از ابتدای سال آبی جاری صورت گرفت؛

ثبت ۲۷ میلی متر بارندگی در حوضه آبریز جنوب كشور

ثبت ۲۷ میلی متر بارندگی در حوضه آبریز جنوب كشور ام آی جی تی: در حوضه آبریز درجه یك خلیج فارس و دریای عمان از اول مهر تا ۸ آبان با گذشت سی و هشت روز از ابتدای سال آبی بارشی معادل ۲۷ میلی متر رخ داده است.به گزارش ام آی جی تی به نقل از وزارت نیرو، مدیركل دفتر مطالعات پایه منابع آب ایران با بیان این خبر، مقدار تجمعی بارش در این حوضه را طی هشت روز اول آبان ماه معادل ۲۱.۴ میلی متر عنوان نمود و اظهار داشت: این در شرایطی است كه در مدت مشابه سال قبل تنها ۳/۰ میلی متر بارش به ثبت رسیده است.
فراز رابعی اضافه كرد: میانگین بلندمدت ۱۰ ساله اخیر در این حوضه معادل ۱۱.۴ میلی متر است كه نسبت به سال آبی جاری حدود ۵۸ درصد كاهش نشان داده است.
وی با اشاره به رتبه پنج بارش در حوضه آبریز اصلی خلیج فارس و دریای عمان طی نیم قرن اخیر اظهار داشت: حوضه آبریز اصلی خلیج فارس و دریای عمان در طول دوره آماری بلندمدت، تنها چهار سال از سال های آبی قبل، بارشی بیشتر از سال آبی جاری را تجربه كرده است.
مدیركل دفتر مطالعات پایه منابع آب ایران با اشاره به اینكه حوضه آبریز درجه یك خلیج فارس و دریای عمان از ۹ زیر حوضه آبریز درجه دو تشكیل شده است، اضافه كرد: در میان ۹ زیر حوضه آبریز درجه دو این حوضه آبریز، به استثناء دو حوضه آبریز بندرعباس- سدیج و رودخانه های بلوچستان، مابقی حوضه های آبریز تا كنون، در قیاس با میانگین بلندمدت نیم قرن اخیر، از افزایش قابل توجه بارش برخوردار بوده اند.
به گفته این مقام مسوول از ابتدای مهر تا هشتم آبان ماه امسال در زیرحوضه های درجه دو در قیاس با دوره ۵۰ ساله، برای حوضه كرخه رتبه ۷، حوضه كارون بزرگ رتبه ۷ و حوضه هندیجان- جراحی رتبه ۳ به ثبت رسیده است.

1397/08/11
23:30:56
5.0 / 5
4764
تگهای خبر: آب , خلیج فارس , كشور
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲
MIGT انرژی ، توربین، گاز ، ام آی جی تی

migtco.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ام آی جی تی محفوظ است

ام آی جی تی

وبسایت اقتصادی با تمرکز بر نفت و گاز