ماجرای ساخت سد مجازی در تهران چست؟

ماجرای ساخت سد مجازی در تهران چست؟ به گزارش ام آی جی تی درحال حاضر شهرداری مصرف كننده عمده آب در تهران است و حدود ۲۰۰ میلیون متر مكعب یعنی به اندازه ظرفیت سدكرج آب را برای نگهداری فضای سبز مصرف می كند، برای مقابله با این مسئله كلنگ نخستین سد مجازی در تهران زده شد.


به گزارش ام آی جی تی به نقل از ایسنا، هم اینک فضای سبز شهر تهران حدود ۱۸۰ میلیون متر مکعب آب مصرف می کند که ۹۰ درصد آن از محل ۴۰۰ حلقه چاهی است که در اختیار شهرداری تهران قرار دارد، همینطور برای آبیاری فضای سبز شهر تهران حدودا کمتر از چهار درصد از پساب استفاده می شود که حدود ۷ میلیون متر مکعب است و اگر این گونه پیش برویم در افق ۱۴۱۰ باید ۲۱۸ میلیون متر مکعب از محل منابع آبهای زیرزمینی شهر تهران برای آبیاری فضای سبز استفاده گردد.
در این راستا و برای مقابله با این مهم روز گذشته تفاهم نامه همکاری وزارت نیرو و شهرداری تهران به امضا رسید که بر مبنای آن از این پس فضای سبز پایتخت با پسآب تصفیه شده در تصفیه خانه های فاضلاب آبیاری می شود و از این طریق میزان استفاده از منابع آبهای زیرزمینی برای آبیاری فضای سبز در تهران تا سال ۱۴۱۰ به میزان قابل توجهی کاسته می شود و منبع اصلی تأمین آبیاری تهران پساب تصفیه خانه ها خواهد بود.
پساب خروجی شهر تهران حدودا به ۴۵۰ میلیون متر مکعب می رسد
در همین رابطه تقی زاده خامسی معاون وزیر نیرو اظهار داشت: طرح جامع جمع آوری فاضلاب شهر تهران پیشرفت فیزیکی حدود ۶۸ درصدی دارد و این طرح در زمان حاضر حدود ۲۵۰ میلیون متر مکعب در سال خروجی پساب دارد که با بهره برداری تصفیه خانه "فیروزبهرام" در سالجاری، پساب خروجی شهر تهران حدودا به ۴۵۰ میلیون متر مکعب خواهد رسید.
وی با اشاره به اینکه این بخشی از ۷۷۸ میلیون متر مکعب پساب خروجی نهایی در سال ۱۴۱۰ شهر تهران است، اظهار نمود: میزان آب مصرفی برای فضای سبز شهر تهران معادل ظرفیت دریاچه سد کرج است به این معنا که یکی از سدهای پنجگانه شهر تهران را باید برای آبیاری فضای سبز شهر تهران می دادیم.
معاون وزیر نیرو با یادآوری روند پیگیری ها در اینباره بین شهرداری تهران و وزارت نیرو اظهار اظهار داشت: با امضای این تفاهم نامه، چهار درصدی که هم اینک از محل پساب برای آبیاری فضای سبز شهر تهران استفاده می شود به ۶۰ درصد افزایش خواهد یافت.
تقی زاده خامسی اظهار داشت: شاه بیت این تفاهم نامه حفظ منابع آب های زیرزمینی و استفاده از پساب، مانند دیگر نقاط جهان است و به جای ۲۱۸ میلیون متر مکعب در افق ۱۴۰۰ فقط ۸۰ میلیون برداشت می شود که این هم قابل کاهش است.
صرفه جویی ۱۸۰ میلیون مکعب آب با کیفیت با ساخت سد مجازی در تهران
همینطور رضا اردکانیان وزیر نیرو در این رابطه اظهار داشت: با اجرای این طرح به اندازه حجم سد امیرکبیر (سد کرج) از آب قابل شرب با کیفیت و مصرف آن در فضای سبز جلوگیری می نماییم و این آب ها در زیر زمین می ماند و از فرونشست زمین جلوگیری خواهد شد.
وی با اشاره به اینکه بر این اساس، پساب تصفیه شده در اختیار شهرداری تهران برای آبیاری فضای سبز و توسعه فضای سبز در سال های آینده قرار می گیرد، اظهار نمود: کار اجرایی این سد مجازی از فردا شروع خواهد شد، افزود: هم اکنون ۱۸۰ میلیون متر مکعب آب با کیفیت برای آبیاری فضای سبز تهران مصرف می شود.
وزیر نیرو اضافه کرد: به میزان مورد نیاز پساب تصفیه شده در اختیار شهرداری تهران به مرور قرار می دهیم و در افق طرح ۱۴۱۰ به جای ۱۸۰ میلیون، ۲۵۰ میلیون متر مکعب پساب تصفیه شده در اختیار شهرداری قرار خواهیم داد و به مرور چاه ها بسته می شود.
صیانت از منابع آب های زیرزمینی و آب شرب در مقابل جایگزین کردن روان آب ها، آبهای سطحی و پساب تصفیه شده فاضلاب شهری برای آبیاری عرصه ها و فضاهای سبز در شهر تهران بعنوان راهکاری منطقی و عملی برای حفظ ذخایر پرارزش آبهای زیرزمینی و مقابله با مخاطرات ناشی از کاهش بارندگی و نزولات آسمانی در شهر تهران از اهداف این طرح است.
این تفاهمنامه دو طرف را بر مبنای برنامه تنظیم شده در جهت نگهداشت و توسعه فضای سبز شهر تهران تا افق ۱۴۱۰ در بخش های مختلف ملزم و برنامه توسعه پیشنهادی فضای سبز شهر تهران، منابع مصرف آب و تغییر منابع مصرف آب تا افق ۱۴۱۰ را مشخص می کند که مقرر است بر طبق این تفاهمنامه و این برنامه، استفاده از منابع آب زیرزمینی که حالا منبع اصلی آبیاری فضای سبز است به مقدار قابل توجهی کاهش پیدا کند.
بدین سان وزارت نیرو موظف شده که مابه التفاوت آب مورد نیاز را از پساب تصفیه خانه ها تأمین کند. از طرفی، به منظور برنامه ریزی، نظارت، تعیین چگونگی و روش اجرای مأموریت های مشترک در جهت تحقق محورهای همکاری فی مابین، کمیته راهبردی تفاهمنامه با ترکیب مسؤلان وزارت نیرو و شهرداری تهران تشکیل می شود و همه اقدامات و همکاریهای مشترک با مصوبه کمیته مزبور و تحت نظارت آن به اجرا در خواهد آمد.1399/06/13
21:30:54
5.0 / 5
2101
تگهای خبر: آب , فرونشست , كیفیت , مشترك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۴
MIGT انرژی ، توربین، گاز ، ام آی جی تی

migtco.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ام آی جی تی محفوظ است

ام آی جی تی

وبسایت اقتصادی با تمرکز بر نفت و گاز