بررسی وضعیت عرضه مواد اولیه پتروشیمی ها در بازار داخلی

بررسی وضعیت عرضه مواد اولیه پتروشیمی ها در بازار داخلی ام آی جی تی: رییس كل دفتر توسعه صنایع پتروشیمی با اشاره به عملكرد شركت های پتروشیمی در عرضه مواد اولیه در بورس، اظهار داشت: من اطمینان می دهم كه شركت های پتروشیمی در عرضه مواد اولیه در بازار داخلی تخلف نكرده اند.


به گزارش ام آی جی تی به نقل از ایسنا، رضا محتشمی پور در نشستی خبری كه امروز (دوشنبه) برگزار شد، با اشاره به سیاست گذاری ها در حوزه عرضه محصولات پتروشیمی اظهار داشت: به علت نوع سیاست گذاری در حوزه عرضه محصولات در چند ماه گذشته با هجوم تقاضا مواجه شدیم كه سبب شد بخش بزرگی از محصولات پتروشیمی با بحران قیمتی مواجه شود.

وی با بیان این كه ستاد تنظیم بازار كشور كه توسط وزارت صنعت اداره می گردد با هدف مدیریت بحران تقاضا مصوباتی را عرضه كرد، اضافه كرد: یكی از این مصوبات این بود كه به جای این كه از سامانه بهین یاب برای تخصیص سهمیه به شركت های خریدار استفاده گردد عملكرد سال قبل شركت ها مدنظر قرار بگیرد. برگشتن به عملكرد سال ۱۳۹۶ موضوعی بود كه در وزارت صنعت، معدن و تجارت انجام شد. البته این فرآیند در سامانه بهین یاب انجام می گردد و این سامانه حذف نشده است. این مصوبه در اول مردادماه ابلاغ و در اول شهریورماه عملیاتی شد.

رییس كل دفتر توسعه صنایع پتروشیمی افزود: محور دوم بحث تامین نیاز برخی صنایع حساس همچون آب معدنی، آرد، قند، شكر، شوینده، دارو، لبنیات، نوشابه و ماء الشعیر بود. به این تولیدكنندگان مواد اولیه یا به علت صادرات یا به علت افزایش قیمت نمی رسید. برای تامین این نیاز قرار شد برپایه انجمن تخصصی صنایع و عملكرد سال قبل آنها فهرست مجزایی تهیه شود كه مدیریت این كار به شركت ملی صنایع پتروشیمی سپرده شد.

محتشمی پور در مورد اخباری در خصوص این كه شركت ملی صنایع پتروشیمی اجازه تخصیص سهمیه دارد، توضیح داد: این شركت با حجم بسیار زیادی تقاضا مواجه بود در خصوص این كه سهمیه فلان شركت پایین است و باید افزایش یابد. شركت ملی صنایع پتروشیمی این تقاضاها را كنترل می كرد، اما نه اختیار اختصاص سهمیه را داشت نه تمایل به ورود به این حوزه را.

وی افزود: در دو هفته اول پس از اجرای مصوبه های مذكور با فشار زیادی از جانب برخی واحدهای وزارت صنعت، معدن و تجارت برای تغییر سهمیه ها مواجه بودیم، اما به صورت كلی تخلفی در مورد مصوبه ها وجود نداشت. پس از دو هفته متوجه شدیم در بخش زیادی از محصولات امكان برگشت به بهین یاب وجود دارد و میزان عرضه در حد یا بالاتر از تقاضا است.

تخلفی از جانب شركت های پتروشیمی در عرضه مواد اولیه صورت نگرفته است

رییس كل دفتر توسعه صنایع پتروشیمی در ادامه با اشاره به اخباری در خصوص این كه شركت های پتروشیمی به جای عرضه مواد اولیه در بازار داخلی آنها را صادر می كنند، اظهار نمود: شركت ملی صنایع پتروشیمی در عملكرد مالی شركت های پتروشیمی ذینفع نیست، اما من بعنوان كسی كه هر روز عملكرد این شركت ها را رصد می كند اطمینان می دهم كه چنین اتفاقی نیفتاده است.

محتشمی پور افزود: بحرانی كه در بخش پت وجود دارد ناشی از این اتفاق نیست و كمی بی انصافی است كه بگوییم عملكرد شركت تندگویان دچار اختلال است.

وی با بیان این كه رصد عملكرد شركت تندگویان نشان داده است این شركت سال قبل ۱۵ درصد از محصولات خویش را صادر كرده است، افزود: این شركت امسال یك كیلوگرم هم صادرات نداشته است و همه محصولات خویش را به بازار داخلی عرضه نموده است.

رییس كل دفتر توسعه صنایع پتروشیمی در مورد اختلالی كه در بازار پروپیلن ها وجود دارد هم توضیح داد: در سال۱۳۹۶ پروپیلن سازها ۲۰ درصد از محصولات خویش را صادر كرده اند، اما تا جایی كه من رصد كرده ام این شركت ها امسال صادرات خویش را كاهش داده اند و باید گفت به لحاظ تكنیكال مشكلاتی بوجود آمده كه تولید و عرضه را با خلل مواجه كرده است.

محتشمی پور با اشاره به ابلاغیه اخیر در مورد برداشتن رقابت در بورس، اظهار نمود: این مورد تبعاتی اجرایی هم دارد، اما فكر می كنم تصمیم درستی است. قبل از این مشكلی در عملكرد بورس وجود داشت كه كالاهای پتروشیمی به صورت غیرواقعی قیمت می خوردند و تقاضای زیادی برای خرید محصولات پتروشیمی وجود داشت. اما از روز پنج شنبه كه خبر برداشته شدن سقف قیمت در بورس انتشار یافته است فعالان صنعت انتظار دارند قیمت ها متعادل شود و اگر این تصمیم نتیجه خوبی به دنبال داشت، ادامه خواهد یافت و به صورت كلی این سیاست را مثبت تلقی می نماییم.

وی افزود: از زمانی كه این تصمیم گرفته شد شاهد عقب نشینی تقاضای دلالان بودیم و حجم زیادی از تقاضا برای گرفتن سهمیه كاهش پیدا كرد.
1397/06/27
13:39:24
5.0 / 5
4701
تگهای خبر: آب , پتروشیمی , تجارت , تخصص
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۵
MIGT انرژی ، توربین، گاز ، ام آی جی تی

migtco.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ام آی جی تی محفوظ است

ام آی جی تی

وبسایت اقتصادی با تمرکز بر نفت و گاز