صنعت برق نیازمند ۶۰۰ میلیارد تومان سرمایه جدید

صنعت برق نیازمند ۶۰۰ میلیارد تومان سرمایه جدید به گزارش ام آی جی تی مدیر عامل شركت توانیر اظهار داشت: درصورت رشد هفت درصدی سالانه مصرف برق، برنامه ریزی شده تا طی ۱۰ سال آینده حجم تاسیسات برق كشور دو برابر شود كه در این راستا باید بیشتر از ۶۰۰ میلیارد تومان سرمایه گذاری جدید صورت بگیرد.به گزارش ام آی جی تی به نقل از ایسنا، محمدحسن متولی زاده، امروز در سمینار تخصصی راهكارهای هوشمندسازی در مصرف انرژی كه در برج میلاد برگزار شد، با بیان این كه یك میلیارد نفر از ساكنان كره زمین از نعمت برق بی بهره هستند، اظهار نمود: حالا در ایران با تلاش همكاران در صنعت برق، روستایی بدون برق نداریم.

وی با تاكید بر این مساله كه با ۸۰ هزار مگاوات ظرفیت نصب شده، رتبه اول در منطقه و ۱۴ را در دنیا به خود اختصاص دادیم، ابراز كرد: یكی از مشكلاتی كه اقتصاد دارای یارانه تولید كرده، بحث مدل اقتصادی می باشد. مصرف ما در برخی از روزهای گرم سال به علت به مدار آمدن وسایل سرمایشی افزایش یافته است، چراكه ۴۰ درصد بار سرمایشی در این حوزه دخیل است.

او با بیان این كه برای تامین برق منطقه باید سرمایه گذاری زیادی صورت بگیرد، اظهار داشت: در سال قبل مجموع انرژی برنامه ریزی شده از نیروگاه برق آبی بالغ بر ۱۱۵۰۰۰ مگاوات ساعت بوده است و امسال به منظور تداوم انرژی با اقدامات مدیریت مصرف، میزان دریافت انرژی از واحدهای برق آبی ۵۰ درصد كاهش پیدا كرد و میزان خاموشی از نظر انرژی اعمال شده كمتر از سه درصد است.

متولی زاده اصلاح الگوی مصرف و تعرفه برق را از راهكارهای عملیاتی برای كاهش مصرف برق دانست و اضافه كرد: با توزیع ۱۰۰ میلیون لامپ كم مصرف، یارانه ای حدود ۲۷ هزار مگاوات پیك مصرف كاهش پیدا كرد.

به گفته وی، برپایه گزارش مركز پژوهش مجلس، ۸۵۰ هزار كولر گازی جدید وارد ایران شده كه حدود ۷۰ درصد آن با استفاده از قاچاق و غیراستاندارد بوده است.

متولی زاده، كاهش تلفات برق، عرضه طرح تشویقی برای چاه های كشاورزی، صنعتی، طرح تغییر ساعات كاری ادارات را همچون اقدامات انجام شده عنوان و اظهار نمود: با این روش، شاهد ۴۰ درصد كاهش تلفات برق در ایران بودیم، به گونه ای كه می توان گفت حدودا به استانداردهای جهانی نزدیك شدیم. هم چنین از ساخت ۲۵۰۰ مگاوات نیروگاه جدید جلوگیری به عمل آمده است و با این كار حدود ۱۰ هزار میلیارد تومان به اقتصاد ایران كمك كردیم.

وی خاطرنشان كرد: توسعه كسب وكارهای نوین، برای مدیریت مصرف برق بخصوص در ساعات اوج بار تابستان، سرمایه گذاری در طرح فهام و كنتورهای هوشمند، استفاده از زیرساخت شبكه برق برای توسعه شبكه های ارتباطی و ارتقای سطح خدمات به مشتركان و كاهش هزینه ها با استفاده از تكنولوژی های جدید همچون راهكارهای توسعه صنعت برق است كه باید مورد توجه قرار گیرد.
1397/09/20
13:42:58
5.0 / 5
4564
تگهای خبر: آب , انرژی , تخصص , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۲
MIGT انرژی ، توربین، گاز ، ام آی جی تی

migtco.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ام آی جی تی محفوظ است

ام آی جی تی

وبسایت اقتصادی با تمرکز بر نفت و گاز