزایش قیمت بنزین سخن گفته و تاكید كرده است: «مشكل كنونی ما، قیمت حامل های انرژی است و بنزین در كشور ما جزو كالاهای اساسی است؛ همان گونه كه در بعضی كشورها خودرو كالای اساسی است یا مسكن در آلمان. بنزین یك ماده آتش زاست و بالا رفتن آن جامعه را به آتش خواهد كشید.»

او با اشاره ضمنی به برخی ناآرامی ها و همینطور طولانی شدن صفوف بنزین در اقصی نقاط كشور می گوید: «در بعضی از شهرهای كشور بنزین نایاب شده و به تازگی گزارش صف های طولانی از بنزین را داشتیم. در این میان، گزارش های محرمانه ای از دعوای دولتی ها بر سر افزایش قیمت به گوش ما رسیده و امكان دارد بنزین افزایش ۳ تا ۴ برابری داشته باشد.»

جعفرزاده كه حالا در آستانه طرح سوال ۸۰ نماینده عموما اصولگرا از رییس جمهور، در كنار اعضای فراكسیون امید و در صف حامیان دولت ایستاده، آن زمان تلویحا روحانی را به استیضاح تهدید كرده و اظهار داشته بود: «نمی دانم چرا همه دولت های ما، به استثنای دولت اصلاحات كه عاقلانه تر عمل كرد، در ۲ یا ۳ سال آخر رفتار احمدی نژادی از خود نشان می دهند و رفتارهای مستبدانه می كنند. افزایش قیمت بنزین، سبب بروز برخی اشكالات اساسی می گردد و دولت این را بداند، اگر بنزین را گران كند، خیلی از تصمیمات سخت درباره رییس جمهور را برای ما آسان خواهد نمود.»

بنزین در ایران از مهم ترین كالاهای اساسی است كه قیمتش هر سال به یكی از مباحث مهم بودجه نویسی كشور در دولت و مجلس تبدیل می گردد. تلاش دولت همین سال قبل و در جریان تصویب بودجه سال جاری برای افزایش حدودا ۵۰۰ تومانی قیمت بنزین، اگر نگوییم مهم ترین بحث بودجه ۹۷ را رقم زد، بطور قطع یكی از مهم ترین مباحث آن برهه زمانی بود. بحثی كه در تبصره ۱۸ لایحه بودجه طرح شده بود و به این اعتبار تبصره ۱۸ بودجه ۹۷ از پرتكرارترین نتایج جست وجوی كاربران در گوگل و فضای مجازی شد. آنجا كه مجلس با تصمیم دولت كه بنا داشت با افزایش قیمت بنزین، بخشی از بودجه مد نظر خود برای تولید اشتغال را تامین كند، ایستاد و هر چه دولت تلاش كرد با ارائه ادله كارشناسی لزوم این افزایش قیمت را به اثبات برساند، مجلسی ها با دلایلی عموما ناظر بر التهابات اجتماعی و تاثیر این افزایش قیمت بر افزایش قیمت سایر كالاها و متعاقبا فشار به جامعه و در نتیجه افزایش نارضایتی ها مانع شدند.

آن زمان البته بحث تعیین نرخ دلار در بودجه هم به یكی از همین جدل های دامنه دار مجلس و دولت تبدیل شد و در نهایت زور دولت در این خصوص هم به مجلس نرسید. هر چند حالا كه دلار بارها بیش از نرخ مد نظر دولت افزایش یافته، بسته های جدید ارزی و بودجه های تكمیلی و نرخ های جدید، صحبت درباره دعوای چندصدتومانی آن زمان مجلس و دولت را بیشتر به فكاهی شبیه تولید كرده است. در مبحث نرخ دلار حالا بعد از تلاش و مقاومت بسیار، این خود بازار است كه حرف نهایی را دیكته می كند و با این همه، دولت جمهوری اسلامی در سال ۹۷ هم همچون تمامی سال های قبل از این، فاصله میان قیمت بنزین مصرف داخل كشور و آن چه تحت عنوان قیمت فوب خلیج فارس بعنوان قیمت واقعی سوخت مطرح است را با انواع و اقسام یارانه ها پر كرده تا آب در دل شهروندان تكان نخورد. در یك چنین «آرامشی» بود كه انتشار شایعاتی در مورد افزایش قیمت بنزین تا سقف ۵ هزار تومان و تایید آن از جانب یكی، دو نماینده مجلس، خبر از «توفانی» می داد كه انگار در تمام این سال ها در راه بوده و استحكامات شهر و شهروندان، غافل از آن.

