معافیت ایران از مشاركت در كاهش تولید اوپك

معافیت ایران از مشاركت در كاهش تولید اوپك به گزارش ام آی جی تی اجلاس ۱۷۵ اعضای اوپك در حالی روز جمعه در وین به آخر رسید كه به علت مازاد عرضه در بازار اعضا در مورد كاهش تولید ۸۰۰هزار بشكه ای برای متعادل كردن بازار به توافق رسیدند؛ توافقی كه ایران از آن معاف شده و وزیر نفت در مورد آن اظهار داشت: به آن چه تامین‎كننده منافع اوپك و ایران است، دست یافتیم.به گزارش ام آی جی تی به نقل از ایسنا، بیژن زنگنه در انتها نشست اعضای اوپك در جمع خبرنگاران از رضایت ایران از نتایج مذاكرات اطلاع داد و معافیت ایران از مشاركت در توافق كاهش تولید را تایید نمود به این سوال كه آیا از كلمه معافیت در بیانیه پایانی استفاده شده است، این گونه پاسخ داد: «ایران از مشاركت در این توافق مستثنا شده و نامه معافیت را از اوپك دریافت می‎كنیم.

وی در پاسخ به این سوال كه ایران از تماس دولت آمریكا با برخی اعضای اوپك ناخشنود است، اظهار نمود: بله. قبلا هم تجربه چنین رفتارهایی را داشته‎ایم. اوپك نمی‎خواهد از بیرون از سازمان تحت فشار قرار بگیرد. نمی‎دانم دولت آمریكا چه زمانی از این رویه درس می‎گیرد.

به گفته وزیر نفت مذاكرات سخت و پیچیده بود.

زنگنه درباره تاثیرگذاری روسیه در این توافق توضیح داد: روسیه در درون اوپك تأثیرگذار نیست اما در مجموع در توافق بین اوپك و غیر اوپك نمی‎توان نقش مهم روسیه را نادیده گرفت.

بر اساس این گزارش، نشست اعضای اوپك روز جمعه برگزار و نشست تولیدكنندگان نفت عضو و غیر عضو اوپك فردا (شنبه) برگزار می شود.

اعضای اوپك توافق كردند تولید خویش را برای دوره ۶ماهه (از ابتدای سال جدید میلادی) ۸۰۰ هزار بشكه در روز كاهش دهند. شنیده ها حاكی می باشد كه كشورهای غیر اوپكی هم برای كاهش ۴۰۰ هزار بشكه‎ای تولید نفت به توافق رسیده‎اند.
1397/09/17
14:40:50
5.0 / 5
4416
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۵
MIGT انرژی ، توربین، گاز ، ام آی جی تی

migtco.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ام آی جی تی محفوظ است

ام آی جی تی

وبسایت اقتصادی با تمرکز بر نفت و گاز