پس از سهمیه بندی

مصرف بنزین چقدر كم شد؟

مصرف بنزین چقدر كم شد؟ ام آی جی تی: طبق اعلام مسئولان، بعد از سهمیه بندی بنزین میزان مصرف این فرآورده نفتی كم شد و در ایام اول اجرای این طرح اعداد متفاوتی در این مورد مطرح می شد كه درنهایت عدد 22 میلیون لیتر در روز صرفه جویی اجرای این طرح اعلام گردید و تابحال نیز تغییر چندانی نكرده است.


به گزارش ام آی جی تی به نقل از ایسنا، هم اكنون ظرفیت تولید بنزین در ایران حدود ۱۱۰ میلیون لیتر در روز و متوسط میزان مصرف حدود ۹۴ میلیون لیتر در روز تخمین زده می شود. این در حالیست كه تعداد خودرو ها در ایران به ازای هر ۱۰۰۰ نفر، ۲۴۰ دستگاه و متوسط مصرف روزانه بنزین در سال ۱۳۹۷ حدود ۸۸ میلیون لیتر است.
این در شرایطی است كه سال قبل ایران از لیست كشورهای واردكننده بنزین خارج شد كه همین مساله ضرورت توجه به میزان مصرف را بیش تر كرده است. خیلی از كارشناسان اعتقاد دارند كه برای كاهش مصرف بنزین می توان در مرحله اول به تولید و استفاده از خودرو های كم مصرف روی آورد. سیاست بعدی باتوجه به حجم ذخایر گاز كشور می تواند برنامه جایگزینی سوخت CNG با بنزین باشد. همین طور گسترش حمل و نقل عمومی یا سیاست های قیمتی نیز می تواند موجب كنترل و كاهش مصرف بنزین در كشور شود.
اما بعد از طرح سهمیه بندی بنزین میزان مصرف این فراورده نفتی چقدر شد؟ درواقع بامدادان جمعه ۲۴ آبان، بنزین سهمیه بندی شد و قیمت این فرآورده نفتی به صورت سهمیه ای (۶۰ لیتر ماهانه برای خودرو های شخصی) در هر لیتر ۱۵۰۰ تومان و به صورت آزاد ۳۰۰۰ تومان تعیین شد. این تصمیم در كاهش مصرف بنزین در كشور بی تاثیر نبود؛ به طوریكه ۲۰ درصد مصرف بنزین در روز جمعه ۲۴ آبان نسبت به جمعه هفته پیش ( ۱۷ آبان) محقق شد.
پیش بینی افزایش مصرف بنزین
پیش بینی ها اما حاكی از این بود كه در بازه زمانی سه تا چهار ماهه، شاهد كاهش ۸ تا ۱۰ درصدی مصرف سوخت در كشور باشیم. آن طور كه بیژن زنگنه - وزیر نفت - اخیرا اعلام نموده است بعد از اجرای طرح احیای كارت سوخت، بااینكه هنوز مقدار مصرف بنزین بعد از آغاز سهمیه بندی تثبیت نشده است، اما حالا ۱۹ تا ۲۰ میلیون لیتر از مصرف بنزین كاسته شده است، البته فكر می نماییم مصرف باردیگر بالا برود.
از بامدادان روز جمعه ۲۴ آبان، بنزین سهمیه بندی شد و بر این اساس قیمت بنزین معمولی سهمیه ای (ماهانه ۶۰ لیتر برای خودرو های شخصی) از قرار هر لیتر ۱۵۰۰ تومان، قیمت بنزین معمولی غیرسهمیه ای از قرار هر لیتر ۳۰۰۰ تومان و قیمت بنزین سوپر نیز از قرار هر لیتر ۳۵۰۰ تومان تعیین شد.
كنترل مصرف سوخت باتوجه به میانگین بالای مصرف سوخت، افزایش توان صادرات، مبارزه با قاچاق سوخت و اختصاص منابع حاصل از مدیریت مصرف به مردم خصوصاً اقشار ضعیف و كم درآمد به صورت مستقیم و نیز كاهش آلودگی هوا در كلانشهرها و شهرها همچون اهداف اجرای طرح سهمیه بندی بنزین اعلام شده است.
منبع:

1398/11/04
22:17:43
5.0 / 5
4868
تگهای خبر: CNG , آب , بنزین , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۵
MIGT انرژی ، توربین، گاز ، ام آی جی تی

migtco.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ام آی جی تی محفوظ است

ام آی جی تی

وبسایت اقتصادی با تمرکز بر نفت و گاز