البته حالا نزدیك به ۲ هفته از آن اظهار نظر رسانه ای جعفرزاده در مورد احتمال افزایش چندبرابری قیمت بنزین می گذرد و بر خلاف گفته او، اتفاقی نیفتاده است. با این وجود جعفرزاده ایمن آبادی در جریان پیگیری موضوع، همین یكشنبه پیش به «اعتماد» اظهار داشت كه حرفش مستند به قول منابع موثقی در دولت بوده و مو لای درز گفته هایش نمی رود. نایب رییس فراكسیون مستقلین ولایی مجلس برای اثبات سخنانش به جلسه آینده نزدیك كمیسیون انرژی در این رابطه اشاره كرده و می گوید: «كمیسیون انرژی تصمیم گرفته به مبحث افزایش قیمت بنزین ورود كند. پس می بینیم این گفته ها درست بوده است.»

همزمان اما بهروز نعمتی، سخنگوی هیات رییسه مجلس و همچون اعضای ارشد فراكسیون مستقلین مبحث را از اساس تكذیب كرده و به «اعتماد» گفته است: «این حرف ها دروغ محض است. شك نكنید كه هیچ صحبتی در این رابطه نشده است.»

البته اهمیت مسائلی از این دست به میزانی است كه گاهی تایید یا تكذیب یك منبع نمی تواند دلیلی برای رد یا پذیرش اصل مدعیات باشد. با این همه اما توضیحات جلال میرزایی می تواند راهگشا باشد. این عضو اصلاح طلب كمیسیون انرژی درباره ورود این كمیسیون به بحث افزایش قیمت انرژی گفته است: «ما در كمیسیون هیچ بحثی درمورد افزایش قیمت بنزین و دیگر حامل های سوخت نداشتیم.»

رییس كمیته سیاسی فراكسیون امید كه با «اعتماد» گفت وگو كرده، می گوید: «اتفاقا مقرر است برخی دارندگان جایگاه های توزیع بنزین به خاطر مشكلاتی كه به تازگی شاهد بودیم به كمیسیون بیایند اما این مورد هیچ ارتباطی به بحث افزایش قیمت بنزین ندارد.»

امروز ۱۶ مرداد سال ۹۷ است و به قول معروف چله تابستان و داغ ترین روزهای سال، بنزین هنوز با همان قیمت تثبیت شده در ابتدای سال جاری، یعنی لیتری ۱۰۰۰ تومان به فروش می رسد. نرخی كه به خصوص با كاهش ارزش ریال در ماه های گذشته، بیش از پیش غیر واقعی است و بارها و بارها دورتر از قیمت فوب خلیج فارس اما حقیقت بازار بنزین ایران را برساخته و هنوز خبری از بنزین ۵۰۰۰ تومانی نیست. تا ببینیم كه آیا در ادامه این تابستان داغ هم همچنان درجه حرارت قیمت بنزین و حامل های سوخت روی عدد ۱۰۰۰ می ماند یا نه!»
1397/05/17
11:08:52
5.0 / 5
5066
تگهای خبر: آب , انرژی , بنزین , كالا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۳
MIGT انرژی ، توربین، گاز ، ام آی جی تی

migtco.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ام آی جی تی محفوظ است

ام آی جی تی

وبسایت اقتصادی با تمرکز بر نفت و گاز